Luty pokazał, że nie brakuje chętnych na kupno mieszkań na rynku pierwotnym. Średnio powyżej 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy trzeba zapłacić w Warszawie, Gdańsku i Krakowie - wynika z analizy portalu otodom.pl.
"Luty na rynku deweloperskim potwierdził, że mimo wygaszenia programu BK2% (Bezpieczny kredyt 2 procent - red.) nie brakuje chętnych na zakup mieszkań" - wskazano w analizie.
Dodano, że "na 7 największych rynkach w Polsce deweloperzy sprzedali bowiem 4,6 tys. lokali, czyli o 9 proc. więcej mdm i o 17 proc. więcej rdr". W analizie podano, że wprowadzono do oferty 4,7 tys. mieszkań, przy czym to "nie był rekordowy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy, ale widać, że w większości miast oferta mieszkań się odbudowuje".
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w największych miastach
"W lutym do grona miast, w których trzeba zapłacić średnio powyżej 15 tys. zł/mkw., dołączył Kraków. Tym samym obok Warszawy (średnio 16,5 tys. zł/mkw.) i Gdańska ( 15,1 tys. zł/mkw.) stał się jedną z najdroższych lokalizacji w Polsce" - czytamy w analizie.
Napisano ponadto, że jeśli chodzi o siedem największych miast w Polsce, to najtaniej jest "wciąż w Łodzi, chociaż i tutaj po przebiciu w styczniu granicy 10 tys. zł/mkw. ceny wzrosły w lutym o ok. 300 zł/mkw".
"Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy rozważając zakup mieszkania, czekają na spadki cen. Wnioski z analizy cen mieszkań w inwestycjach deweloperskich wprowadzanych do sprzedaży w lutym w największych polskich miastach są jednoznaczne. Na wszystkich analizowanych rynkach mieszkania we wprowadzonych w lutym projektach były droższe od tych, które były już oferowane" - stwierdziła cytowana w komunikacie Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań Otodom Analytics.
Rynek mieszkań - zmiany po stronie podażowej
"Większe zmiany widoczne były natomiast po stronie podażowej. Po okresie wzmożonego popytu w drugim półroczu ubiegłego roku deweloperzy wciąż bowiem nadrabiają braki w ofercie" - podano w analizie.
Wskazano, że w lutym na 7 największych rynkach wprowadzono do sprzedaży 4,7 tys. nowych lokali, czyli o 12 proc. mniej niż w styczniu. "To jednak nadal dobry wynik - czwarty najwyższy w ciągu ostatnich 12 miesięcy i aż o 139 proc. wyższy niż rok wcześniej" - podkreślono.
"W efekcie na koniec miesiąca łączna oferta deweloperska w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu była o blisko 3 proc. wyższa niż w styczniu i wyniosła 41,2 tys. lokali. To jednak nadal o 8 proc. mniej niż w lutym 2023 r." - poinformowano.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock