W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

Źródło:
PAP
Hetman: popyt na mieszkania jest ogromny
Hetman: popyt na mieszkania jest ogromnyTVN24
wideo 2/3
Hetman: popyt na mieszkania jest ogromnyTVN24

Jest drogo i to bardzo. Portal Rynekpierwotny.pl przygotował zestawienie, które pokazuje, ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za miesięczną średnią pensję w 17 miastach. I to nie napawa optymizmem. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

- My od wielu lat biegniemy za mieszkaniami, tak jak biegnie się za uciekającym kapeluszem, którego gna wiatr. Czyli im bardziej go gonimy, tym bardziej ten wiatr powiewa i nie możemy go złapać - mówi ekonomistka z Centrum im. Adama Smitha Anna Gołębicka.

Nie starczy nawet na metr

Według danych Rynkupierwotnego.pl, w żadnym mieście wojewódzkim miesięczna pensja nie wystarczy nawet na cały jeden metr kwadratowy.

Ceny mieszkań w PolsceRynekpierwotny.pl

- Największa dostępność mieszkań, czyli relacja cen mieszkań do dochodów jest w tych miastach, w których najniższe są zarobki. Czyli w Zielonej Górze, w Gorzowie Wielkopolskim - wymieniał Marek Wielgo z Rynkupierwotnego.pl.

W Warszawie to niewiele ponad pół metra kwadratowego. Prawie metr kwadratowy w Zielonej Górze.

- Ruszyło od czerwca do teraz, zdecydowanie jakby gdzieś tam też ogłoszeń przybywa i też ta sytuacja na rynku nieruchomości jest po prostu sprytnie dynamiczna. I też to nawet widać po transakcjach, bo zdecydowanie więcej kupuje ludzi też młodych - mówi właścicielka biura nieruchomości w Zielonej Górze Alicja Kozinoga.

Nic dziwnego, bo to właśnie w Zielonej Górze przeciętnego singla stać na największe mieszkanie, bo aż czterdziestometrowe. Z kolei na przeciwnym metrażowym biegunie znów stolica.

- W Warszawie singiel może sobie pozwolić, no oczywiście jego zdolność kredytowa, umożliwia mu zakup dwudziestu trzech metrów kwadratowych. Czyli nawet nie mieszkania, bo mieszkanie musi mieć minimum dwadzieścia pięć metrów kwadratowych - mówi Marek Wielgo z Rynkupierwotnego.pl.

Kawalerki wracają do łask

Najmniejsze mieszkania wracają do łask. Kawalerki cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza w dużych miastach.

- To jest mieszkanie, które jest zawsze najłatwiej sprzedać, bo chętnych i amatorów kawalerek jest bardzo dużo. No ze względu na to, że ktoś odkładając na lokacie ma ileś tam tych tysięcy - zwraca uwagę prezes Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami Marek Urban.

- No teraz to już na kawalerkę potrzeba jest czterysta tysięcy. Kiedyś to wystarczyło sto pięćdziesiąt dwieście i to nie tak dawno temu. Trzy, cztery lata temu były mniej więcej takie ceny - dodaje.

Ofert jest więcej

W większości miast, porównując rok do roku, ofert na rynku jest więcej. Największy wybór jest we Wrocławiu i Gdańsku. Deweloperzy chcą jak najszybciej sprzedać wolne lokale.

- Gdyby ta sytuacja miała się utrzymywać przez kolejne sześć, dwanaście miesięcy, możemy zobaczyć prawdopodobnie coraz większe ustępstwa po stronie sprzedających. Już dzisiaj ponad połowa deweloperów oferuje rabaty cenowe - mówi analityk rynku nieruchomości Jan Dziekoński.

- W Warszawie średnia cena metra kwadratowego już nie rośnie od czterech miesięcy. W Krakowie po raz pierwszy od dwóch i pół roku średnia spadła o jeden procent w lipcu - zwraca uwagę Marek Wielgo z Rynkupierwotnego.pl.

"Rynek nabiera oddechu"

Jak długo taka sytuacja się utrzyma? Nikt nie ma wątpliwości, że to zależy od tego, czy koalicji rządzącej uda się dojść do porozumienia w sprawie tak zwanego kredytu zero procent.

- Ten rynek teraz nabiera oddechu. On się trochę ustabilizował. Jeżeli wejdzie kolejny program, znowu podniesie te ceny. Jeżeli nie wejdzie, te ceny będą mniej więcej na podobnym poziomie przez dłuższy czas - mówi Piotr Krochmal, analityk rynku nieruchomości.

Ceny wystrzeliły, gdy poprzedni rząd wprowadził Bezpieczny kredyt 2 procent. Dla przykładu w Warszawie cena metra od razu wzrosła o dwadzieścia procent.

- Narzędzia, które mieliśmy w ostatnich latach działały jak polewanie ogniska benzyną, czyli teoretycznie miały młodych ludzi przybliżyć do swojego wymarzonego, ukochanego mieszkania, ale de facto ich oddaliły - mówi Anna Gołębicka.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian, mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Robert Kneschke, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie może być tak, że przesyłają klientowi faktury na horrendalną kwotę po kilku latach bez informacji, bez wyjaśnień - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Izabela Bobrowska, mieszkanka Konina. Pod koniec kwietnia dostała od sprzedawcy prądu osiemnaście dodatkowych faktur za ubiegłe lata, bo - jak napisała spółka - "stwierdzone zostały błędy" w podłączeniu licznika. Firma za zamieszanie przeprasza, ale przypomina jednocześnie, że to korekta rozliczeń uwzględniająca faktyczne zużycie prądu przez klientkę.

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte. Kolejne dwie niedziele handlowe będą 15 i 22 grudnia. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów, dopuszczającym dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Źródło:
PAP

Około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp w Belgii zostało wystawionych na sprzedaż na forum w dark webie. Stwarza to niebezpieczeństwo różnych cyberataków, w tym oszustw finansowych - podał w czwartek portal Brussels Times.

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Źródło:
PAP

Z powodu strajku personelu pokładowego nawet co czwarty samolot skandynawskiej linii lotniczej SAS nie wystartuje w piątek z lotnisk w Norwegii. Przewoźnik nie przyjął żądań płacowych pracowników.

Potężne utrudnienia dla pasażerów. Nie wystartuje nawet co czwarty samolot

Potężne utrudnienia dla pasażerów. Nie wystartuje nawet co czwarty samolot

Źródło:
PAP

W lipcu import ropy naftowej z Rosji do Indii wyniósł średnio 2,07 miliona baryłek dziennie (bpd), co stanowi wzrost o 12 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy Chiny w tym samym okresie importowały 1,76 miliona baryłek dziennie – poinformowała w czwartek agencja Reutera.

Importują najwięcej ropy z Rosji. Wyprzedzili Chiny

Importują najwięcej ropy z Rosji. Wyprzedzili Chiny

Źródło:
PAP

Według branży energetycznej zmiana ustawy wiatrakowej uwolni potencjał energetyki z wiatru na lądzie. - To tańsza energia oraz nawet 260 miliardów złotych do Produktu Krajowego Brutto i 100 tysięcy miejsc pracy do 2040 roku - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

Powstać może "100 tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy"

Powstać może "100 tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy"

Źródło:
PAP

Po wdrożeniu w połowie czerwca kolejnego pakietu unijnych sankcji na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę Moskwa odczuwa coraz większe kłopoty w dostępie do kluczowych produktów. - Na rynku zapanowała już panika - powiedział rosyjskiemu portalowi RBK prezes stowarzyszenia producentów płyt budowlanych Aleksiej Gorochow.

Duże firmy zagrożone bankructwem. "Na rynku zapanowała panika"

Duże firmy zagrożone bankructwem. "Na rynku zapanowała panika"

Źródło:
PAP

W poniedziałek w Australii wejdzie w życie prawo do "odłączenia się" od pracy - informuje Reuters. Nowe przepisy pozwolą pracownikom ignorować swoich szefów poza godzinami wykonywania obowiązków.

Prawo do "odłączenia się" od pracy w kolejnym kraju. Tak ma działać

Prawo do "odłączenia się" od pracy w kolejnym kraju. Tak ma działać

Źródło:
PAP

Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej po raz kolejny został zgłoszony wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były wiceminister sprawiedliwości traci kolejną posadę. Bartłomiej Ciążyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Łukasiewicz - PORT ds. komercjalizacji - poinformował na platformie X resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak dowiedziała się biznesowa redakcja tvn24.pl "obecnie prowadzone są działania mające na celu weryfikację prawidłowości wydatkowania środków publicznych przez pana Bartłomieja Ciążyńskiego w ramach jego obowiązków jako Zastępcy Dyrektora Instytutu do spraw Komercjalizacji".

Były wiceminister traci kolejną posadę. Jego wydatki służbowe będą prześwietlane

Były wiceminister traci kolejną posadę. Jego wydatki służbowe będą prześwietlane

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przewiduje, że brak konieczności przekazania tak zwanego odpisu gazowego w II połowie roku poprawi wyniki koncernu. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zapowiedział, że do grudnia zapadnie decyzja o przyszłości projektu Olefiny III, który nazwał "pułapką".

Prezes wskazuje kolejne zagrożenia. "Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na Orlen"

Prezes wskazuje kolejne zagrożenia. "Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na Orlen"

Źródło:
PAP

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestyctyjnych powołało w sierpniu 2022 roku obecnego szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza do rady nadzorczej - wynika z dokumentu, do którego dotarł portal tvn24.pl. Intratne stanowisko w banku Pekao swego czasu piastowała także jego żona.

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku w pociągach Polregio znaleziono ponad 1,7 tysiąca przedmiotów, w całym zeszłym - prawie 2,7 tys. Jak podaje spółka, do Biur Rzeczy Znalezionych trafiły między innymi kurtki, dokumenty, telefony, a nawet dywan, saksofon i skrzypce.

Polacy gubią dokumenty i telefony. Był też dywan, saksofon i skrzypce

Polacy gubią dokumenty i telefony. Był też dywan, saksofon i skrzypce

Źródło:
PAP

Nowo szef Starbucks Brian Niccol ma dojeżdżać do pracy korporacyjnym odrzutowcem - pisze BBC. Oznacza to, że przez kilka dni w miesiącu miałby pokonywać dystans prawie 1600 km ze swojego rodzinnego domu w Newport Beach w Kalifornii do siedziby firmy w Seattle. Wygoda prezesa nie cieszy użytkowników mediów społecznościowych, którzy zarzucają firmie hipokryzję.

Dojazd do pracy tylko odrzutowcem. Nowy szef Starbucksa w ogniu krytyki

Dojazd do pracy tylko odrzutowcem. Nowy szef Starbucksa w ogniu krytyki

Źródło:
BBC

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu w ujęciu rocznym spadła o 1,4 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Źródło:
GUS

Orlen może wybudować pierwszy mały reaktor modułowy SMR we Włocławku, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie z partnerem w Orlen Synthos Green Energy - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Źródło:
PAP

Składamy wnioski o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy w podwójnym tempie - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, "jest opóźnienie i czas nie czeka".

Pełczyńska-Nałęcz o KPO: składamy wnioski w podwójnym tempie

Pełczyńska-Nałęcz o KPO: składamy wnioski w podwójnym tempie

Źródło:
TVN24

Polacy w 2024 roku sprowadzą do kraju nawet milion używanych aut - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Dodaje, że stan techniczny przywożonych do kraju aut jest dużym problemem. Są one często po wypadku i z cofniętym licznikiem. "Przeszło połowa używanych aut trafia do Polski z Niemiec" - dodaje dziennik.

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Źródło:
PAP

Życie pod kreską, na wiecznym kredycie, z obawami, czy starczy do pierwszego. To nie tylko rzeczywistość wielu polskich rodzin, ale też wielu polskich samorządów". Za rządów PiS klepaliśmy biedę" - mówią włodarze, teraz nowy rząd ma rzucić finansowe koło ratunkowe. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

Źródło:
TVN24

Grupa Orlen poinformowała w skonsolidowanym raporcie półrocznym, że zysk netto koncernu za sześć miesięcy tego roku wyniósł dwa miliardy 761 milionów złotych i był niższy o 12 miliardów 729 milionów złotych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Źródło:
PAP

Ford poinformował, że przenosi część produkcji akumulatorów z Polski do Stanów Zjednoczonych w ramach strategii obniżania kosztów. Posunięcie to pozwoli firmie uzyskać dostęp do zachęt rządowych wynikających z ustawy o redukcji inflacji. Czołowy amerykański producent wycofuje się także z planów rozwoju segmentu samochodów elektrycznych. Powodem decyzji ma być niższy niż zakładano popyt na elektryki.

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Źródło:
Reuters