Polacy kradną w sieci. Czy walka z tym procederem to walka z wiatrakami?

[object Object]
Tablety i kamery cyfrowe droższe? ZAiKS chce "podatku od piractwa"tvn24
wideo 2/2

Polakom ciągle wydaje się, że w internecie wszystko jest za darmo. Ściągają muzykę, a ulubione filmy i seriale oglądają na serwisach z nielegalnymi treściami. Niektórzy nawet nie wiedzą, że oglądając w internecie mecz piłkarski często okradają firmę, która za jego nadawanie musiała słono zapłacić. Droga do zmiany tej sytuacji jest długa i kręta, ale do przejścia.

Skala piractwa rośnie na potęgę, a tracą na tym nie tylko przedsiębiorcy, ale i każdy z nas. Z badania PricewaterhouseCoopers (PwC) wynika, że około 7,5 mln Polaków, czyli 30 proc. wszystkich internautów regularnie korzysta z serwisów internetowych z nielegalnymi filmami, czy serialami. Ten wynik bardzo łatwo przełożyć na konkretne liczby i straty polskich przedsiębiorstw i krajowego PKB. To ostatnie według PwC w 2013 roku mogło być większe nawet o 700 mln złotych, a Skarb Państwa bogatszy o dodatkowe 250 mln złotych. Wszystko przy założeniu, że jedynie część obecnych piratów zaczęłoby płacić za treści, które dziś kradnie.

Potencjalne straty

Szacowana przez PwC kwota 500-700 mln złotych strat to równowartość 6-9 proc. całego budżetu Ministerstwa Kultury, a jednocześnie 3-4 krotnie więcej niż wynosi roczny budżet Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dotuje najbardziej wartościowe produkcje filmowe. Ściągnięte czy nielegalnie wyświetlone filmy bezpośrednio wpływają na polską gospodarkę. Wszystko dlatego, że polscy producenci i dystrybutorzy tracą potencjalne zyski, które trafiłyby do nich, gdyby choć część kradnących treści w Internecie osób zmieniła swoje postępowanie. Co więcej z prognoz PwC wynika, że straty z roku na rok będą większe. O ile w 2013 roku PKB uszczupliło się o 500-700 mln złotych, to już w 2018 roku będzie to kwota od 1,8 do nawet 6 mld złotych.

Będzie gorzej

- Zakładamy, że ruch w serwisach wideo będzie rósł, zarówno w tych legalnych, jak i nielegalnych. Patrząc na tempo wzrostu ruchu wideo w sieci można szacować że średniorocznie będzie to znacznie powyżej 20 proc. Zatem straty dla PKB i branży będą w kolejnych latach coraz większe – mówi Łukasz Nowicki z PwC. Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał przypomina, że to dwukrotność obecnego budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Liczby te mówią same za siebie. A byłby jeszcze większe, gdyby dołożyć do tego straty dla gospodarki wynikające z kradzieży własności intelektualnej w postaci muzyki, książek czy gier, to skala zjawiska byłaby porażająca. Traci na tym nie tylko twórca i przedsiębiorcy budujący swoją działalność w oparciu o własności intelektualną, lecz także cała gospodarka – mówi Teresa Wierzbowska.

Co zrobić z piractwem?

Wierzbowska twierdzi, że potencjał finansowy nielegalnych serwisów internetowych, po latach bierności ze strony administracji publicznej oraz innych uczestników rynku, przewyższa skalę legalnych serwisów oferujących treści wideo w Polsce. Dlatego, aby zapobiegać zjawisku piractwa na coraz większa skalę należy działać na wielu frontach. Zdaniem Łukasza Nowickiego z PwC polskie społeczeństwo przyzwyczaiło się, że wartościowe treści w internecie są za darmo, dlatego zmiana nie będzie łatwa. - Rozwiązania muszą iść równolegle na trzech płaszczyznach: edukacji, kija i marchewki - mówi Nowicki i dodaje, że działania edukacyjne powinny być skierowane do różnych grup. - Począwszy od użytkowników, którzy często nie mają pojęcia, że korzystają z nielegalnych źródeł, szczególnie jeśli dodatkowo za nie płacą. Więc trzeba im pokazać co jest nielegalne i wskazać alternatywę. Następnie należy pokazać reklamodawcom, że często przez ich niezamierzoną działalność mogą funkcjonować serwisy umożliwiające nielegalny dostęp do treści, bo dzięki reklamom mają stały dopływ gotówki. Analogicznie działania informacyjne powinny być skierowane do operatorów płatności, w tym operatorów komórkowych, którzy dają możliwość płatności przez SMS-y za np. dostęp do nielegalnych źródeł transmisji sportowych - tłumaczy Nowicki.

Kij i marchewka

Teresa Wierzbicka zgadza się, że sytuacja nie zmieni się bez szerokiej kampanii informacyjnej, która uświadomi Polakom ekonomiczne i społeczne szkodliwości piractwa. - To ważne, gdyż paradoksalnie aż 77 proc. Polaków ma świadomość, że ściąganie i rozpowszechnianie treści pirackich jest niezgodne z prawem. Przy czym ponad połowa zgadza się ze stwierdzeniem, że piractwo jest nieetyczne, gdyż pozbawia twórców należnego wynagrodzenia. Jednocześnie większość tych osób nie waha się sięgać do nielegalnych źródeł - uważa Wierzbowska.

Wierzbica twierdzi, że wraz z edukacją m.in. organów państwowych musi iść też zmiana prawa. - Należy dostosować prawo do rzeczywistości cyfrowej. Niezbędne jest skuteczniejsze egzekwowanie prawa i realna penalizacja naruszeń. Traktowanie kradzieży własności intelektualnej jako czyn niskiej szkodliwości społecznej, duża liczba umorzeń, brak koordynacji na poziomie międzynarodowym sprawiają, że skala kradzieży własności intelektualnej zamiast maleć, bezkarnie rośnie - twierdzi Wierzbowska. Łukasz Nowicki przekonuje, że poza marchewką, czyli wprowadzeniem zachęt do korzystania z legalnych źródeł potrzeba też wprowadzić system kar, czyli kij.

- Jako przysłowiowy kij mamy na myśli przede wszystkim zmiany legislacyjne. Np. można rozważać wprowadzenie mechanizmów prawnych, zgodnie z którymi jedno zgłoszenie do serwisu udostępniającego treści, udowadniające, że dany utwór został umieszczony na nim nielegalnie, nakładało na ten serwis obowiązek monitorowania i automatycznego usuwania kolejnych prób umieszczania tej samej treści a nie jak to ma miejsce obecnie, gdzie to właściciel praw musi każdorazowo niezależnie informować dany serwis o każdej nielegalnej kopii treści (pliku, linku) - wyjaśnia Nowicki.

Jak jest zagranicą?

Prezes Stowarzyszenia Sygnał przypomina, że piractwo to nie tylko problem Polski. - Poszczególne kraje wybierają różne ścieżki. Francja w ramach akcji HADOPI, pomimo kontrowersji politycznych wobec inicjatywy, skutecznie przeprowadziła akcję uświadamiającą internautów o nielegalności poszczególnych działań. Większość internautów złapana „za rękę” i uświadomiona co do legalności danej formy korzystania z treści online zaprzestawała korzystania z nielegalnych źródeł, a legalny rynek np. dystrybucji muzyki online dzięki temu zyskał na popularności - mówi Wierzbowska i mówi, że w niektórych krajach działa system przed sądowych procedur zgłaszania naruszeń. - Tak aby uprawniony mógł w szybkim czasie uniemożliwić dostęp do treści, która jest nielegalne dystrybuowana. Wszystkie te i inne metody realizowane są równolegle z działaniami edukacyjnymi. Wysoka świadomość względem możliwości korzystania z treści online zgodnie z prawem, połączona z ciekawą ofertą przyniosła efekty m.in. w Norwegii, gdzie piractwo internetowe jest w odwrocie - mówi Wierzbowska.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP