W maju 2022 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało łącznie 23,82 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to spadek o 50,6 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy jest najniższa od stycznia 2007 roku.
W maju 2021 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało 48,21 tys. potencjalnych kredytobiorców. Teraz ich liczba spadła do 23,82 tys. To wynik o 16,2 proc. gorszy również niż w kwietniu 2022 roku. Z najnowszych danych wynika, że w maju 2022 roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 51,6 proc. w porównaniu do maja 2021 roku.
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju br. wyniosła 343,89 tys. zł i była wyższa o 2,9 proc. w relacji do wartości w analogicznym okresie przed rokiem i niższa o 2,8 proc. niż w kwietniu 2022 roku.
Kredyty hipoteczne - wnioskujących coraz mniej
Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej wskazał, że "popyt spada w przepaść". Rogowski zwrócił uwagę, że liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny jest "najniższa od stycznia 2007 roku, czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskujących".
"Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 roku. Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących jeszcze spadnie" - prognozuje analityk.
"Na wartość popytu na kredyty mieszkaniowe w perspektywie kolejnych miesięcy wpływać będzie przede wszystkim polityka monetarna. Dalsze jej zaostrzanie i wzrost stóp procentowych jeszcze bardziej zmniejszy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, a tym samym bardzo osłabi popyt na kredyt mieszkaniowy" - dodał Rogowski.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock