Wielkie latanie. W przyszłym roku na świecie ma się odbyć ponad 40 milionów lotów

Źródło:
PAP
Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych: zima nie może nas zaskoczyć (wideo z października 2023)
Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych: zima nie może nas zaskoczyć (wideo z października 2023)TVN24
wideo 2/2
Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych: zima nie może nas zaskoczyćTVN24

W 2024 roku będzie podróżować około 4,7 miliarda ludzi, co stanowi historyczny rekord - wynika z szacunków Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA). Zyski linii lotniczych w przyszłym roku wyniosą 25,7 mld dol. wobec 23,3 mld dol. w br. W przyszłym roku dostępnych ma być 40,1 mln lotów.

IATA ogłosiła zaktualizowaną prognozę dotyczącą rentowności linii lotniczych w 2023 r. oraz w 2024 r.

- Rok 2023 był dobrym rokiem, ponieważ ożywienie w branży nabrało tempa. Byliśmy mile zaskoczeni ponownym otwarciem Chin, co było pozytywną zmianą. Jednak pod wieloma względami był to nadal frustrujący rok dla linii lotniczych - powiedział w środę podczas dorocznego spotkania z dziennikarzami w Genewie dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA) Willie Walsh.

Zyski linii lotniczych w 2024 roku

Według IATA zyski branży światowych linii lotniczych wyniosą 25,7 mld dol. w 2024 r. wobec 23,3 mld dol. prognozowanych na ten rok.

"Biorąc pod uwagę straty ostatnich lat, oczekiwany w 2024 r. zysk netto w wysokości 25,7 miliardów dolarów pokazuje odporność lotnictwa. Ludzie uwielbiają podróżować, co pomogło liniom lotniczym w szybkim powrocie do poziomu sprzed pandemii" - powiedział Walsh.

Choć przewidywane przychody osiągną w 2024 r. rekordową kwotę 964 mld dol. (896 mld dol. w 2023 r.), to - według IATA - wysoki koszt kapitału wynikający z rosnących stóp procentowych jest niepokojący. Według prognoz wydatki w przyszłym roku wyniosą 914 mld dol. wobec 855 mld dol. w br.

W przyszłym roku dostępnych ma być 40,1 mln lotów, co przekroczy poziom 38,9 mln z 2019 r. i 36,8 mln lotów oczekiwanych w 2023 r.

Rośnie liczba pasażerów lotniczych

"Oczekuje się, że w 2024 r. będzie podróżować około 4,7 miliarda ludzi, co stanowi historyczny rekord, przekraczający poziom przed pandemią wynoszący 4,5 mld pasażerów odnotowany w 2019 r. i 4,2 mld osób w tym roku" - podano. Przychody z obsługi pasażerów w przyszłym roku mają wynieść 717 mld dol., co oznacza wzrost o 12 proc. z 642 mld dol. w 2023 r. Średnio linie lotnicze zatrzymają 5,45 dolara za każdego przewiezionego podróżnego.

IATA szacuje, że całkowite wydatki linii lotniczych na paliwo w 2024 r. wyniosą 281 mld dol., co ma stanowić 31 proc. wszystkich wydatków poniesionych przez przewoźników. Prognoza IATA zakłada, że średnia cena za baryłkę ropy Brent wyniesie w przyszłym roku 87,5 dol., a średnia cena paliwa lotniczego wyniesie 113,8 dol. za baryłkę. W tym roku było to odpowiednio 84,9 dol. i 115 dol.

Wpływ konfliktów wojennych na ruch lotniczy

Organizacja ostrzega, że niestabilność na świecie, w tym wojna między Izraelem a Hamasem i wojna na Ukrainie, mogą mieć negatywny wpływ na sektor lotniczy, zwłaszcza że czynniki te sprzyjają wzrostowi cen ropy.

"Skutki wojny na Ukrainie oraz wojny między Izraelem a Hamasem w dużej mierze ograniczyły się do zmiany trasy lotów ze względu na zamknięcie przestrzeni powietrznej. Po stronie kosztów konflikty spowodowały wzrost cen ropy, co ma wpływ na linie lotnicze na całym świecie. Pokój w jednym lub w obu przypadkach przyniósłby korzyści branży, ale jakakolwiek eskalacja może spowodować radykalnie odmienny globalny scenariusz gospodarczy, na który lotnictwo nie byłoby odporne" - wskazuje IATA.

Według organizacji wyniki finansowe linii lotniczych będą się różniły w poszczególnych regionach świata. Oczekuje się, że zyski w 2023 r. odnotują linie lotnicze z Ameryki Północnej, Europy i Bliskiego Wschodu. Region Azji i Pacyfiku dołączy do grupy w 2024 r., ale nadal spodziewane jest, że w 2024 r. Ameryka Łacińska i Afryka będą na minusie.

IATA oczekuje, że Europa zakończy ten rok lepszymi niż oczekiwano wynikami, niezależnie od problemów z przepustowością lotnisk i przestrzenią powietrzną oraz ograniczeniami po stronie podaży.

Według IATA rentowność linii lotniczych w tym roku wypadła lepiej, niż oczekiwano w czerwcowej prognozie organizacji. "Obecnie oczekuje się, że przychody w 2023 r. osiągną poziom 896 mld dol. (o 93 mld dol. więcej niż oczekiwano). Wydatki również wzrosły do 855 mld dol. (o 74 mld dol. więcej niż poprzednia prognoza). Przełożyło się to na zysk branży wynoszący 23,3 mld dol." - wskazano.

IATA zrzesza 300 linii lotniczych, w tym PLL LOT, które zapewniają 83 proc. światowego ruchu lotniczego.

Autorka/Autor:/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Źródło:
tvn24.pl

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP

Unia Europejska jest o krok od realizacji założeń klimatycznych, brakuje tylko jednego punktu procentowego - podała w środę Komisja Europejska. Zaktualizowanych planów na rzecz energii i klimatu, zgodnych z unijnymi założeniami, wciąż nie przesłały Polska, Belgia i Estonia.

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Źródło:
PAP

W kwietniu 2025 roku sektor pozabankowy odnotował ponad 17-procentowy wzrost liczby udzielonych kredytów gotówkowych - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej. Dynamicznie, bo o 21,3 procent, wzrosła także liczba pożyczek ratalnych.

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Źródło:
PAP

Citi Handlowy zawarł z VeloBankiem warunkową umowę sprzedaży swojej części detalicznej - podano w komunikacie. Finalizacja ma nastąpić w połowie 2026 roku. Klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku. Bank przejmie też około 1650 pracowników. Jest reakcja giełdy na te doniesienia.

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Źródło:
PAP

Jeśli rząd Donalda Tuska chce zapewnić zwycięstwo swojemu kandydatowi, musi zdobyć przychylność przedsiębiorców - pisze agencja Bloomberg. Podkreśla, że to właśnie biznesmeni, którzy wcześniej poparli Sławomira Mentzena, mogą odegrać decydującą rolę w drugiej turze.

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Źródło:
PAP

Do 31 marca do urzędów pracy wpłynęły informacje o planowanych zwolnieniach grupowych dotyczących około 74,5 tysiąca osób - przekazał resort pracy. - To temat, który budzi emocje - stwierdził w rozmowie z TVN24+ Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnił też, jaki wpływ na rynek pracy mają zwolnienia grupowe.

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24+

Po doniesieniach medialnych o zakupie mieszkania przez Karola Nawrockiego pojawiła się możliwość uporządkowania kwestii umów dożywocia. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie analizę tej sprawy - informuje w środę 'Dziennik Gazeta Prawna'

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Źródło:
PAP

We wtorek brazylijscy prokuratorzy pozwali chińskiego producenta samochodów BYD, oskarżając go o odpowiedzialność za handel ludźmi i warunki przypominające niewolnictwo przy budowie fabryki w stanie Bahia - podał portal stacji CNN.

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

Źródło:
CNN

Polacy polują na promocje rzadziej od Niemców i Francuzów, ale w czasach inflacji opanowali sztukę poszukiwania okazji - wynika z raportu UCE Research i Shopfully. Jedynie co piąty badany deklaruje, że jego nawyki zakupowe nie uległy zmianie.

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Źródło:
PAP