Pawlak do RPP: Nie zarzynajcie gospodarki

Najnowsze


Dalsze podnoszenie stóp procentowych w Polsce może być bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do zamrożenia gospodarki - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki zwrócił się do RPP, by ta oddzieliła globalne czynniki inflacyjne od krajowych i nie podnosiła pochopnie stóp procentowych.

We wtorek GUS podał, że inflacja w styczniu wzrosła do 3,8 proc. w ujęciu rocznym. - Na tę inflację powołuje się Rada Polityki Pieniężnej sugerując potrzebę podwyższania stóp procentowych. Jest to bardzo niebezpieczne i bardzo ryzykowne podejście, ponieważ może prowadzić do schłodzenia czy zamrożenia gospodarki - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Pawlak.

Czynniki lokalne a globalne

- Inflacja, na którą mamy wpływ, wynikająca z czynników krajowych, to przede wszystkim podwyżka VAT-u o 1 procent. To przenosi się na ceny. Natomiast wzrost cen na energię, na żywność, na paliwa - to są czynniki globalne - tłumaczył Pawlak. Podkreślił, że RPP w swoich działaniach nie powinna sugerować się trendami globalnymi jak np. wzrost ceny ropy na światowych rynkach do poziomu 100 dolarów za baryłkę.

- Gdyby nawet RPP i NBP podwyższyły w Polsce stopę procentową do 100 procent, to i tak nie zmieniłoby to ceny ropy naftowej i cen paliw na stacjach benzynowych, to samo dotyczy cen żywności - powiedział wicepremier. - Trzeba to wyraźnie rozdzielić. Nie możemy zarżnąć czy udusić polskiej gospodarki tylko dlatego, że ropa czy pszenica na rynkach światowych jest akurat przedmiotem spekulacji i ceny na te surowce są na wysokim poziomie - dodał.

Inni nie podnoszą

Pawlak zwrócił uwagę, że stóp procentowych nie podnoszą ani Europejski Bank Centralny, ani amerykańska rezerwa federalna, ani bank Japonii. - Podnoszą je nieco Chiny, ale tam wzrost gospodarczy jest na poziomie 10 proc. Jak będziemy mieć 7 proc. wzrostu PKB, to proszę bardzo niech RPP z NBP wtedy włączają hamulec, ale dzisiaj jest to zupełnie nieuzasadnione - zauważył.

Pawlak zapowiedział, że Ministerstwo Gospodarki opublikuje raport pokazujący, jakie są czynniki krajowe wpływające na inflację oraz jaki wpływ wywierają globalne tendencje na rynkach światowych.

Ostatnio RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb w styczniu; stopa referencyjna wynosi obecnie 3,75 proc. w skali rocznej.

Następne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 1-2 marca. Zdaniem większości analityków Rada po raz kolejny zdecyduje się na podwyżkę stóp, ze względu na rosnącą presję inflacyjną. Także członkowie Rady sugerowali już, że do podwyżki dojdzie w marcu lub ew. w drugim kwartale roku. Jan Winiecki powiedział dziś wprost, że jeśli na marcowym posiedzeniu padnie wniosek o podwyżkę stóp proc., to ją poprze.

Źródło: PAP