"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl
Premier o mrożeniu cen energii
Premier o mrożeniu cen energiiTVN24
wideo 2/4
Premier o mrożeniu cen energiiTVN24

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

Z biznesową redakcją tvn24.pl skontaktowała się pani Maja, która przekazała, że w wynajmowanym mieszkaniu podpisała umowę na prąd z firmą Enea.

- W dokumencie była informacja, że umowa zostanie rozwiązana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Jednak tak się nie stało. Jeśli Enea nie podpisze nowej umowy, w miejsce poprzedniego klienta, to wciąż ja muszę opłacać rachunki. Mimo przekazania protokołu zdawczo-odbiorczego, i mimo że nie mieszkam już pod tym adresem. Same koszty administracyjne na rachunku, to przecież minimum 60 złotych - wyliczyła nasza rozmówczyni.

Jej zdaniem "nie jest to powszechna wiedza, że lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka".

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie. Nikogo do tego nie zmuszę, a ja już jestem zmuszona płacić rachunki, mimo że już w danym miejscu nie mieszkam - zauważyła internautka w naszej rozmowie.

Inna historia dotyczy sytuacji pana Bartosza, który zdając wynajmowane mieszkanie przekazał firmie energetycznej Enea protokół zdawczo-odbiorczy. Musiał regulować rachunki przez kolejne kilka miesięcy. - Stało się tak przede wszystkim dlatego, że zapis w umowie na to pozwala, żeby konsument płacił nie za swoje zużycie prądu - podkreśla nam internauta.

Zwraca uwagę też kolejną kwestię. - Nowy lokator, który mnie zastąpił w mieszkaniu postanowił zmienić taryfę do rozliczeń za prąd. To oznaczało, że ktoś z elektrowni musi fizycznie przyjechać do licznika i go przeprogramować. Były jakieś komplikacje, na które w ogóle nie miałem wpływu. Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - wyjaśnia nam internauta.

Czytaj też: Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

"Klient pozostaje zobowiązany do opłacania należności"

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się z Eneą. Berenika Ratajczak, rzecznika prasowa firmy energetycznej, przekazała nam, że zgodnie z prawem umowa zostaje rozwiązana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, jeśli klient przekaże obiekt nowemu użytkownikowi i dostarczy Enei podpisany protokół lub oświadczenie o przekazaniu obiektu z podanymi wskazaniami licznika.

"Podanie wskazań licznika nie jest warunkiem koniecznym rozwiązania umowy, bo do rozliczenia końcowego i tak przyjmuje się odczyt podany przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Taka sytuacja dotyczy klientów zdających lokal/obiekt, którzy są konsumentami i rozwiązują umowę dla punktu poboru energii w grupie taryfowej G. W takim przypadku umowa wygasa z dniem rozpoczęcia świadczenia usługi kompleksowej dla nowego użytkownika" - czytamy w korespondencji.

Jak dodała rzeczniczka prasowa, "w sytuacji, kiedy nowy użytkownik nie zawrze umowy w wyznaczonym terminie, dotychczasowy klient pozostaje zobowiązany do opłacania należności wynikających z jego umowy, aż do zakończenia okresu wypowiedzenia".

"Rozwiązanie umowy przez protokół zdawczo-odbiorczy jest bowiem skuteczne jedynie wtedy, gdy nowy użytkownik zawrze umowę kompleksową z Eneą. W przeciwnym razie będziemy rozliczać poprzedniego klienta, ponieważ jest on nadal formalnie stroną obowiązującej umowy" - zastrzegła Berenika Ratajczak.

Zapisy w umowach w innych firmach

Skontaktowaliśmy się również z innymi spółkami energetycznymi, aby dowiedzieć się jak wyglądają zapisy w ich umowach.

Biura prasowe PGE przekazało, że "zmiana właściciela nieruchomości nie jest jednoznaczna z rozwiązaniem umowy".

"Protokół zdawczo-odbiorczy nie stanowi podstawy rozwiązania obowiązującej umowy kompleksowej. Na podstawie złożonego protokołu zdawczo-odbiorczego rozwiązanie umowy może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy nowy klient, który przejął nieruchomość w użytkowanie, skutecznie zawrze nową umowę. Natomiast w przypadku, gdy nowy odbiorca nie zgłosi się w celu zawarcia umowy, obowiązująca umowa może zostać rozwiązana wyłącznie na podstawie osobnego wniosku o jej rozwiązanie" - wyjaśniło biuro prasowe.

Skontaktowaliśmy się również ze spółką energetyczną E.ON. Dowiedzieliśmy się, że "jeśli osoba wynajmuje mieszkanie i podpisuje umowę z E.ON Polska na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego (PZO), to umowa taka jest zawarta na czas nieokreślony. W momencie, kiedy taka osoba wyprowadza się z lokalu powinna ponownie sporządzić PZO z właścicielem mieszkania".

"Na podstawie prawidłowo wypełnionego protokołu nasza spółka zawiera wtedy umowę z nowym klientem, w takim przypadku zapewne z właścicielem mieszania" - poinformowało nas biuro prasowe.

Jak doprecyzowano, "jeżeli klient nie chce dalej kupować energii i opłacać faktur dla danego lokalu, może złożyć wniosek o rozwiązanie umowy z demontażem licznika. W takim wypadku dostawy energii dla lokalu zostaną wstrzymane. Natomiast przed podpisaniem nowej umowy będzie potrzebny ponowny montaż licznika".

UOKiK: konsument może działać na dwa sposoby

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się w tej sprawie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Aby zakończyć jakąkolwiek umowę trzeba złożyć wypowiedzenie. W przypadku umowy kompleksowej (która oprócz sprzedaży energii ma w sobie też usługi przesyłu i dystrybucji) wiąże się to z demontażem licznika" - czytamy w wyjaśnieniach Kamili Guzowskiej z biura prasowego UOKiK.

Dodaje, że "wstępna analiza zapisów OWU Enea potwierdza, że spółka daje konsumentom taką możliwość na pierwszym miejscu, a oprócz tego opcję rozwiązania umowy z przekazaniem obiektu innemu użytkownikowi (wtedy nie następuje demontaż licznika i ponowna opłata za jego montaż). Protokół zdawczo odbiorczy jest wystarczający, jeżeli następuje przekazanie mieszkania nowemu odbiorcy (zmiana strony umowy)".

W podsumowaniu zaznacza, że "konsument może działać na dwa sposoby: poprzez wypowiedzenie bez czekania na nowego najemcę czy oglądania się na wynajmującego, albo w trybie z protokołem zdawczo-odbiorczym jeśli okoliczności pozwalają na niezwłoczne zawarcie umowy kompleksowej przez nowego użytkownika".

Czytaj też: Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP

Skrócenie czasu pracy w dłuższej perspektywie na pewno będzie miało szansę na realizację, ale dzisiaj jest to zadanie prawie niewykonalne – powiedział główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że bardziej niż czterodniowy tydzień pracy może sprawdzić się stopniowe skracanie liczby godzin.

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca - informują media. Wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Źródło:
PAP

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły pięćdziesięciokrotnie - przekazały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują odnawialne źródła energii, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Ceny prądu wystrzeliły

Ceny prądu wystrzeliły

Źródło:
PAP

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów. Także tych, które nie zawierają nikotyny. Zakazane będzie ponadto używanie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał ustawę budżetową realizującą jego podatkowe obietnice wyborcze. "Jedna wielka piękna ustawa" łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i jednoczesnym zwiększeniem środków między innymi na deportację migrantów. Eksperci przewidują, że na nowym prawie zyskają najlepiej zarabiający Amerykanie.

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Źródło:
PAP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka. Szef banku centralnego miał zeznawać 8 lipca, ale rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że Glapiński nie stawi się na wtorkowe przesłuchanie.

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Źródło:
tvn24.pl

- Budujemy kolej za 100-150 milionów złotych za kilometr. Ja to bardzo wyraźnie podkreślam, mniej więcej tyle kosztuje budowa tak zwanego Y, no więc nie chcemy, by tabor woził powietrze - stwierdził w "Bez kitu" na antenie TVN24 Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

Źródło:
TVN24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sześciu deweloperów kary o łącznej wysokości 1,6 miliona złotych za wprowadzanie klientów w błąd co do powierzchni oferowanego lokalu. Jak podano w komunikacie, problem dotyczył wliczania do metrażu powierzchni pod ściankami działowymi.

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 210 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 750 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło milion wniosków o rentę wdowią. Aby otrzymać świadczenie za lipiec, wniosek należy złożyć do ostatniego dnia miesiąca - poinformował w piątek ZUS.

Milion wniosków o nowe świadczenie

Milion wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta podnosi limit przychodów, poniżej którego przedsiębiorca jest zwolniony z rejestrowania się jako podatnik VAT, do 240 tysięcy złotych z obecnych 200 tysięcy złotych.

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Lipcowa obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z agencją Bloomberg. Jego zdaniem, jeśli dane makroekonomiczne na to pozwolą, do końca 2025 roku możliwe są jeszcze dwie obniżki stóp procentowych.

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Im mniejszy ośrodek, tym trudniej znaleźć w nim mieszkanie na wynajem - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według ekspertów niska podaż lokali do wynajęcia w mniejszych miejscowościach sprzyja zjawisku "gniazdownictwa", czyli zamieszkiwaniu młodych dorosłych z rodzicami.

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie nowych sankcji na podmioty eksportujące irańską ropę naftową i ukrywające jej pochodzenie. Departament Stanu zaznaczył przy tym, że jest to element polityki nakładania "maksymalnej presji" na irański reżim.

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP

To jest trochę moim zdaniem straszenie ze strony niektórych partii politycznych, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki. Nie ma takich planów, nie ma takich intencji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu mówił również o tym, że na pewno będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Ząbkach.

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
TVN24, PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP