Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca powinien stworzyć w danym roku tzw. plan urlopów. Kiedy jednak możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu i co wtedy, gdy pracodawca takiego planu nie stworzył - z ekspertem rozmawiał Paweł Blajer.
Tzw. plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Ustala je pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników.
Plan powinien być wiążący dla pracodawcy jak i pracowników. Paweł Blajer wyjaśni, kiedy możliwe są odstępstwa od ustalonego planu.
- Co do zasady, to po wpisaniu się na listę urlopową powinniśmy myśleć, że mamy urlop i budować sobie plany wakacyjne. Ale zgodnie z kodeksem szef może przesunąć nam urlop. Oznacza to, że możemy się dzień wcześniej dowiedzieć, że coś nagle wypadło i pracodawca nie jest w stanie udzielić nam urlopu w tym terminie - podkreślił mec. Piotr Wojciechowski, adwokat z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. - Sens planów urlopowych jest taki, że na początku roku mamy walkę w organizacjach o lipiec i sierpień. Dobry pracodawca robi plan urlopu. Należy jednak pamiętać o podpisaniu wniosku urlopowego - to jest warunek pójścia na urlop - dodał.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat