Ostre cięcia przywilejów. "Jedyny ratunek dla UE"

Najnowsze

Aktualizacja:

- Europejskie rządy obiecały zbyt wiele, zbyt wielu, na zbyt długo - pisze "China Daily", największa chińska gazeta anglojęzyczna. W ocenie piszącego na jej łamach komentatora, Europa jest na równi pochyłej w kierunku krachu. Jedynym ratunkiem ma być ostre cięcie przywilejów socjalnych.

Autor artykułu, Michael Boskin, profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, uważa, że kraje UE znajdują się w spirali zadłużenia. W jego opinii kolejne pożyczki i miliardy euro wpompowane w pogrążone w kryzysie państwa są jedynie chwilową ulgą.

Długofalową receptą na podźwignięcie się Europy z kolan ma być radykalna reforma systemów pomocy społecznej. - Zbyt dużo ludzi pobiera różnego rodzaju zasiłki w relacji do tych którzy pracują i płacą podatki - pisze Amerykanin w chińskiej gazecie.

Bolesna recepta

W ocenie Boskina systemy opieki społecznej w Europie, USA, Japonii i wielu innych krajach, zostały stworzone w kompletnie odmiennej sytuacji ekonomicznej i demograficznej pierwszej połowy XX wieku. Wtedy gospodarka rozwijała się zdecydowanie szybciej, był duży przyrost populacji, a ludzie żyli zdecydowanie krócej.

Wraz z starzeniem się społeczeństw i spowalniającym wzrostem rządy musiały utrzymywać coraz więcej obywateli i teraz "płacą większości swojej populacji". Dlatego, aby ponownie powrócić na ścieżkę wzrostu i uwolnić się od długów, kraje zachodnie muszą radykalnie zmniejszyć wydatki socjalne i zdecydowanie podwyższyć "miejscami zaskakująco niski wiek emerytalny".

Ekonomista stawia w chińskiej gazecie pytanie, czy politycy będą zdolni do tak niepopularnych decyzji. Za przykład podaje tu Kanadę, gdzie w ostatnich latach rządy prawicowe i lewicowe zgodnie zmniejszyły swoje wydatki o osiem punktów procentowych PKB.

- Winston Churchill powiedział kiedyś, że można liczyć, iż USA zrobi właściwą rzecz dopiero wtedy, gdy wyczerpią wszystkie inne możliwości - pisze ekonomista i dodaje, że ma nadzieję, iż to powiedzenie sprawdzi się obecnie w przypadku USA i UE.

Źródło: China Daily