Przeceny wstrząsnęły światowymi giełdami


Problemy kredytowe Amerykanów odbijają się echem na całym świecie, w tym także nad Wisłą. Prasa alarmuje: trzęsienie ziemi, początek bessy, czarny czwartek. - Spadki są i będą, ale to normalna kolej rzeczy. Prawdziwy krach nie nadejdzie - uspokajają eksperci.

W czwartek nastąpiła kulminacja strachu. - Wszyscy chcieli się pozbyć akcji. Niemiecki indeks DAX stracił wczoraj 2,4 proc., francuski CAC - 2,9 proc., brytyjski FTSE - 4,1 proc., czeski PX 5,5 proc., a indeks giełdy tureckiej i południowokoreańskiej stracił prawie 7 proc. Indeksy japońskie i chińskie spadły odpowiednio o 3,29 i 1,99 proc. Najgorzej było na giełdach krajów rozwijających się - w Azji i Ameryce Południowej.

Warszawski indeks WIG spadł o 6,1 proc. i był najniższy od siedmiu lat. W pewnym momencie było to nawet 11 proc. ale przed zamknięciem inwestorom udało się go trochę podnieść. W sumie jednak w jeden dzień inwestorzy stracili 35 mld złotych, a akcje niektórych spółek spadły o 25 proc.

Przyczyny paniki inwestorów są łatwe do zdiagnozowania. Dwie największe amerykańskie firmy udzielające kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka ogłosiły w ciągu ostatnich miesięcy upadłość. Zrobiło to także kilka mniejszych, a te które się na rynku trzymają, muszą uważać na płynność finansową. Zamiast udzielać kredytów muszą przeznaczać środki na działalność bieżącą, ponieważ wielu ich klientów zadłużyło się ponad swoje możliwości i nie są w stanie spłacać rat. Podnoszone przez Fed stopy procentowe dodatkowo podrażały kredyty.

Jeżeli kilka instytucji finansowych staje się niewypłacalnych, banki, które pożyczały im pieniądze, tracą. Zaczynają obawiać się pożyczania pieniędzy i ograniczają akcję kredytową. Cierpią na tym konsumenci, którzy nie chcą akcji spółek, które nie inwestują. Zaczyna się nakręcać spirala masowej wyprzedaży. Dlatego w ostatnim tygodniu Europejski Bank Centralny, Fed i Bank Japonii wpompowały w rynek 350 mld dol., pożyczając je komercyjnym instytucjom finansowym. To jest największa akcja ratunkowa od ataku terrorystycznego z 11 września 2001 roku.

W Polsce akcje taniały już od miesiąca, w ciągu którego z warszawskiego parkietu wyparowało 100 mld zł. Sytuacja dotyka większości społeczeństwa. Włosy rwie z głowy prawie 300 tys. inwestorów samodzielnie kupujących i sprzedających akcje, blisko 13 mln przyszłych emerytów, których pieniędzmi zarządzają fundusze emerytalne oraz trzy mln Polaków oszczędzających w funduszach inwestycyjnych. A w Polsce sytuacja giełdy zależy w dużym stopniu od klientów funduszy, w których Polacy trzymają ok. 140 mld zł. To one w ostatnich latach wyniosły główne indeksy o kilkaset procent w górę, zachęcając do inwestowania z nadzieją na szybki zarobek. To podkręcało ceny akcji ponad ich rzeczywistą wartość.

Zdania ekonomistów są podzielone, co do kierunku, w którym sytuacja będzie się rozwijała, chociaż większość z nich uspokaja, że obecna sytuacja to korekta, która uporządkuje rynek. Straty są, ale to są koszty wcześniejszych ogromnych zysków. Nie ma też większych obaw o to, żeby sytuacja w USA wpłynęła znacząco na polski rynek. Sytuacja na rynku pracy jest dobra, wiec Amerykanie spłacą w końcu swoje zobowiązania. Poza tym ogólna sytuacja polskiej gospodarki jest realnie dość dobra, podobnie jak kondycja samych spółek. Zresztą kiedyś akcje będą tak tanie, że inwestorzy zaczną je kupować i znów ich kurs zacznie rosnąć. A to juz widać.

- Nie miałem wczoraj telefonów od ludzi, którzy chcieliby się wycofać z funduszy. Wręcz przeciwnie. Wiele osób jest zainteresowanych, czy można już kupować akcje po korzystnej cenie - mówi anonimowo "Rzeczpospolitej" doradca w jednym z funduszy.

Poza tym nie wszyscy sprzedają.

- Teraz jest dobry okres do zastanowienia się nad rozłożeniem aktywów pomiędzy różne rynki i sektory niereprezentowane na warszawskiej giełdzie - mówi Piotr Zakrzewski z New World Alternative Investments. - Perspektywiczne mogą się okazać inwestycje związane z energią, bo oczekuję, że ten sektor będzie w mniejszym zakresie narażony na długotrwałe korekty.

Ale zarządzający funduszami inwestycyjnymi przypominają, że akcje wciąż są atrakcyjną formą inwestycji, zwłaszcza na kilka lat. - Długoterminowo trzeba wierzyć w fundamenty gospodarki - mówi Sebastian Buczek.

Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP