Nie chcą być kojarzeni z drobiem. Turcja zmienia nazwę kraju

Autor:
ams
Źródło:
PAP, BBC

Turcja będzie odtąd znana w ONZ jako Turkiye – po tym, jak ONZ przychyliła się do formalnego wniosku Ankary. O zmianę nazwy poproszonych zostanie kilka organizacji międzynarodowych w ramach kampanii rebrandingowej zainicjowanej przez tureckiego prezydenta pod koniec ubiegłego roku. - Turkiye jest najlepszą reprezentacją i wyrazem kultury, cywilizacji i wartości narodu tureckiego - powiedział w grudniu Recep Tayyip Erdogan.

W czwartek Stephane Dujarric, rzecznik ONZ, potwierdził, że dzień wcześniej organizacja dostała oficjalny wniosek w tej sprawie z Ankary, podpisany przez szefa tureckiego MSZ Mevluta Cavusoglu. Dodał, że zmiana została przyjęta i wchodzi w życie natychmiast.

Turcja zmienia nazwę

Większość Turków zna już swój kraj jako Türkiye. Jednak anglojęzyczna forma Turkey jest powszechnie używana, nawet w samym kraju.

Państwowy nadawca TRT szybko wprowadził zmianę, gdy tylko została ona ogłoszona w zeszłym roku, wyjaśniając, że jednym z powodów zmiany wizerunku było skojarzenie z ptakiem tradycyjnie kojarzonym z Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem lub Świętem Dziękczynienia. Jedzony tego dnia indyk to po angielsku to "turkey".

W ramach rebrandingu napis "Made in Türkiye" będzie widniał na wszystkich eksportowanych produktach, a w styczniu ruszyła kampania turystyczna z hasłem "Hello Türkiye".

Gospodarka turecka od miesięcy znajduje się w kryzysie z powodu gwałtownego wzrostu inflacji w wyniku nacisków prezydenta na obniżkę stóp procentowych. Niska wartość tureckiej liry sprawia, że ​​eksport z kraju jest stosunkowo tani, choć ekonomiści twierdzą, że deficyt handlowy tego kraju prawdopodobnie się utrzyma.

Wybory powszechne w Turcji mają się odbyć za nieco ponad rok. Gospodarka jest kluczową kwestią dla Erdogana, który sprawuje władzę od 2003 roku.

Czytaj więcej: Inflacja w Turcji sięgnęła 70 procent. Komentarze ekspertów

Kraje zmieniają swoje nazwy

Kraje zmieniały nazwy na przestrzeni dziejów z różnych powodów. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat Holandia porzuciła nazwę Holland. Od 2020 kraj stosuje nazwę "Niderlandy". Wcześniej Macedonia zmieniła nazwę na Macedonia Północna z powodu sporu politycznego z Grecją, a w 2018 roku Suazi stało się Eswatini.

W lipcu 2016 roku na podobną zmianę zdecydował się rząd Czech. Oprócz oficjalnej międzynarodowej nazwy państwa "Czech Republic" dopuszczono stosowanie określenia "Czechia".

Autor:ams

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości