Polacy kradną w sieci. Czy walka z tym procederem to walka z wiatrakami?

[object Object]
Tablety i kamery cyfrowe droższe? ZAiKS chce "podatku od piractwa"tvn24
wideo 2/2

Polakom ciągle wydaje się, że w internecie wszystko jest za darmo. Ściągają muzykę, a ulubione filmy i seriale oglądają na serwisach z nielegalnymi treściami. Niektórzy nawet nie wiedzą, że oglądając w internecie mecz piłkarski często okradają firmę, która za jego nadawanie musiała słono zapłacić. Droga do zmiany tej sytuacji jest długa i kręta, ale do przejścia.

Skala piractwa rośnie na potęgę, a tracą na tym nie tylko przedsiębiorcy, ale i każdy z nas. Z badania PricewaterhouseCoopers (PwC) wynika, że około 7,5 mln Polaków, czyli 30 proc. wszystkich internautów regularnie korzysta z serwisów internetowych z nielegalnymi filmami, czy serialami. Ten wynik bardzo łatwo przełożyć na konkretne liczby i straty polskich przedsiębiorstw i krajowego PKB. To ostatnie według PwC w 2013 roku mogło być większe nawet o 700 mln złotych, a Skarb Państwa bogatszy o dodatkowe 250 mln złotych. Wszystko przy założeniu, że jedynie część obecnych piratów zaczęłoby płacić za treści, które dziś kradnie.

Potencjalne straty

Szacowana przez PwC kwota 500-700 mln złotych strat to równowartość 6-9 proc. całego budżetu Ministerstwa Kultury, a jednocześnie 3-4 krotnie więcej niż wynosi roczny budżet Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dotuje najbardziej wartościowe produkcje filmowe. Ściągnięte czy nielegalnie wyświetlone filmy bezpośrednio wpływają na polską gospodarkę. Wszystko dlatego, że polscy producenci i dystrybutorzy tracą potencjalne zyski, które trafiłyby do nich, gdyby choć część kradnących treści w Internecie osób zmieniła swoje postępowanie. Co więcej z prognoz PwC wynika, że straty z roku na rok będą większe. O ile w 2013 roku PKB uszczupliło się o 500-700 mln złotych, to już w 2018 roku będzie to kwota od 1,8 do nawet 6 mld złotych.

Będzie gorzej

- Zakładamy, że ruch w serwisach wideo będzie rósł, zarówno w tych legalnych, jak i nielegalnych. Patrząc na tempo wzrostu ruchu wideo w sieci można szacować że średniorocznie będzie to znacznie powyżej 20 proc. Zatem straty dla PKB i branży będą w kolejnych latach coraz większe – mówi Łukasz Nowicki z PwC. Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał przypomina, że to dwukrotność obecnego budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Liczby te mówią same za siebie. A byłby jeszcze większe, gdyby dołożyć do tego straty dla gospodarki wynikające z kradzieży własności intelektualnej w postaci muzyki, książek czy gier, to skala zjawiska byłaby porażająca. Traci na tym nie tylko twórca i przedsiębiorcy budujący swoją działalność w oparciu o własności intelektualną, lecz także cała gospodarka – mówi Teresa Wierzbowska.

Co zrobić z piractwem?

Wierzbowska twierdzi, że potencjał finansowy nielegalnych serwisów internetowych, po latach bierności ze strony administracji publicznej oraz innych uczestników rynku, przewyższa skalę legalnych serwisów oferujących treści wideo w Polsce. Dlatego, aby zapobiegać zjawisku piractwa na coraz większa skalę należy działać na wielu frontach. Zdaniem Łukasza Nowickiego z PwC polskie społeczeństwo przyzwyczaiło się, że wartościowe treści w internecie są za darmo, dlatego zmiana nie będzie łatwa. - Rozwiązania muszą iść równolegle na trzech płaszczyznach: edukacji, kija i marchewki - mówi Nowicki i dodaje, że działania edukacyjne powinny być skierowane do różnych grup. - Począwszy od użytkowników, którzy często nie mają pojęcia, że korzystają z nielegalnych źródeł, szczególnie jeśli dodatkowo za nie płacą. Więc trzeba im pokazać co jest nielegalne i wskazać alternatywę. Następnie należy pokazać reklamodawcom, że często przez ich niezamierzoną działalność mogą funkcjonować serwisy umożliwiające nielegalny dostęp do treści, bo dzięki reklamom mają stały dopływ gotówki. Analogicznie działania informacyjne powinny być skierowane do operatorów płatności, w tym operatorów komórkowych, którzy dają możliwość płatności przez SMS-y za np. dostęp do nielegalnych źródeł transmisji sportowych - tłumaczy Nowicki.

