Stopa inflacji w Turcji skoczyła w maju do najwyższego od 24 lat poziomu 73,5 proc. Ekonomiści prognozowali, że wynik będzie jeszcze wyższy, bo wzrost cen jest napędzany wojną w Ukrainie, rosnącymi cenami energii i spadającą lirą.
Inflacja wzrosła od jesieni ubiegłego roku, kiedy to lira załamała się po tym, jak bank centralny rozpoczął cykl luzowania o 500 punktów bazowych, którego domagał się prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Inflacja w Turcji bije rekordy
Najnowszy wynik przekroczył poziom 73,2 proc. i jest najwyższy od października 1998 r., kiedy roczna inflacja wynosiła 76,6 proc. Ekonomiści szacowali, że stopa inflacji wzrośnie do 76,55 proc. Ceny konsumpcyjne w ujęciu miesięcznym wzrosły o 2,98 proc., jak podał w piątek Turecki Instytut Statystyczny, w porównaniu z prognozą 4,8 proc. podaną w ankiecie Reutersa.
Koszty transportu i żywności wzrosły odpowiednio o 108 proc. i 92 proc. w ciągu ostatniego roku, odzwierciedlając pogłębiający się kryzys gospodarczy. Mieszkańcy mają coraz większe trudności ze zdobyciem podstawowych dóbr.
Indeks cen producentów krajowych wzrósł w maju o 8,76 proc. miesiąc do miesiąca, a w skali rocznej wzrost wyniósł 132,16 proc., co odzwierciedla, jak 20-procentowy spadek kursu waluty w tym roku spowodował gwałtowny wzrost kosztów importu. Kurs liry nurkuje, w 2021 roku o 44 proc. a w tym roku o kolejne 20 proc.
Kiedy spadnie inflacja w Turcji?
W kwietniu bank centralny prognozował, że roczna inflacja osiągnie najwyższy poziom do czerwca, a następnie spadnie do blisko 43 proc. do końca roku i do wartości jednocyfrowych do końca 2024 roku.
Rząd już wcześniej twierdził, że inflacja spadnie do wartości jednocyfrowych w przyszłym roku w ramach nowego programu gospodarczego, w którym priorytetem są niskie stopy procentowe w celu pobudzenia produkcji i eksportu oraz osiągnięcia nadwyżki na rachunku obrotów bieżących. Jednak dane opublikowane w czwartek pokazały, że deficyt handlowy wzrósł w maju o 157 proc. rok do roku i wyniósł 10,7 mld dolarów.
Ekonomiści uważają, że inflacja pozostanie na wysokim poziomie przez resztę 2022 roku ze względu na wojnę, słabnącą lirę i niechęć banku centralnego do podniesienia stóp. Mediana szacunków dotyczących inflacji na koniec roku wynosi 63 proc., w porównaniu z 52 proc. w ankiecie przeprowadzonej w zeszłym miesiącu.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock