"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl
Premier o mrożeniu cen energii
Premier o mrożeniu cen energiiTVN24
wideo 2/4
Premier o mrożeniu cen energiiTVN24

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

Z biznesową redakcją tvn24.pl skontaktowała się pani Maja, która przekazała, że w wynajmowanym mieszkaniu podpisała umowę na prąd z firmą Enea.

- W dokumencie była informacja, że umowa zostanie rozwiązana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Jednak tak się nie stało. Jeśli Enea nie podpisze nowej umowy, w miejsce poprzedniego klienta, to wciąż ja muszę opłacać rachunki. Mimo przekazania protokołu zdawczo-odbiorczego, i mimo że nie mieszkam już pod tym adresem. Same koszty administracyjne na rachunku, to przecież minimum 60 złotych - wyliczyła nasza rozmówczyni.

Jej zdaniem "nie jest to powszechna wiedza, że lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka".

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie. Nikogo do tego nie zmuszę, a ja już jestem zmuszona płacić rachunki, mimo że już w danym miejscu nie mieszkam - zauważyła internautka w naszej rozmowie.

Inna historia dotyczy sytuacji pana Bartosza, który zdając wynajmowane mieszkanie przekazał firmie energetycznej Enea protokół zdawczo-odbiorczy. Musiał regulować rachunki przez kolejne kilka miesięcy. - Stało się tak przede wszystkim dlatego, że zapis w umowie na to pozwala, żeby konsument płacił nie za swoje zużycie prądu - podkreśla nam internauta.

Zwraca uwagę też kolejną kwestię. - Nowy lokator, który mnie zastąpił w mieszkaniu postanowił zmienić taryfę do rozliczeń za prąd. To oznaczało, że ktoś z elektrowni musi fizycznie przyjechać do licznika i go przeprogramować. Były jakieś komplikacje, na które w ogóle nie miałem wpływu. Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - wyjaśnia nam internauta.

Czytaj też: Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

"Klient pozostaje zobowiązany do opłacania należności"

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się z Eneą. Berenika Ratajczak, rzecznika prasowa firmy energetycznej, przekazała nam, że zgodnie z prawem umowa zostaje rozwiązana na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, jeśli klient przekaże obiekt nowemu użytkownikowi i dostarczy Enei podpisany protokół lub oświadczenie o przekazaniu obiektu z podanymi wskazaniami licznika.

"Podanie wskazań licznika nie jest warunkiem koniecznym rozwiązania umowy, bo do rozliczenia końcowego i tak przyjmuje się odczyt podany przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Taka sytuacja dotyczy klientów zdających lokal/obiekt, którzy są konsumentami i rozwiązują umowę dla punktu poboru energii w grupie taryfowej G. W takim przypadku umowa wygasa z dniem rozpoczęcia świadczenia usługi kompleksowej dla nowego użytkownika" - czytamy w korespondencji.

Jak dodała rzeczniczka prasowa, "w sytuacji, kiedy nowy użytkownik nie zawrze umowy w wyznaczonym terminie, dotychczasowy klient pozostaje zobowiązany do opłacania należności wynikających z jego umowy, aż do zakończenia okresu wypowiedzenia".

"Rozwiązanie umowy przez protokół zdawczo-odbiorczy jest bowiem skuteczne jedynie wtedy, gdy nowy użytkownik zawrze umowę kompleksową z Eneą. W przeciwnym razie będziemy rozliczać poprzedniego klienta, ponieważ jest on nadal formalnie stroną obowiązującej umowy" - zastrzegła Berenika Ratajczak.

Zapisy w umowach w innych firmach

Skontaktowaliśmy się również z innymi spółkami energetycznymi, aby dowiedzieć się jak wyglądają zapisy w ich umowach.

Biura prasowe PGE przekazało, że "zmiana właściciela nieruchomości nie jest jednoznaczna z rozwiązaniem umowy".

"Protokół zdawczo-odbiorczy nie stanowi podstawy rozwiązania obowiązującej umowy kompleksowej. Na podstawie złożonego protokołu zdawczo-odbiorczego rozwiązanie umowy może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy nowy klient, który przejął nieruchomość w użytkowanie, skutecznie zawrze nową umowę. Natomiast w przypadku, gdy nowy odbiorca nie zgłosi się w celu zawarcia umowy, obowiązująca umowa może zostać rozwiązana wyłącznie na podstawie osobnego wniosku o jej rozwiązanie" - wyjaśniło biuro prasowe.

Skontaktowaliśmy się również ze spółką energetyczną E.ON. Dowiedzieliśmy się, że "jeśli osoba wynajmuje mieszkanie i podpisuje umowę z E.ON Polska na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego (PZO), to umowa taka jest zawarta na czas nieokreślony. W momencie, kiedy taka osoba wyprowadza się z lokalu powinna ponownie sporządzić PZO z właścicielem mieszkania".

"Na podstawie prawidłowo wypełnionego protokołu nasza spółka zawiera wtedy umowę z nowym klientem, w takim przypadku zapewne z właścicielem mieszania" - poinformowało nas biuro prasowe.

Jak doprecyzowano, "jeżeli klient nie chce dalej kupować energii i opłacać faktur dla danego lokalu, może złożyć wniosek o rozwiązanie umowy z demontażem licznika. W takim wypadku dostawy energii dla lokalu zostaną wstrzymane. Natomiast przed podpisaniem nowej umowy będzie potrzebny ponowny montaż licznika".

UOKiK: konsument może działać na dwa sposoby

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się w tej sprawie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Aby zakończyć jakąkolwiek umowę trzeba złożyć wypowiedzenie. W przypadku umowy kompleksowej (która oprócz sprzedaży energii ma w sobie też usługi przesyłu i dystrybucji) wiąże się to z demontażem licznika" - czytamy w wyjaśnieniach Kamili Guzowskiej z biura prasowego UOKiK.

Dodaje, że "wstępna analiza zapisów OWU Enea potwierdza, że spółka daje konsumentom taką możliwość na pierwszym miejscu, a oprócz tego opcję rozwiązania umowy z przekazaniem obiektu innemu użytkownikowi (wtedy nie następuje demontaż licznika i ponowna opłata za jego montaż). Protokół zdawczo odbiorczy jest wystarczający, jeżeli następuje przekazanie mieszkania nowemu odbiorcy (zmiana strony umowy)".

W podsumowaniu zaznacza, że "konsument może działać na dwa sposoby: poprzez wypowiedzenie bez czekania na nowego najemcę czy oglądania się na wynajmującego, albo w trybie z protokołem zdawczo-odbiorczym jeśli okoliczności pozwalają na niezwłoczne zawarcie umowy kompleksowej przez nowego użytkownika".

Czytaj też: Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

Donald Trump wysłał listy do Japonii i Korei Południowej z zapowiedzią wprowadzenia 25-procentowych ceł na import z tych krajów. Prezydent USA pokazał też listy w tej sprawie, które wysłał do Malezji, Kazachstanu, RPA, Laosu i Mjanmy. Lista krajów objętych cłami jest jednak dłuższa.

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Źródło:
PAP, Reuters

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP