Decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PERN nowym prezesem spółki został Daniel Świętochowski, a wiceprezesem Piotr Gryska - napisano w komunikacie. Na stanowiskach wiceprezesów pozostają natomiast Zdzisław Koper oraz Marcin Giemza.
Według PERN, Daniel Świętochowski był tam ostatnio dyrektorem pionu handlowego, natomiast Piotr Gryska pełnił tam wcześniej funkcję kierownika działu zgodności. Na stanowiskach wiceprezesów - jak zaznaczyła spółka - pozostali Marcin Giemza oraz jako reprezentant załogi Zdzisław Koper.
"Przed PERN stoją ciekawe i ambitne wyzwania. Pamiętając o naszej podstawowej misji, dbaniu o bezpieczeństwo energetyczne państwa, musimy odpowiadać na zmiany i trendy rynkowe" - powiedział Świętochowski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie spółki o zmianach w zarządzie. Nowy prezes podkreślił przy tym: "Mamy doświadczoną i ambitną kadrę oraz potencjał, które pozwolą PERN odpowiedzieć na wyzwania przyszłości".
Kim jest Daniel Świętochowski?
Daniel Świętochowski jest inżynierem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku elektronika i telekomunikacja. Ukończył także studia menadżerskie MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Z PERN związany jest - jak przekazała spółka - od 2003 r., gdzie pracował również na stanowiskach dyrektora biura operacji oraz dyrektora pionu eksploatacji.
"W swojej karierze w PERN był zaangażowany w działalność operacyjną na obiektach spółki w zakresie ropy i paliw" - podkreślono w informacji o nowym prezesie.
Świętochowski jest przewodniczącym rady nadzorczej Naftoportu w Gdańsku, spółki należącej do Grupy PERN.
Piotr Gryska jest z kolei radcą prawnym, ekspertem z zakresu regulacji i zarządzania ryzykiem regulacyjnym. W latach 2002-2004 był zastępcą głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych, a w latach 2005-2017 zasiadał w głównej komisji orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
PERN podkreślił, że Gryska jako wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji "brał udział w szeregu działań zmierzających do usprawnienia i zwiększenia jawności procedury postepowania legislacyjnego na etapie rządowym, w tym m.in. koordynował i nadzorował prace legislacyjne nad regulaminem prac Rady Ministrów, działania związane z wdrożeniem systemu Rządowy Proces Legislacyjny oraz cyfrowego Dziennika Ustaw".
Od 2015 r. Gryska zarządzał obszarami prawnymi, korporacyjnymi oraz regulacji i compliance w takich spółkach segmentu energetycznego, jak Orlen, Polskie Elektrownie Jądrowe i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Jest współautorem komentarza do ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, autorem artykułów z zakresu finansów publicznych, kontroli państwowej, rządowego procesu legislacyjnego oraz legislacji.
Jak informował wcześniej PERN, 2 maja ówczesny prezes spółki Mirosław Skowron złożył rezygnację - nie podano wówczas powodów tej decyzji. Skowron kierował PERN od 1 maja 2023 r.
Strategiczna spółka
PERN z siedzibą w Płocku (Mazowieckie) to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju surowca oraz paliw płynnych.
Spółka posiada na terenie kraju 19 baz paliw o łącznej pojemności ponad 2,6 miliona metrów sześc. oraz 4 bazy ropy naftowej, których pojemność wynosi w sumie ponad 4,1 miliona metrów sześc.
Od kilku lat PERN realizuje "Program Megainwestycji", czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą krytyczną, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wśród nich jest m.in. rozbudowa i modernizacja baz paliw, w tym ich pojemności oraz w zakresie infrastruktury kolejowej. Według spółki, w tym roku nakłady na inwestycje mają wynieść tam ogółem prawie 450 mln zł, a na remonty - około 90 mln zł.
W ogłoszonej w kwietniu strategii do 2028 r. PERN podkreślił m.in., że do tego czasu ma stać się liderem na rynku logistyki surowcowo-produktowej w Polsce. Zapowiedział też dywersyfikację działalności grupy kapitałowej w obszarach chemii płynnej i paliw lotniczych, a także wspieranie dekarbonizacji i zielonej transformacji. PERN informował jednocześnie, że w ramach strategii opracował już "ponad 40 inicjatyw strategicznych, z planem realizacji i harmonogramem, przynoszących wymierne korzyści finansowe i niefinansowe".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe