Koniec rozmów na gazowym szczycie

Najnowsze

Archiwum\TVN24Czy Gazprom dogadał się z PGNiG? Nie wiemy. Rozmowy już się zakończyły, ale wyniki rozmów ujawnione zostaną dopiero w piątek

Największe gazowe spółki Polski i Rosji zakończyły rozmowy na temat dodatkowych dostaw gazu. Negocjatorzy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wracają już z Moskwy do Warszawy. Ani przedstawiciele PGNiG, ani Gazpromu, nie chcą wyjawić rezultatów rozmów. - Komunikat na temat negocjacji będzie jutro - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Następne spotkanie o gazie - w listopadzie.

Rozmowy odbywały się od poniedziałku. Według wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej przybliżenie stanowisk Gazpromu i PGNiG podczas środowych i czwartkowych rozmów powinno umożliwić spotkanie polsko-rosyjskich zespołów rządowych w pierwszej dekadzie listopada.

Polka chce gazu

PGNiG i Gazprom negocjowały dodatkowe dostawy gazu do Polski od 2010 r. w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE), który dostarczał do Polski 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Od początku br. RUE nie realizowało dostaw. Zwiększenie długoterminowych dostaw ma się odbyć na zasadzie aneksowania polsko-rosyjskiego porozumienia międzyrządowego z 1993 roku oraz kontraktu jamalskiego pomiędzy PGNiG a Gazpromem. Umowa obowiązuje do 2022 roku; na jej podstawie wpływa do Polski ok. 7 mld m sześc. rosyjskiego gazu rocznie.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który wraz z rosyjskim ministrem ds. energii Sergiejem Szmatko uczestniczył w poniedziałkowych rozmowach spółek, po powrocie do Warszawy nie krył, że sprawa porozumienia ws. dodatkowych dostaw gazu nie będzie łatwa.

Nic nie wiadomo

Jak ujawnił, strony nie uzgodniły stanowiska w sprawie opłat tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez polskie terytorium; Polska strona proponowała stawkę między 1,5 USD a 2 USD za przesył 1 tys. m sześc. gazu na odległości 100 km. Udało się natomiast uzgodnić przedłużenie kontraktu jamalskiego do 2037 roku oraz łączną wielkość dostaw na poziomie 11 mld m sześc. rocznie.

Spółki Gazprom i PGNiG uzgodniły też wstępnie, że będą współdziałać na rzecz zapewnienia równych udziałów (po 50 proc.) w spółce eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego, EuRoPol Gaz, o co apelują Rosjanie. Pawlak podkreślał jednak, że uzgodniony musi być cały pakiet rozwiązań z Rosjanami, a nie pojedyncze kwestie. - Mówimy o pakiecie - jeśli będzie całość rozwiązań, to wtedy porozumienie jest uzgodnione - wyjaśniał minister gospodarki.

Obecnie obie spółki mają po 48 procent udziałów w EuRoPol Gazie, a 4 proc. akcji należy do Gas-Tradingu, w której akcjonariuszem - obok Gazpromu Eksport i PGNiG - jest m.in. spółka Bartimpex Aleksandra Gudzowatego (36,17 proc). Biznesmen wielokrotnie wyrażał swoje oburzenie zamiarem wyeliminowaniem Gas Tradingu z EuRoPol Gazu. Wicepremier Pawlak podkreślał natomiast, że jeśli - w przypadku pełnego porozumienia z Rosjanami - dojdzie do zmian struktury akcjonariatu EuRoPol Gazu, będą one przeprowadzone zgodnie z polskim prawem.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum\TVN24