Ospały jak fiskus

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huUrzędnicy ministra Rostowskiego zaspali?

Fiskus zapowiadał wprowadzenie od Nowego Roku zmian w podatkach PIT i CIT. Już nie zdąży - wieszczy "Dziennik Gazeta Prawna". Rzeczywiście, na razie powstały tylko założenia zmian przepisów, a żeby nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia powinny zostać ogłoszone najpóźniej 30 listopada.

Jak dotąd resort finansów zapowiadał kilka zmian:

podwyżkę karnych odsetek od zaległości podatkowych (dziś wynosi ona dwukrotność stopy kredytu lombardowego NBP, fiskus chciałby dodać jeszcze 2 punkty procentowe) , nowe zasady opodatkowania prywatnego używania firmowych aut ,

Żeby nowe przepisy weszły w życie, trzeba uchwalić odpowiednie ustawy - a to trwa. Dotąd resort finansów opublikował jedynie założenia do zmian m.in. w Ordynacji podatkowej, ustawie o PIT i CIT. A zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zmiany podatkowe w podatkach dochodowych, aby mogły obowiązywać od początku roku, muszą zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej 30 listopada.

"Tymczasem mamy już początek października. Są zatem znikome szanse, aby planowane nowelizacje weszły w życie od początku 2010 roku" - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wskazuje, na przygotowanie projektu, zakończenie prac parlamentarnych, uzyskanie podpisu prezydenta i opublikowanie ustawy pozostało mniej niż dwa miesiące. Na dodatek projektów ustaw podatkowych parlament nie może rozpatrywać w trybie pilnym.

Gazeta zauważa, że o ile zmiana przepisów dotyczących karnych odsetek mogłaby ewentualnie zostać wprowadzona w trakcie roku podatkowego, to już wprowadzenie podatku od prywatnych podróży służbowym samochodem już nie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu