Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw 20 krajom UE, w tym Polsce, w związku z opóźnieniami we wdrażaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Wiceminister infrastruktury Magdaleny Gaj zapewnia, że nowe przepisy powinny wejść w życie w Polsce do końca roku.
W nowych przepisach chodzi m.in. o zapewnienie możliwości zmiany operatora telekomunikacyjnego w jeden dzień z zachowaniem tego samego numeru telefonu, a także o większą przejrzystość oferowanych usług oraz lepszą ochronę w sieci danych osobowych klientów.
KE ponagla i ostrzega
W razie braku odpowiedzi lub w przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi Komisja może formalnie wezwać państwa członkowskie do wdrożenia przepisów (...) a następnie przekazać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej KE o telekomach
Te przepisy znajdą się w nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. (...) Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i myślę, że powinniśmy zakończyć je do końca sierpnia. Wtedy projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych tak, żeby nowa Rada Ministrów już po wyborach mogła go przyjąć. Do końca roku projekt powinien zostać uchwalony przez Sejm gaj o telekomach
KE dała krajom dwa miesiące na odpowiedź. - W razie braku odpowiedzi lub w przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi Komisja może formalnie wezwać państwa członkowskie do wdrożenia przepisów (...) a następnie przekazać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - ostrzega KE w komunikacie.
Wdrażamy, a część nawet wdrożyliśmy
Jak zapewnia Magdalena Gaj, Polska jest w trakcie wdrażania czterech dyrektyw unijnych. - Te przepisy znajdą się w nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. (...) Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i myślę, że powinniśmy zakończyć je do końca sierpnia. Wtedy projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych tak, żeby nowa Rada Ministrów już po wyborach mogła go przyjąć. Do końca roku projekt powinien zostać uchwalony przez Sejm - zaznaczyła.
Dodała, że opóźnienie we wdrożeniu przepisów wyniesie około pół roku. - Pakiet telekomunikacyjny jest obszernym zbiorem przepisów i stąd opóźnienia państw unijnych. Komisja Europejska była informowana przez Polskę o problemach z implementacją. KE bardzo szybko wszczęła to postępowania. Takie prawo Komisji, a my będziemy robić wszystko, aby jak najszybciej unijne przepisy wdrożyć. Dodam jeszcze, że pewne rozwiązania, które są zawarte w dyrektywach, jak choćby zmiany operatora telekomunikacyjnego w ciągu jednego dnia z zachowaniem tego samego numeru telefonu, już funkcjonują w Polsce od dwóch lat - powiedziała.
Zapewniała, że rząd zamierza informować KE, jak przebiega proces wdrożenia unijnego prawa i kiedy zostanie zakończony. Zaznaczyła też, że w projekcie nowelizacji zawarte są m.in. przepisy dotyczące efektywnego zarządzania częstotliwościami radiowymi, współpracy Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Organem Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz szerszych praw konsumentów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24