Kij i marchewka

Teresa Wierzbicka zgadza się, że sytuacja nie zmieni się bez szerokiej kampanii informacyjnej, która uświadomi Polakom ekonomiczne i społeczne szkodliwości piractwa. - To ważne, gdyż paradoksalnie aż 77 proc. Polaków ma świadomość, że ściąganie i rozpowszechnianie treści pirackich jest niezgodne z prawem. Przy czym ponad połowa zgadza się ze stwierdzeniem, że piractwo jest nieetyczne, gdyż pozbawia twórców należnego wynagrodzenia. Jednocześnie większość tych osób nie waha się sięgać do nielegalnych źródeł - uważa Wierzbowska.

Wierzbica twierdzi, że wraz z edukacją m.in. organów państwowych musi iść też zmiana prawa. - Należy dostosować prawo do rzeczywistości cyfrowej. Niezbędne jest skuteczniejsze egzekwowanie prawa i realna penalizacja naruszeń. Traktowanie kradzieży własności intelektualnej jako czyn niskiej szkodliwości społecznej, duża liczba umorzeń, brak koordynacji na poziomie międzynarodowym sprawiają, że skala kradzieży własności intelektualnej zamiast maleć, bezkarnie rośnie - twierdzi Wierzbowska. Łukasz Nowicki przekonuje, że poza marchewką, czyli wprowadzeniem zachęt do korzystania z legalnych źródeł potrzeba też wprowadzić system kar, czyli kij.

- Jako przysłowiowy kij mamy na myśli przede wszystkim zmiany legislacyjne. Np. można rozważać wprowadzenie mechanizmów prawnych, zgodnie z którymi jedno zgłoszenie do serwisu udostępniającego treści, udowadniające, że dany utwór został umieszczony na nim nielegalnie, nakładało na ten serwis obowiązek monitorowania i automatycznego usuwania kolejnych prób umieszczania tej samej treści a nie jak to ma miejsce obecnie, gdzie to właściciel praw musi każdorazowo niezależnie informować dany serwis o każdej nielegalnej kopii treści (pliku, linku) - wyjaśnia Nowicki.

Jak jest zagranicą?

Prezes Stowarzyszenia Sygnał przypomina, że piractwo to nie tylko problem Polski. - Poszczególne kraje wybierają różne ścieżki. Francja w ramach akcji HADOPI, pomimo kontrowersji politycznych wobec inicjatywy, skutecznie przeprowadziła akcję uświadamiającą internautów o nielegalności poszczególnych działań. Większość internautów złapana „za rękę” i uświadomiona co do legalności danej formy korzystania z treści online zaprzestawała korzystania z nielegalnych źródeł, a legalny rynek np. dystrybucji muzyki online dzięki temu zyskał na popularności - mówi Wierzbowska i mówi, że w niektórych krajach działa system przed sądowych procedur zgłaszania naruszeń. - Tak aby uprawniony mógł w szybkim czasie uniemożliwić dostęp do treści, która jest nielegalne dystrybuowana. Wszystkie te i inne metody realizowane są równolegle z działaniami edukacyjnymi. Wysoka świadomość względem możliwości korzystania z treści online zgodnie z prawem, połączona z ciekawą ofertą przyniosła efekty m.in. w Norwegii, gdzie piractwo internetowe jest w odwrocie - mówi Wierzbowska.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP