Mieszkania podwójnie obciążone

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Może być jeszcze trudniej zdobyć nowe mieszkanie

Od lutego przyszłego roku to, czy deweloper obciążył mieszkania hipoteką, powinno szczególnie zacząć interesować nabywców. Nowe przepisy niekoniecznie im się spodobają.

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", już 20 lutego 2011 r. wchodzą w życie zmiany, przygotowane przez resort sprawiedliwości. Zakładaja one, że jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, który wziął kredyt na jego budowę i obciążył nim hipotekę, to jej część obowiązkowo obciąży nasz lokal.

To faktycznie oznacza, że na mieszkaniu - jak przysłowiowy miecz Damoklesa - zawiśnie nie tylko własny kredyt nabywcy, ale też kredyt inwestora.

Jeżeli przepisy będą złe...

"DGP" pisze, że jeden z dużych banków zaalarmował w tej sprawie Związek Banków Polskich. Straszy, że konsekwencje takich zmian dotkną nie tylko banki i ich klientów, ale przede wszystkim deweloperów, bo będą oni mieli kłopot ze znalezieniem nabywców mieszkań. To może się przełożyć negatywnie na cały sektor budowlany i gospodarkę w skali makro, ostrzega bank.

Ustawa miała uprościć kupowanie mieszkań, a może wprowadzić chaos, pisze "DGP". - Jeżeli problem rzeczywiście okaże się poważny, nie wykluczamy zmiany prawa, uspokaja pos. Jerzy Kozdroń z komisji sprawiedliwości.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24