"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl
Premier o mrożeniu cen energii
Premier o mrożeniu cen energiiTVN24
wideo 2/4
Premier o mrożeniu cen energiiTVN24

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

Z biznesową redakcją tvn24.pl skontaktowała się pani Maja, która przekazała, że w wynajmowanym mieszkaniu podpisała umowę na prąd z firmą Enea.

- W dokumencie była informacja, że umowa zostanie rozwiązana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Jednak tak się nie stało. Jeśli Enea nie podpisze nowej umowy, w miejsce poprzedniego klienta, to wciąż ja muszę opłacać rachunki. Mimo przekazania protokołu zdawczo-odbiorczego, i mimo że nie mieszkam już pod tym adresem. Same koszty administracyjne na rachunku, to przecież minimum 60 złotych - wyliczyła nasza rozmówczyni.

Jej zdaniem "nie jest to powszechna wiedza, że lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka".

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie. Nikogo do tego nie zmuszę, a ja już jestem zmuszona płacić rachunki, mimo że już w danym miejscu nie mieszkam - zauważyła internautka w naszej rozmowie.

Inna historia dotyczy sytuacji pana Bartosza, który zdając wynajmowane mieszkanie przekazał firmie energetycznej Enea protokół zdawczo-odbiorczy. Musiał regulować rachunki przez kolejne kilka miesięcy. - Stało się tak przede wszystkim dlatego, że zapis w umowie na to pozwala, żeby konsument płacił nie za swoje zużycie prądu - podkreśla nam internauta.

Zwraca uwagę też kolejną kwestię. - Nowy lokator, który mnie zastąpił w mieszkaniu postanowił zmienić taryfę do rozliczeń za prąd. To oznaczało, że ktoś z elektrowni musi fizycznie przyjechać do licznika i go przeprogramować. Były jakieś komplikacje, na które w ogóle nie miałem wpływu. Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - wyjaśnia nam internauta.

Czytaj też: Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

"Klient pozostaje zobowiązany do opłacania należności"

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się z Eneą. Berenika Ratajczak, rzecznika prasowa firmy energetycznej, przekazała nam, że zgodnie z prawem umowa zostaje rozwiązana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, jeśli klient przekaże obiekt nowemu użytkownikowi i dostarczy Enei podpisany protokół lub oświadczenie o przekazaniu obiektu z podanymi wskazaniami licznika.

"Podanie wskazań licznika nie jest warunkiem koniecznym rozwiązania umowy, bo do rozliczenia końcowego i tak przyjmuje się odczyt podany przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Taka sytuacja dotyczy klientów zdających lokal/obiekt, którzy są konsumentami i rozwiązują umowę dla punktu poboru energii w grupie taryfowej G. W takim przypadku umowa wygasa z dniem rozpoczęcia świadczenia usługi kompleksowej dla nowego użytkownika" - czytamy w korespondencji.

Jak dodała rzeczniczka prasowa, "w sytuacji, kiedy nowy użytkownik nie zawrze umowy w wyznaczonym terminie, dotychczasowy klient pozostaje zobowiązany do opłacania należności wynikających z jego umowy, aż do zakończenia okresu wypowiedzenia".

"Rozwiązanie umowy przez protokół zdawczo-odbiorczy jest bowiem skuteczne jedynie wtedy, gdy nowy użytkownik zawrze umowę kompleksową z Eneą. W przeciwnym razie będziemy rozliczać poprzedniego klienta, ponieważ jest on nadal formalnie stroną obowiązującej umowy" - zastrzegła Berenika Ratajczak.

Zapisy w umowach w innych firmach

Skontaktowaliśmy się również z innymi spółkami energetycznymi, aby dowiedzieć się jak wyglądają zapisy w ich umowach.

Biura prasowe PGE przekazało, że "zmiana właściciela nieruchomości nie jest jednoznaczna z rozwiązaniem umowy".

"Protokół zdawczo-odbiorczy nie stanowi podstawy rozwiązania obowiązującej umowy kompleksowej. Na podstawie złożonego protokołu zdawczo-odbiorczego rozwiązanie umowy może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy nowy klient, który przejął nieruchomość w użytkowanie, skutecznie zawrze nową umowę. Natomiast w przypadku, gdy nowy odbiorca nie zgłosi się w celu zawarcia umowy, obowiązująca umowa może zostać rozwiązana wyłącznie na podstawie osobnego wniosku o jej rozwiązanie" - wyjaśniło biuro prasowe.

Skontaktowaliśmy się również ze spółką energetyczną E.ON. Dowiedzieliśmy się, że "jeśli osoba wynajmuje mieszkanie i podpisuje umowę z E.ON Polska na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego (PZO), to umowa taka jest zawarta na czas nieokreślony. W momencie, kiedy taka osoba wyprowadza się z lokalu powinna ponownie sporządzić PZO z właścicielem mieszkania".

"Na podstawie prawidłowo wypełnionego protokołu nasza spółka zawiera wtedy umowę z nowym klientem, w takim przypadku zapewne z właścicielem mieszania" - poinformowało nas biuro prasowe.

Jak doprecyzowano, "jeżeli klient nie chce dalej kupować energii i opłacać faktur dla danego lokalu, może złożyć wniosek o rozwiązanie umowy z demontażem licznika. W takim wypadku dostawy energii dla lokalu zostaną wstrzymane. Natomiast przed podpisaniem nowej umowy będzie potrzebny ponowny montaż licznika".

UOKiK: konsument może działać na dwa sposoby

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się w tej sprawie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Aby zakończyć jakąkolwiek umowę trzeba złożyć wypowiedzenie. W przypadku umowy kompleksowej (która oprócz sprzedaży energii ma w sobie też usługi przesyłu i dystrybucji) wiąże się to z demontażem licznika" - czytamy w wyjaśnieniach Kamili Guzowskiej z biura prasowego UOKiK.

Dodaje, że "wstępna analiza zapisów OWU Enea potwierdza, że spółka daje konsumentom taką możliwość na pierwszym miejscu, a oprócz tego opcję rozwiązania umowy z przekazaniem obiektu innemu użytkownikowi (wtedy nie następuje demontaż licznika i ponowna opłata za jego montaż). Protokół zdawczo odbiorczy jest wystarczający, jeżeli następuje przekazanie mieszkania nowemu odbiorcy (zmiana strony umowy)".

W podsumowaniu zaznacza, że "konsument może działać na dwa sposoby: poprzez wypowiedzenie bez czekania na nowego najemcę czy oglądania się na wynajmującego, albo w trybie z protokołem zdawczo-odbiorczym jeśli okoliczności pozwalają na niezwłoczne zawarcie umowy kompleksowej przez nowego użytkownika".

Czytaj też: Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,1 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce

Tak rosną ceny w Polsce

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego niedozwolonego ustalania cen sprzętu AGD marki Electrolux oraz AEG. Urzędnicy przeprowadzili przeszukania w siedzibach Electrolux Poland oraz właścicieli sklepów: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert.

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Źródło:
tvn24.pl

Katarzyna Nowakowska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powiedziała, że w resorcie powstał projekt zmieniający częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Ma być ona przeprowadzana każdego roku, a nie co trzy lata.

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Kultury zaczerniło najbardziej bulwersujące fragmenty raportu z kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Chodzi o wielomilionowe pensje prezesa i dyrektorki biura SFP. "Gazeta Wyborcza" dotarła do pełnej wersji kontroli w SFP.

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Źródło:
PAP

Program Czyste Powietrze startuje w nowej odsłonie. W niej pojawia się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji. Wykreślono także dotacje dla pieców gazowych. Przewidziano także wprowadzenie "opiekunów" w procesie ocieplania domu.

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Źródło:
PAP

Popularna japońska sieć restauracji Sukiya zamknęła w tym tygodniu niemal wszystkie swoje lokale w celu przeprowadzenia czyszczenia. Wcześniej w jedzeniu serwowanym w restauracjach sieci znaleziono szczura i robaka.

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Źródło:
CNN

Musimy walczyć o dodatkowy dzień urlopu dla tych, którzy planują dziecko - powiedział w sobotę na spotkaniu w Płocku kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu proponuje, by taki dzień był wykorzystywany na szkolenie rodziców, na przykład z bezpieczeństwa cyfrowego.

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Źródło:
PAP

Banki zarabiają czterokrotnie więcej niż średnio w ciągu ostatnich 15 lat, głównie dzięki bardzo wysoko oprocentowanym kredytom - napisała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że w ten sposób nie wspierają, ale "duszą" polski rozwój.

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie studentów w Polsce wzrosło w ciągu roku o ponad 190 złotych. Wynosi około 3,6 tysiąca złotych netto - wynika z badania przygotowanego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Najwyższymi zarobkami w kraju mogą pochwalić się studenci z Wrocławia.

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jednym z głównych wydarzeń ekonomicznych tego tygodnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych oraz konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Poza tym poznamy odczyt inflacji CPI i wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za marzec, a także dane o deficycie sektora finansów publicznych za 2024 rok.

Stopy procentowe, inflacja, dane z przemysłu

Stopy procentowe, inflacja, dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub nie wypłacono im odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump stwierdził, że nie przejmuje się tym, czy ceny importowanych aut wzrosną z powodu ogłoszonych przez niego ceł. Jego zdaniem podwyżki mogą być nawet korzystne, gdyż zachęcą do kupowania samochodów produkowanych w USA.

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Niemcy zyskały dodatkowy bilion euro praktycznie za darmo dzięki pozytywnej reakcji rynków obligacji na ich "historyczny" projekt dotyczący planowanych wydatków - stwierdził szef rady nadzorczej Deutsche Banku Alexander Wynaendts.

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Źródło:
Bloomberg

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Ono jest po to, aby w nim żyć, a nie po to, aby było maszynką do robienia pieniędzy - stwierdziła w niedzielę kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat. Zabrała głos także w sprawie dopłat do kredytów i podatku katastralnego.

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Źródło:
PAP

W 2024 roku eksport high-tech, czyli towarów wysokich technologii, odnotował wzrost trzynasty rok z rzędu, osiągając rekordową wartość 37,25 miliarda euro - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju. Coraz większą rolę w tym sukcesie odgrywa uzbrojenie.

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk ogłosił w nocy z piątku na sobotę, że właścicielem platformy X stał się jego start-up xAI, zajmujący się sztuczną inteligencją. 

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

Źródło:
PAP

Szeroka oferta dostępnych mieszkań oraz niewielki popyt sprawiają, że sprzedający są coraz częściej skłonni do negocjacji cen - przekazali autorzy raportu Metrohouse. W co dziesiątej transakcji na rynku wtórnym, przeprowadzonej w lutym i marcu bieżącego roku, odnotowano obniżki sięgające 20 procent.

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Źródło:
PAP

Premier Robert Fico uważa, że amerykańskie cła mogą poważnie zaszkodzić słowackim zakładom Volkswagena czy Land Rovera. W piątkowym nagraniu ocenił również, że Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie środki odwetowe.

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

Źródło:
PAP

Spółka Stilo Energy, specjalizująca się w instalacji paneli fotowoltaicznych, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie zarząd zapowiada nowy plan restrukturyzacyjny.

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdyby zrealizować to, o czy mówi Sławomir Mentzen, deficyt mógłby wzrosnąć aż o 143 miliardy złotych. Obietnice Karola Nawrockiego to dziura budżetowa powiększona o 85 miliardów. W przypadku Rafała Trzaskowskiego dług rośnie o 35 miliardów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Źródło:
TVN24

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 wskazówki zegarowe przestawimy na godzinę 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. - To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek - ocenił profesor Mariusz Siemiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

Źródło:
PAP

- Nie zamierzamy rezygnować z walki o utrzymanie uprzywilejowanej pozycji w handlu z USA - zapowiedziała prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum. Administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na meksykańskie samochody, stal oraz aluminium.

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

Źródło:
PAP

- Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby Unia Europejska wyglądała teraz na zastraszoną - ocenił były ambasador Niemiec w USA Wolfgang Ischinger. Według niemieckiego dyplomaty UE powinna odważnie i z pewnością siebie zareagować na cła ogłoszone przez Donalda Trumpa.

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

Źródło:
PAP

Ukraina otrzymała od USA nowy wariant umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Ukraina ustaliła z "innymi partnerami", że otrzyma rozszerzony dostęp do ich danych wywiadowczych.

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Źródło:
PAP, Reuters