Dziś Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zajmie się zmianami w systemie emerytalnym, zakładającymi, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy w całości do ZUS. Znowelizowana w ubiegłym tygodniu ustawa przewiduje, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie.
Po uchwaleniu przez Sejm zmian w systemie emerytalnym dotyczących OFE, Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiedziały zaskarżenie nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosku nie wyklucza też SLD. Senatorowie zajmą się również nowelą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ma ona umożliwić jeszcze w tym roku przekazanie samorządom dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa. Nowela określa dla jakich samorządów będzie przeznaczona rezerwa subwencji ogólnej. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły z niej skorzystać jednostki, w których dochody są niższe od średnich dochodów gmin, powiatów i województw.
Mazowsze uzyska wsparcie?
PO ma zgłosić w Senacie poprawkę do nowelizacji tej ustawy, dotyczącą tzw. janosikowego. Ma ona umożliwić Mazowszu uzyskanie pożyczki z budżetu państwa na spłatę części janosikowego, ale pod warunkiem m.in. ograniczenia wydatków na promocję oraz przyjęcia programu racjonalizującego wydatki.
Senat będzie też pracował nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Nowe przepisy mówią m.in., że w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.
Izba zajmie się także senackim projektem ustawy o petycjach oraz nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysłucha ponadto informacji Ministra Środowiska o stanie infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce.
Autor: dln/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Senat Rzeczypospolitej Polskiej | Michał Józefaciuk