Optymizm gospodarczy nad Wisłą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polscy przedsiębiorcy liczą na rozwój swoich firm

- Zwiększenie obrotów, m. in. z dzięki rosnącemu eksportowi, zatrudnienie nowych pracowników i inwestycje - tak wyglądają plany większości firm - wynika z badań Krajowej Izby Gospodarczej przeprowadzonych wśród menedżerów. Optymizm gospodarczy nad Wisłą jest dużo większy niż w innych krajach Europy.

73,2 proc. przedsiębiorstw spodziewa się w nadchodzącym roku wzrostu obrotów, a 52 proc. firm zamierza zwiększyć eksport. Prawie 70 proc. firm oczekuje zwiększenia sprzedaży w kraju, a ponad 64 proc. zadeklarowało wzrost inwestycji. Ponad połowa ankietowanych firm planuje zatrudnić nowych pracowników.

Polski biznesmen uśmiecha się najszerzej

KIG przeprowadziła ankietę z inicjatywy Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo Handlowych (Eurochambers). Podobne dane zebrane były w 27 krajach kontynentu. Z porównania wynika, że w Polskich firmach panuje największy optymizm w szacowaniu obrotów na przyszły rok.

Jak podaje raport Eurochambres, również wskaźnik optymizmu dotyczący wzrostu eksportu polskich firm jest powyżej średniej dla wszystkich krajów uczestniczących w badaniu. Polska, obok Czech i Grecji, należy do krajów, w których przyrost optymizmu w stosunku do oczekiwań sprzed roku był największy.

Natomiast wskaźnik zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach, czyli przewaga firm planujących zatrudniać w 2008 r, nad tymi, które zamierzają zwalniać, jest jednym z najwyższych w Europie - wynika z danych Eurochambers.

Eksperci obecni na poniedziałkowej konferencji w KIG zwrócili jednak uwagę na problemy firm w zatrudnieniu specjalistów oraz na rosnące koszty pracy. Rozwiązaniem problemu na rynku pracy mogłoby być złagodzenie przepisów imigracyjnych - twierdzi prezes KIG Andrzej Arendarski.

W tegorocznej edycji badań Eurochambers udział wzięło 85 000 przedsiębiorstw z 25 krajów członkowskich UE oraz Chorwacji i Turcji. Przedsiębiorcy odpowiadali na pytania na przełomie września i października 2007 roku. W Polsce na pytania odpowiedziało 1906 przedsiębiorców - właścicieli lub członków zarządów firm różnych branż.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24