Przepisy tak zwanej ustawy schronowej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku - wyjaśnił rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński. To odpowiedź resortu na piątkowy apel organizacji przedsiębiorców, które wnioskowały o co najmniej sześciomiesięczny vacatio legis, zakładając, że zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
"Rz" przypomina, że MSWiA kończy prace nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, zwaną ustawą schronową. Projekt przewiduje, że podziemne kondygnacje i garaże, m.in. w blokach wielorodzinnych, mają być zbudowane w sposób umożliwiający urządzenie w nich miejsc doraźnego schronienia. Regulacje mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nie ma przepisów przejściowych.
- Bez nich regulacje obejmą nie tylko wszystkie planowane inwestycje, ale i te, dla których wnioski o pozwolenie na budowę złożono przed wejściem w życie ustawy - powiedział "Rz" Patryk Kozierkiewicz, prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
W związku z tym Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że przepisy schronowe mogą wpłynąć na wstrzymanie zgód i opóźnienie budowy nawet 150 tys. mieszkań. W piątek sześć organizacji – w tym Business Centre Club, Polska Rada Biznesu i Polski Związek Firm Deweloperskich – zaapelowało do szefa MSWiA o wprowadzenie co najmniej sześciomiesięcznego vacatio legis. Okazuje się jednak, że apel przedsiębiorców wcale nie był konieczny.
Ustawa schronowa w 2026 roku
W poniedziałek do informacji "Rzeczpospolitej" odniósł się rzecznik ministra spraw wewnętrznych Jacek Dobrzyński. We wpisie wyjaśnił, że przepisy wejdą w życie dopiero w 2026 roku, a nie, jak twierdzą przedsiębiorcy, po 30 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.
"Projektowany przepis ma wejść w życie nie po 30 dniach, a dopiero od 1 stycznia 2026 roku. Szkoda, że przedstawiciele 6 organizacji przedsiębiorców nie sprawdzili w projekcie lub nie zapytali o to MSWiA. Można byłoby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień" – sprostował rzecznik resortu.
Jak wyjaśniła "Rz", tzw. mała ustawa schronowa "zakłada obowiązek budowy miejsc ukrycia np. w budynkach użyteczności publicznej, garażach podziemnych, metrze i w infrastrukturze krytycznej. Miejsca w ogólnodostępnych budowlach ochronnych mają być dostępne dla minimum 50 proc. ludności".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pavel L Photo and Video/Shutterstock