Złożono już ponad dziewięć milionów deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - poinformował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Urzędnicy przypomnieli również, że osoby, które nie dopełniły jeszcze tego obowiązku wciąż mogą to zrobić.
Właściciele budynków, zarządy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą złożyć deklarację, czym są ogrzewane nieruchomości. Jeśli dom ma nowe źródło, to znaczy zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni. Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5 tys. zł.
Dziewięć milionów deklaracji
Jak poinformował GUNB, do tej pory złożono ponad dziewięć milionów deklaracji. "Zapominałeś złożyć deklaracji? Zmieniasz źródło ciepła lub uruchomiłeś nowe źródło spalania paliw? Złóż deklarację" - czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Deklaracje można złożyć w dwóch formach: elektronicznej i papierowej. W tym pierwszym przypadku wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony https://ceeb.gov.pl/ oraz posiadać profil zaufany bądź elektroniczny dowód osobisty. W przypadku papierowej formy trzeba go złożyć do właściwego urzędu (miasta/gminy) ze względu na lokalizację naszego budynku. Następnie urzędnik uwierzytelni wniosek i wprowadzi odpowiednią informację do CEEB.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.
Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock