Odwołany lot, godziny oczekiwania na lotnisku. Jakie prawa przysługują pasażerom?

Źródło:
TVN24 BiS
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom? Podpowiada mec. Eliza Kuna
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom? Podpowiada mec. Eliza KunaTVN24
wideo 2/6
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom?TVN24

W przypadku dużych renomowanych linii zgłoszenie roszczeń za odwołany lub opóźniony lot jest dużo prostsze. Takie odszkodowania oscylują w granicach od 250 do 600 euro, w zależności od trasy i długości lotu - mówiła w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS mec. Eliza Kuna. Przy opóźnieniach pasażerom przysługują także napoje, posiłki, a nawet zakwaterowanie.

Opóźniony czy odwołany lot to jedna z najgorszych sytuacji, jaka może przydarzyć się w czasie wakacji, a tego lata takie incydenty to niemal codzienność. Najczęściej zakłócenia w ruchu lotniczym spowodowane są usterkami samolotów, strajkami czy niestabilną pogodą. Jakie prawa przysługują wtedy pasażerom?

Odwołany lub opóźniony lot - jakie odszkodowanie?

Adwokat Eliza Kuna z Kancelarii Adwokackiej Eliza Kuna w rozmowie z TVN24 BiS zwróciła uwagę, że zależnie od tego, czy wybraliśmy biuro podróży, czy też podróżujemy na własną rękę, proces ubiegania się o odszkodowanie będzie inny.

- Na pewno, jeśli lecimy z biurem podróży, adresatem wszystkich naszych roszczeń w pierwszej kolejności jest biuro podróży, ponieważ kupujemy tak zwaną pakietową usługę turystyczną, czyli przelot, transfer i hotel. W związku z tym, jeśli coś pójdzie nie tak na przykład lot będzie opóźniony, bądź przewoźnik odwoła połączenie, to biuro podróży ma obowiązek zagwarantować nam inny sposób przewozu oraz wypłatę stosownego odszkodowania, rekompensaty czy zwrotu części poniesionych kosztów - wyjaśniła rozmówczyni.

Podkreśliła, że w przypadku gdy lecimy sami czeka nas potrójna praca, gdyż każde z roszczeń takie jak odszkodowanie czy zwrot kosztów należy składać odrębnie. - Oczywiście w przypadku dużych, renomowanych linii lotniczych, linii europejskich, dużo łatwiej jest takie roszczenia zgłosić. Mówimy tu przede wszystkim o tak zwanym odszkodowaniu za opóźniony lub odwołany lot - wyjaśniła.

Jak zaznaczyła, "odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot oscylują od 250 do 600 euro w zależności od trasy i długości lotu".

- Jeśli zgłaszamy to właśnie u przewoźnika renomowanego, tacy przewoźnicy na stronach internetowych mają specjalne formularze do zgłoszenia takich szkód i odpowiadają dość szybko, stosują się do przepisów unijnych. Dużo trudniej jest w przypadku przewoźników umownie bardziej egzotycznych czy tak zwanych linii czarterowych. Wtedy niekiedy okazuje się, że taka droga reklamacyjna naszego zgłoszenia nie wystarcza i musimy rozważyć drogę sądową - mówiła.

Opóźnienie lotu - co nam przysługuje?

Kuna przypomniała również, że już po dwóch godzinach opóźnionego lotu pasażerom przysługują na lotnisku vouchery na jedzenie i napoje. Po trzech godzinach istnieje już możliwość wnioskowania o odszkodowanie. Podkreśliła też, że opóźnienie warto odpowiednio udokumentować poprzez zrobienie zdjęcia na przykład tablicy przylotów czy odlotów. Co istotne, wspomniana rekompensata nie będzie przysługiwała we wszystkich sytuacjach.

- To, co warto udokumentować, to jest ewentualna przyczyna opóźnienia. Czasem jest tak, że linia lotnicza bądź biuro informacji na lotnisku udziela informacji, że na przykład jest to właśnie awaria samolotu. Warto poprosić o taką informację na piśmie albo w mailu z racji tego, że nie za każdą przyczynę linia lotnicza będzie chciała i będzie musiała nam wypłacić odszkodowanie. Dlatego, że jeśli jest to przyczyna zewnętrzna, czyli na przykład strajk na lotnisku, strajk personelu naziemnego, czy też na przykład popularne w orzecznictwie zderzenie z ptakiem, jest to przyczyna, za którą linia lotnicza nie ponosi odpowiedzialności. W związku z tym ma prawo odmówić wypłatę odszkodowania - stwierdziła.

Linia lotnicza odpowiada natomiast w przypadku awarii maszyny, strajku kapitanów, stewardess czy innych problemów technicznych.

- Jeśli lot został przełożony na przykład na następny dzień, oczywiście przewoźnik ma obowiązek zapewnić nam hotel. Jeśli został odwołany, przewoźnik ma obowiązek zaproponować nam inny lot zastępczy. Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, to obowiązuje po prostu zasada pełnej odpowiedzialności za szkodę. Czyli powinien na pewno zrefinansować nam pobyt konieczny związany z tym, że musimy wrócić innym lotem, na przykład następnego dnia - wyjaśniła mecenas.

Wypłata odszkodowania - kontrowersje w orzecznictwie

Rozmówczyni zwróciła uwagę na kontrowersje w orzecznictwie dotyczące zwrotu kosztów za bilety.

- Przewoźnik na pewno powinien zwrócić nam koszt naszego biletu, czyli tego, który koszt ponieśliśmy przy zakupie biletu u tego pierwszego przewoźnika. Natomiast czy powinien wyrównać nam jeszcze tę różnicę, czyli to o ile więcej my zapłaciliśmy, będąc zmuszonym kupić kolejny bilet, to już jest dyskusyjne. I najczęściej niestety takie sprawy kończą się w sądzie i wtedy sąd w zależności od okoliczności sytuacji decyduje się na przyznanie tego pełnego odszkodowania, czy też w części - stwierdziła.

Kuna doradziła, aby najlepiej podróżować u "renomowanych przewoźników, czyli dużych linii lotniczych, to znaczy takich, które mają szeroką siatkę połączeń", gdyż wtedy rośnie szansa na szybkie znalezienie połączenia zastępczego. Przyznała również, że zwrot poniesionych kosztów związanych z zakupem nowego biletu zagwarantować może ubezpieczenie podróży.

- Możemy rozważyć też podróżowanie z biurem podróży, dlatego, że wtedy ten problem jest jakby skierowany na biuro, już nie powinno nas obchodzić, czy podróżujemy naszym czarterem, czy innym, bo to biuro podróży musi podstawić nowy samolot i zapewnić przewoźnika, który dowiezie nas bezpiecznie do kraju - wyjaśniła.

Zdaniem rozmówczyni w przypadku wnioskowania o zwrot kosztów obowiązuje zasada "responsible man", czyli odpowiedzialnego człowieka. - Jeżeli jest to w granicach rozsądku, nie jemy w restauracji z gwiazdką Michelin, tylko w restauracji hotelowej czy w restauracji na lotnisku, wydaje się, że takie świadczenie nam się należy - podsumowała.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Donald Trump zmienił zdanie w sprawie zwolnienia szefa Fed i powiedział, że "nie ma zamiaru tego zrobić". Na słowa prezydenta USA zareagowały pozytywnie azjatyckie giełdy. Wśród inwestorów rośnie też optymizm co do możliwej deeskalacji napięć w handlu z Chinami.

Rynki reagują na słowa Trumpa

Rynki reagują na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP