Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS
Ekonomista Pracodawców RP o ozusowaniu wszystkich umów
Ekonomista Pracodawców RP o ozusowaniu wszystkich umówTVN24 BiS
wideo 2/3
Ekonomista Pracodawców RP o ozusowaniu wszystkich umówTVN24 BiS

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Co będzie oznaczała ta zmiana? Przede wszystkim to, że według nowych przepisów od wszystkich kolejnych umów cywilnoprawnych trzeba będzie odprowadzać składki.

Nowe zasady oskładkowania umów

Wyjątkiem mają być jedynie umowy-zlecenia podpisywane z uczniami i studentami do 26. roku życia. Według obecnie obowiązujących przepisów składki na ubezpieczenia społeczne trzeba płacić tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia, które teraz wynosi 4242 zł brutto.

Pytanie: czy pracodawcy zdążą z wdrożeniem przepisów, które mają zacząć obowiązywać już za nieco ponad 8 miesięcy?

- Jeszcze nie widziałem takich pełnoprawnych konsultacji społecznych tego projektu. Dobrze byłoby, żebyśmy o tym porozmawiali. Idea wydaje mi się bardzo słuszna. To znaczy, sprawiedliwe jest, aby praca wszelkiego rodzaju była oskładkowana w podobny sposób. Jest to również w porządku wobec ludzi, którzy w przyszłości chcą pobierać emeryturę i nie chcą być obywatelami drugiej kategorii – powiedział Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, w rozmowie na antenie TVN24 BiS. Dodał, że obecnie tak zwane groszowe emerytury pobierają już setki tysięcy Polaków, a grupa ta lawinowo rośnie.

Sobolewski zauważył, że "z drugiej strony ta zmiana będzie oznaczała niższe płace netto dla tych pracowników, którzy dzisiaj pracują na umowach-zleceniach, które nie są oskładkowane, oraz wyższe koszty dla pracodawców, którzy te płace płacą".

- A zatem chyba co nagle, to po diable. I dobrze byłoby jednak robić tę zmianę ze świadomością wszystkich konsekwencji, które to może mieć, tak żeby nie zburzyć tej misternej tkanki gospodarczej, która jest w Polsce, bo łatwiej ją zrujnować niż potem odbudować – powiedział Sobolewski.

Pracownicy czekali od lat

Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ, zauważył, że na to rozwiązanie czekają od lat.

- Tak naprawdę pierwszym etapem był 2016 rok, kiedy wprowadzono oskładkowanie do wysokości płacy minimalnej. Teraz mają być umowy cywilnoprawne oskładkowane w pełnej wysokości. My się oczywiście cieszymy, rozumiemy też pracodawców i jesteśmy gotowi na rozmowę o jakimś vacatio legis, żeby te przepisy spokojnie wprowadzić – powiedział Koćwin.

Przedstawiciel strony związkowej na antenie TVN24 BiS podkreślił powiedział jednak, że "póki nie zobaczy projektu, to nie uwierzy".

- Chociaż oczywiście w tym momencie żartuję, bo mamy wytyczne z KPO i to już jest niezbędne, aby wprowadzić to rozwiązanie. Muszę powiedzieć, że poprzednio rządzący co rok obiecywali wprowadzenie pełnego oskładkowania i to się nie udawało. To oczywiście pomoże osobom na umowach cywilnoprawnych, bo w konsekwencji będą miały wyższe świadczenia, wyższe emerytury. Oczywiście możliwe, że przez jakiś czas ciut niższe wynagrodzenia, ale myślę, że konsekwencje będą bardzo pozytywne dla całego rynku pracy – zauważył Koćwin.

Przedstawiciel OPZZ stwierdził, że obecnie "mamy dualny rynek pracy" i jest za tym, "by jednak bardziej promować umowę o pracę". "Liczę na to, że te umowy o pracę będą w większym stopniu występowały na naszym rynku pracy, bo po prostu nie będzie się tak opłacało zatrudniać na umowach cywilnoprawnych, szczególnie jeżeli mają taką formę umów śmieciowych" – zauważył.

Umowa o pracę czy zlecenie

Na pytanie o to, czy efektem wprowadzonych zmian będzie zakończenie "żonglowania formami zatrudnienia" w konsekwencji czego przybyłoby etatów, Kamil Sobolewski powiedział, że to byłaby dobra zmiana.

- Pytanie, czy ona nastąpi, to jest nie tylko pytanie do pracodawców, ale również do pracowników, bo pamiętajmy, że nie wszyscy pracownicy chcą zarabiać i chcą zarabiać nawet legalnie albo na umowę o pracę. Dlaczego? Dlatego że są osoby, które płacą alimenty. Jak zarobią w ten sposób, to im ktoś zabierze część tych środków. Są osoby, które mieszkają na przykład w mieszkaniach komunalnych, i jeśli zarobią zbyt dużo, to mogą stracić prawo do lokalu albo prawo do bezpłatności tego lokalu. Są osoby, które popadły w długi, ściga je komornik i starają się zarabiać inaczej, więc w indywidualnych przypadkach zatrudnienie w nieoficjalnej formie to jest niestety też preferencja pracowników – powiedział Sobolewski, zauważając przy tym, że "najczęściej słychać takie głosy o pracownikach z Ukrainy, którzy mają takie preferencje w określonych branżach".

W ocenie Sobolewskiego wyrównałoby to zasady konkurencji w gospodarce.

- Nie powinno być tak, że przedsiębiorcy, którzy kombinują w sposób szkodliwy dla pracownika, mieliby mieć jakąś przewagę konkurencyjną nad tymi pracodawcami, którzy zachowują się wobec pracowników uczciwie – stwierdził główny ekonomista Pracodawców RP.

Jednolity kontrakt

Ekonomista stwierdził, że bardzo podoba mu się idea, za którą stoi jednolity kontrakt.

- I ten jednolity kontrakt mówi z grubsza tyle, że nie musimy, umawiając się na pracę, deklarować już dzisiaj, jak długo ona będzie trwała, jak będzie oskładkowana, jaką ona będzie miała formę. Dzisiaj się umawiamy na prace ogródkowe dziś i jutro. Jeżeli one się przedłużą w tydzień, miesiąc albo dwa lata pracy, to stopniowo pracownik będzie wrastał w prawa pracownicze, w prawa do ochrony, prawa do świadczeń emerytalnych i tak dalej. Taką propozycję kilka ośrodków w Polsce już składało. Ja pamiętam dobrze taką propozycję z Instytutu Badań Strukturalnych - powiedział Sobolewski, dodając, że polski Kodeks pracy pochodzi z 1974 roku.

Ekonomista zauważył, że "dzisiaj się spotykając, decydując o tym, że pan będzie u mnie wykonywał jakąś pracę, musimy się określić, jak długo to będzie trwało. Musimy się określić, na jakiej podstawie prawnej to będzie. A tak naprawdę jeszcze nie wiemy, jak się sprawdzi pracownik, jak się spodoba pracodawca, jak rozwinie się ta relacja".

- Więc wydaje mi się, że pewnego rodzaju uelastycznienie tego stosunku, tak żeby on po jednym, dwóch dniach był czymś, czym do tej pory była umowa, zlecenie, a po trzech miesiącach, pół roku stawał się pełnoprawną umową o pracę, byłoby na rękę wszystkim, bo zamiast grzęznąć w papierach, mielibyśmy po prostu komfort podejmowania pracy, kiedy tylko jest ona potrzebna – powiedział przedstawiciel pracodawców.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP