Dziesiątki tysięcy nowych mieszkań. Polska w czołówce

Źródło:
PAP
Marek Wielgo o cenach mieszkań
Marek Wielgo o cenach mieszkań TVN24
wideo 2/4
Marek Wielgo o cenach mieszkań TVN24

Polska znalazła się w czołówce krajów pod względem intensywności budownictwa mieszkaniowego - wynika z raportu Deloitte "Przegląd europejskiego rynku mieszkaniowego". Autorzy badania zwrócili uwagę, że po raz pierwszy w historii badania w naszym kraju za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio ponad 2 tysiące euro. Z analizy wynika również, że mamy najdroższe kredyty hipoteczne.

W minionym roku rozpoczęto budowę blisko 190 tys. i oddano do użytku ponad 220 tys. nowych lokali. Tym samym Polska plasuje się w czołówce państw, gdzie buduje się najwięcej - nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu pod względem wskaźnika intensywności budownictwa mieszkaniowego, który określa liczbę oddanych do użytkowania lokali na 1000 mieszkańców i wyniósł 5,86 - wynika z danych przedstawionych w raporcie Deloitte.

Wśród analizowanych w raporcie krajów wskaźnik ten jest wyższy jedynie w Irlandii - 6,19 i w Izraelu - 5,88, a liczba mieszkań oddanych do użytku w ujęciu bezwzględnym w 2023 r. była wyższa jedynie we Francji - ponad 373 tys. i w Niemczech - 245 tys.

Ponad 2 tysiące euro za metr

Autorzy publikacji zauważyli, że ogólna sytuacja makroekonomiczna w Europie, w tym trwające od 2022 roku regularne podwyżki stóp procentowych i skutki kryzysu energetycznego przyczyniły się do zauważalnego spadku liczby rozpoczynanych inwestycji.

Jednocześnie w wielu miastach podaż, czyli liczba dostępnych mieszkań, jest wciąż zbyt niska w porównaniu z popytem, co skutkuje wzrostem cen transakcyjnych oraz czynszów najmu mieszkań i domów - zauważono.

Jak wynika z raportu, ceny mieszkań zwiększyły się w Polsce średnio o 7,94 proc. r/r. Po raz pierwszy w historii badania w naszym kraju za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio ponad 2 tys. euro.

Jak poinformowano, w Polsce jest obecnie 15,8 miliona mieszkań, co czyni nas jednym z największych spośród europejskich rynków. Dla porównania liczba lokali i domów w Niemczech, Francji i Hiszpanii to odpowiednio 43,6 mln, 37,8 mln oraz 26,8 mln. Nieco gorzej przedstawiają się statystyki dotyczące liczby mieszkań w przeliczeniu na liczbę ludności. Średni zasób mieszkaniowy we wszystkich badanych krajach wynosi 457 mieszkań na 1000 osób, a Polska znalazła się poniżej średniej z wynikiem 420 mieszkań na 1000 mieszkańców. Najwyższym wynikiem może pochwalić się Bułgaria - 688, a najniższym Grecja - 287.

W całej Europie zmniejszyła się liczba rozpoczętych budów, a w ujęciu rok do roku wzrost zainicjowanych inwestycji odnotowano jedynie w 3 z 22 analizowanych krajów: Grecji, Irlandii i Portugalii. W Polsce ich liczba spadła o 7,6 proc. r/r, jednak w ujęciu bezwzględnym nasz kraj ze 189 tysiącami mieszkań, których budowę rozpoczęto, ponownie znalazł się na podium za Francją i Niemcami. Z kolei biorąc pod uwagę wskaźnik liczby budowanych mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zamykamy pierwszą piątkę z wynikiem 5,02.

Ceny mieszkań

Jak zaznaczyli autorzy raportu, w 2022 roku na większości europejskich rynków obserwowano dynamiczne, nierzadko dwucyfrowe wzrosty cen mieszkań. W minionym roku ich tempo nieco wyhamowało, a w kilku krajach odnotowano korekty. Polska, gdzie za metr kwadratowy mieszkania w 2023 roku trzeba było zapłacić średnio 2 219 euro (9,5 tys. zł), znalazła się pomiędzy Włochami (2 118 euro/mkw) a Chorwacją (2 246 euro/mkw). Najdroższą lokalizacją spośród krajów objętych analizą okazał się Izrael ze średnią ceną transakcyjną wynoszącą 5 439 euro/mkw. Najtańsza z kolei jest Bośnia i Hercegowina z kwotą na poziomie 1 315 euro/mkw.

W porównaniu do 2022 r. Polacy musieli zapłacić za nieruchomość o 12,2 proc. więcej (biorąc pod uwagę ceny w euro), a przy przeliczeniu na złote o 7,9 proc. więcej.

Większy wzrost (biorąc pod uwagę zmiany cen w walucie lokalnej) odnotowano jedynie w Portugalii - 11,5 proc., na Węgrzech - 10,56 proc. i w Norwegii - 9,05 proc. Z kolei największe spadki cen zanotowano we Włoszech (-10,7 proc.), Izraelu (-4,6 proc.) i w Danii (-3,8 proc.).

Ile trzeba odkładać na własne mieszkanie w Polsce?

Biorąc pod uwagę relację płac do cen, w Polsce osoba zarabiająca średnią krajową na zakup 70-metrowego mieszkania musi przeznaczyć równowartość 7,9 rocznych średnich pensji brutto. Wskaźnik ten nie zmienił się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat pomimo dynamicznego wzrostu cen na rynku, co jest efektem rosnących płac - wskazano w raporcie.

Dla porównania zakup nowego mieszkania o takim metrażu w Czechach wymaga wydania równowartości 13,3 średnich rocznych wynagrodzeń brutto. Drugie miejsce pod tym względem przypadło zeszłorocznemu liderowi w tej kategorii, czyli Słowacji z równowartością 12,7 średnich rocznych pensji brutto. Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się Irlandia i Izrael, gdzie mieszkańcy muszą odłożyć 10,2 przeciętnych rocznych wynagrodzeń brutto. Z kolei najbardziej przystępnymi cenowo krajami do zakupu nowego domu w porównaniu do średnich zarobków są Norwegia i Dania, gdzie obywatele potrzebują równowartości odpowiednio 4,8 i 4,7 rocznych wypłat brutto.

- Tradycyjnie ceny nieruchomości są najwyższe w stolicach i metropoliach. Na tym tle wyróżnia się zwłaszcza Paryż, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić niemal 15 tys. euro. Podwyżki nie omijają także stolicy Polski. Warszawa to jedno z miast, w którym zaobserwowano znaczne roczne wahania cen mieszkań. W porównaniu do 2022 r. wzrosły one tu o 12,7 proc., a warszawiak na zakup nowego mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych musi przeznaczyć równowartość aż 8,9 rocznych pensji brutto. Co ciekawe, spośród wszystkich metropolii to mieszkańcy Amsterdamu muszą wydać najwięcej, kiedy chcą kupić własne lokum. W ich przypadku jest to aż 15,1 rocznych wypłat brutto - zaznacza Dominik Stojek z Deloitte.

Polska z najdroższym kredytem hipotecznym w Europie

Jak wynika raportu, w 2023 roku średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce było najwyższe wśród wszystkich badanych krajów i wyniosło 8,08 proc.

- Wyhamowanie tempa wzrostu cen w wielu przypadkach wynika z osłabionego popytu, zaś mniejsza liczba zawieranych transakcji jest efektem ograniczonej dostępności kredytów hipotecznych z uwagi na wysokie oprocentowanie oraz dodatkowe regulacje zacieśniające politykę kredytową wprowadzane przez organy nadzoru bankowego w niektórych krajach - wskazał Stojek. Jak dodał, brak możliwości zakupu mieszkania na własność przyczynia się do wzrostu czynszów za wynajem, co dodatkowo pogarsza dostępność cenową mieszkań i negatywnie wpływa na ogólną jakość życia.

W raporcie Deloitte wskazano, że w większości miast czynsze pozostały na porównywalnym poziomie co rok wcześniej. W 2023 r. średnia cena wynajmu za metr kwadratowy wyniosła w Warszawie 16,7 euro, a w Gdańsku i Krakowie 13,9 euro. Dla porównania cena w centrum Londynu wyniosła 33,8 euro/mkw (wzrost o 27,3 proc. r/r), a najniższe stawki odnotowała grecka Patra - średnio 6,3 euro/mkw.

Raport Deloitte "Property Index, Overview of European Residential Markets" to analiza cen nieruchomości w 2023 roku, z 24 krajów i 69 europejskich miast. Koncentruje się na obserwacji czynników, które oddziałują na rozwój tego segmentu rynku. 

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Zakres nieprawidłowości, wykrytych w wyniku audytów przeprowadzonych w grupie PZU, jest znaczący - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe PZU. Spółka nie ujawnia szczegółów, tłumacząc, że dokumenty są "chronioną tajemnicą przedsiębiorstwa". Jak ustalili dziennikarze TVP, audyt grupy PZU wykazał nieprawidłowości i mechanizmy wyprowadzania pieniędzy ze spółek grupy na cele polityczne przez ludzi powiązanych z PiS.

Wysokie wynagrodzenia, podejrzane wydatki. Nieprawidłowości w spółce mają być "znaczące"

Wysokie wynagrodzenia, podejrzane wydatki. Nieprawidłowości w spółce mają być "znaczące"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Radni Koszalina zmienili zdanie w sprawie podwyżki opłaty żłobkowej. Z przyjętej w poniedziałek uchwały wynika, że od 1 października stała opłata za pobyt dziecka w żłobku miejskim wyniesie 1500 złotych i pokryje ją świadczenie "Aktywnie w żłobku". Wcześniej planowano, że opłata wzrośnie do 1750 złotych.

Miasto zmienia zdanie w sprawie opłaty za żłobek

Miasto zmienia zdanie w sprawie opłaty za żłobek

Źródło:
PAP

W skali całej Polski bezrobocie jest na poziomie 5 procent, jednak w poszczególnych częściach kraju ten wskaźnik jest bardzo zróżnicowany i waha się od 1 do ponad 23 procent. Oto powiaty z najwyższym i najniższym bezrobociem.

Tu bezrobocie jest największe

Tu bezrobocie jest największe

Źródło:
GUS, tvn24.pl

W piwnicach, na poddaszach i strychach oraz na klatkach schodowych i korytarzach nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym materiałów wybuchowych i wyrobów pirotechnicznych - przypomniała w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna.

Tego nie można trzymać w piwnicach i na strychach. Straż ostrzega

Tego nie można trzymać w piwnicach i na strychach. Straż ostrzega

Źródło:
PAP

Platforma Uber została ukarana w Holandii grzywną w wysokości 290 milionów euro. Chodzi o wysyłanie danych osobowych europejskich taksówkarzy do Stanów Zjednoczonych, co miało naruszyć unijne przepisy.

Ogromna kara dla Ubera

Ogromna kara dla Ubera

Źródło:
Reuters

Wakacje kredytowe zostały przedłużone na 2024 rok. Nie wiadomo jeszcze, co ze wsparciem w przyszłym roku. "Obecnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace w zakresie przedłużenia tak zwanych wakacji kredytowych na 2025 rok" - poinformował resort finansów.

Co z wakacjami kredytowymi? Jest odpowiedź resortu

Co z wakacjami kredytowymi? Jest odpowiedź resortu

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,0 procent wobec 4,9 procent miesiąc wcześniej - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Bezrobocie lekko w górę. Najnowsze dane

Bezrobocie lekko w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których podatnicy CIT będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz ich przekazywania do urzędów skarbowych w formie plików elektronicznych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Nowy obowiązek dla podatników CIT

Nowy obowiązek dla podatników CIT

Źródło:
PAP

Finansowany z Krajowego Planu Odbudowy program dopłat do aut elektrycznych jest obecnie konsultowany z Komisją Europejską pod kątem przepisów o pomocy publicznej, a resort klimatu ma nadal nadzieję, że program ruszy przed końcem roku - wynika z wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Krzysztofa Bolesty.

Dopłaty do elektryków. Trwają konsultacje z Komisją Europejską

Dopłaty do elektryków. Trwają konsultacje z Komisją Europejską

Źródło:
PAP

W lipcu 2024 w porównaniu do sytuacji sprzed roku banki udzieliły klientom indywidualnym więcej o 28 procent kredytów ratalnych, a gotówkowych o 17 procent. Wydały także, o 6,9 procent, więcej kart kredytowych.

Na raty i w gotówce. Duże wzrosty

Na raty i w gotówce. Duże wzrosty

Źródło:
PAP

Pływający pod grecką banderą statek Sounion płonie od 23 sierpnia po ataku jemeńskich Huti - poinformowała w poniedziałek unijna misja Aspides na Morzu Czerwonym. Dodała, że nie widać wyraźnych oznak wycieku ropy.

Tankowiec w ogniu. Płonie od piątku

Tankowiec w ogniu. Płonie od piątku

Źródło:
Reuters/PAP

Mieszkaniec nadmorskiego kurortu Sliema na Malcie postanowił zaprotestować przeciwko skąpym strojom, w jakich turyści pojawiają się na ulicach, i wywiesił w mieście sześćdziesiąt tabliczek. Widnieje na nich napis "Żadnych strojów plażowych na naszych ulicach" i znak zakazu.

Ma dość skąpo ubranych turystów. Niecodzienna akcja mieszkańca kurortu

Ma dość skąpo ubranych turystów. Niecodzienna akcja mieszkańca kurortu

Źródło:
PAP, Times of Malta

W Australii w życie weszły nowe przepisy, które dają pracownikom "prawo do odłączenia się". Pracownicy mogą odmówić monitorowania, czytania i odpowiadania na służbowe rozmowy telefoniczne i e-maile poza godzinami pracy.

Od dzisiaj mogą ignorować swoich szefów

Od dzisiaj mogą ignorować swoich szefów

Źródło:
"The Guardian", PAP

Jesteśmy w stanie od 1 stycznia 2025 roku zrezygnować z pobierania składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Przypomniał, że w budżecie zabezpieczono środki, by dokonać korekty w kwestii składki.

Ważna deklaracja ministra w sprawie składki zdrowotnej

Ważna deklaracja ministra w sprawie składki zdrowotnej

Źródło:
PAP

Fundusz inwestycyjny powiązany z synami rosyjskich oligarchów Petra Avena i Wadima Moszkowicza pomógł Elonowi Muskowi w przejęciu Twittera (obecnie platforma X). Informacje te ujrzały światło dzienne po wyroku kalifornijskiego sądu, który nakazał ujawnienie listy akcjonariuszy powiązanych z X Holdings Corp.

Tak Musk kupował Twittera. Wśród inwestorów fundusz zatrudniający synów rosyjskich oligarchów 

Tak Musk kupował Twittera. Wśród inwestorów fundusz zatrudniający synów rosyjskich oligarchów 

Źródło:
The Washington Post/EU Today

Mandat za niewłaściwe parkowanie wynosi dziś 100 złotych. Ale być może już niedługo będzie to mandat 15 razy większy. Wszystko za sprawą Sejmowego Zespołu do Spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na czele którego stoi posłanka Paulina Matysiak. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Stawki nie zmieniły się od ponad 20 lat. Posłowie chcą 15-krotnej podwyżki

Stawki nie zmieniły się od ponad 20 lat. Posłowie chcą 15-krotnej podwyżki

Źródło:
TVN Turbo

Restauratorka z włoskiej Ligurii znalazła się w ogniu krytyki po tym, gdy wprowadziła obowiązek zamawiania co najmniej dwóch dań dla każdej osoby. Argumentuje, że w ten sposób chce zagwarantować jakość usług bez konieczności oszczędzania także na produktach.

Restauratorka w ogniu krytyki. Wprowadziła wymóg zamawiania dwóch dań

Restauratorka w ogniu krytyki. Wprowadziła wymóg zamawiania dwóch dań

Źródło:
PAP

Marże brutto deweloperów jeszcze nigdy nie były tak wysokie - podała "Gazeta Wyborcza". Dodała, że średnio przekraczają już 30 procent, a na niektórych inwestycjach zbliżają się do 50 procent. Klienci grzmią, bo chcą tańszych mieszkań. Nawet Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła uwagę deweloperom, że mają z czego schodzić.

Marże deweloperów najwyższe w historii

Marże deweloperów najwyższe w historii

Źródło:
PAP

Nieefektywne energetycznie, do tego produkują sporo zanieczyszczeń. Eksperci sugerują, że kominki powinny w naszych domach pełnić raczej funkcję dekoracyjną, ale ich użytkownicy są mocno przywiązani do palenia drewnem. Tłumaczą, że to ekologiczne paliwo. Ale czy rzeczywiście?

Kominek tylko jako dekoracja? "To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu"

Kominek tylko jako dekoracja? "To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Monover. W jednej fiolce produktu znaleziono duży kawałek szkła. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Seria leku na receptę wstrzymana w obrocie. Znaleziono szkło w fiolce

Seria leku na receptę wstrzymana w obrocie. Znaleziono szkło w fiolce

Źródło:
tvn24.pl

ChatGPT pojawił się nagle i zawojował nie tylko internet, ale także naszą wyobraźnię. Temat sztucznej inteligencji, jeszcze do niedawna tak odległy, stał się codziennością. Jednak nie jesteśmy skazani na rozwiązania zza oceanu. W Polsce powstały już trzy alternatywy dla niego - Trurl, Qra i Bielik, a czwarty, który ma być największy, jest w drodze.

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Źródło:
tvn24.pl

Linie lotnicze zwiększają liczbę lotów nad terytorium Afganistanu, uważając, że jest to mniej ryzykowne niż latanie nad Bliskim Wschodem - poinformowała agencja Reutera. Od przejęcia władzy przez talibów trzy lata temu nad Afganistanem nie ma kontroli ruchu lotniczego.

Wracają nad Afganistan, choć nie ma tam kontroli ruchu lotniczego

Wracają nad Afganistan, choć nie ma tam kontroli ruchu lotniczego

Źródło:
PAP

Chiński resort handlu wyraził "zdecydowane niezadowolenie" i "stanowczy sprzeciw" wobec decyzji władz USA o wprowadzeniu kolejnego pakietu sankcji wtórnych, które objęły chińskie firmy wspierające rosyjską inwazję na Ukrainę.

Pekin wyraża "stanowczy sprzeciw" wobec nowego pakietu amerykańskich sankcji

Pekin wyraża "stanowczy sprzeciw" wobec nowego pakietu amerykańskich sankcji

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 24 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 24 sierpnia 2024 roku. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 24 sierpnia 2024 roku. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Dziś wjazd do lasu pojazdem silnikowym, tam gdzie nie wolno, może zakończyć się karą w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnych przypadkach, kiedy zniszczona zostanie przyroda, mandat od straży leśnej czy też policji może się zwiększyć do 1000 złotych. Pojawił się jednak pomysł zaostrzenia tych kar. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

Źródło:
TVN Turbo