"Stawki nagle wystrzeliły. W niektórych miastach wzrosły nawet o 40 procent"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jarosław Sadowski o wzroście kosztów najmu i sytuacji młodych na rynku
Jarosław Sadowski o wzroście kosztów najmu i sytuacji młodych na rynkuTVN24
wideo 2/9
Jarosław Sadowski o wzroście kosztów najmu i sytuacji młodych na rynkuTVN24

Koszty najmu w niektórych miastach w ciągu roku wzrosły średnio o ponad 40 procent. - Wielu studentów przeżyje szok, pewnie po wakacjach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Jak zauważył, młodzi właściwie nie mają wyjścia, "bo nie mają ani dostępu do mieszkań na wynajem w rozsądnej cenie, ani nie mają zdolności kredytowej, żeby kupić własne mieszkanie". Zdaniem dr Aliny Muzioł-Węcławowicz, ekspertki do spraw mieszkalnictwa Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, koszty najmu rosną dlatego, że mamy "bardzo nierówną strukturę mieszkaniową".

Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w maju br. koszty najmu w ciągu roku wzrosły średnio o 25 procent. Jego autorzy zwrócili uwagę, że młodym będzie bardzo trudno przenieść się z lokalu najmowanego do własnego.

- Właściwie młodzi nie mają wyjścia, bo nie mają ani dostępu do mieszkań w rozsądnej cenie na wynajem, ani nie mają zdolności kredytowej, żeby kupić własne mieszkanie. Te oba rynki są częściowo połączone. Do niedawna sytuacja była niezła, bo mieliśmy bardzo niskie stopy procentowe, kredyty były dostępne, po covidzie jeszcze też najem był dosyć tani, ale dramatycznie się to zmieniło w ostatnich miesiącach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Jak wskazał, zmiana w pierwszej kolejności dotyczyła kredytów hipotecznych, czyli zakupu własnych mieszkań. - Bo one już były drogie, a nagle okazało się, że jeszcze oprocentowanie kredytów wzrosło na tyle mocno - do tego doszła rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego - że dostępna kwota kredytu nagle spadła w ciągu kilku miesięcy o połowę. W przypadku takich osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy, czy niedawno zaczęły karierę zawodową, bardzo trudno jest w tej chwili o kredyt - zwrócił uwagę Sadowski.

Chodzi o zalecenia Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach których banki badając zdolność kredytową, do aktualnej stawki WIBOR i marż muszą dodawać co najmniej 5 punktów procentowych, a nie 2,5 punktu procentowego, jak było do tej pory.

Mieszkania na wynajem

Ale - jak zauważył - "jeżeli chcieliby nająć mieszkanie, to również jest bardzo drogo, dlatego że za sprawą dużego napływu osób z Ukrainy, po spadkach pocovidowych na rynku najmu, stawki nagle wystrzeliły i w ciągu ostatnich miesięcy w niektórych miastach wzrosły nawet o 40 procent (rok do roku - red.)". Taka sytuacja dotyczy Gdańska oraz Krakowa.

W ocenie analityka "wielu studentów przeżyje szok, pewnie po wakacjach". - Bo teraz mamy taki okres, kiedy studenci się wyprowadzają, jest lipiec, sierpień oddechu i we wrześniu pewnie już zaczną szukać mieszkań i nagle się okaże, że te stawki są bardzo wysokie - powiedział gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Sadowski mówił, że ten wzrost, to nie tylko efekt popytu, ale też wzrostu rat kredytów. - Niektóre z tych mieszkań były kupione na kredyt, więc też właściciele część kosztów chcą przerzucić na najemców i częściowo to im się udaje, ale myślę, że walka między najemcami a właścicielami odbędzie się dopiero we wrześniu - zauważył analityk.

"Bardzo dużo uwagi jest poświęcanej mieszkaniom na własność"

Dr Alina Muzioł-Węcławowicz, ekspert ds. mieszkalnictwa Instytutu Rozwoju Miast i Regionów stwierdziła, że przyczyną wysokich stawek najmu jest "bardzo nierówna struktura mieszkaniowa".

- Mamy mieszkania własnościowe i bardzo dużo uwagi jest poświęcanej mieszkaniom na własność, natomiast sektor mieszkań czynszowych, zarówno rynkowy, jak i społeczny, który jest bardzo ważny w każdym kraju, jeżeli chodzi o społeczne aspekty mieszkalnictwa, jest w Polsce bardzo niedorozwinięty. Z tej nierównowagi wynika to, że przy każdej okazji, kiedy mamy wyjątkowe sytuacje, a ostatnio mieliśmy dużo wyjątkowych sytuacji, wojna w Ukrainie, uchodźcy w Polsce, inflacja, te działania pokazują, że czynsze rosną bardzo, bardzo szybko - tłumaczyła.

Dopłaty do raty

Zdaniem Jarosława Sadowskiego młodzi powinni otrzymać dopłaty do odsetek, co mogłoby zwiększyć ich zdolność kredytową. Analityk zaproponował, by były one wypłacane, gdy stopa referencyjna jest powyżej 5 procent.

- Teraz mamy stopę referencyjną NBP (na poziomie) 6,50 procent i dopóki ona jest na takim poziomie albo trochę niżej, państwo wypłaca dopłaty. Jeżeli ona spada do 5 procent lub poniżej, to wtedy te dopłaty się zatrzymują, więc bank już wtedy wie, że rata nie przekroczy określonego poziomu i wie, że to będzie działało do końca, więc wtedy może przyznać wyższy kredyt i to powoduje, że nagle taka młoda osoba ma wyższą zdolność kredytową - tłumaczył Sadowski.

Muzioł-Węcławowicz była pytana, kiedy będzie lepiej na rynku najmu. - Jeśli zwiększymy wydatki z budżetu na wsparcie sektora mieszkaniowego, to mamy szansę na poprawę. Trzeba działać długofalowo i konsekwentnie, tego nam na razie brakuje - podkreśliła ekspertka.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP