Powstaje globalny gigant energetyczny

Najnowsze

Aktualizacja:

Rady nadzorcze dwóch wielkich koncernów, francusko-belgijskiego koncernu wielobranżowego Suez i kontrolowanego przez państwo francuskie koncernu Gaz de France, potwierdziły w poniedziałek połączenie obu firm.

Łączna wartość obu firm sięga 90 mld euro, jednak po fuzji od tej kwoty odliczona zostanie prawdopodobnie wartość aktywów Suezu w branży ochrony środowiska, które nie zostaną nią objęte. Fuzja z kontrolowanym przez państwo francuskie GDF uchroni spółkę Suez od przejęcia przez włoski koncern energetyczny ENEL. Geneza spółki Suez sięga czasów budowy Kanału Sueskiego, .

W wyniku tej megafuzji powstało gigantyczne przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, z mniejszościowym udziałem państwa francuskiego, działające głównie w branży energetycznej.

Na połączeniem dyskutowane od co najmniej półtora roku, a plany połączenia koncernów miały dotąd wielu przeciwników. Nieoficjalnie mówi się, że decyzje zapadły w ostatnich godzinach, na nocnych posiedzeniach i po zatwierdzeniu ustępstw na rzecz związków, które bały się masowych zwolnień.

Źródło: PAP/Radio Szczecin