Władze Amsterdamu zakazały wszystkim urzędnikom korzystania z komunikatora Telegram na telefonach służbowych - poinformowała holenderska stacja radiowa BNR. Zdaniem samorządowców aplikacja aplikacja jest często wykorzystywana do działalności przestępczej i może posłużyć jako narzędzie do celów szpiegowskich.
Według przedstawicieli władz miasta Telegram jest "bezpieczną przystanią dla hakerów, cyberprzestępców i handlarzy narkotyków". Miasto obawia się również możliwych działań szpiegowskich za pośrednictwem tej aplikacji, mimo że nie ma już ona oficjalnych powiązań z Rosją.
Telegram został założony w Rosji, jednak siedziba firmy została przeniesiona do Dubaju, a firma jest oficjalnie zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.
Jak podała BNR, choć żadna inna gmina nie zakazała w Holandii korzystania z Telegramu, obawy dotyczące tej aplikacji istnieją w całym kraju. W ostatnich latach nazwa tego komunikatora pojawiała się na pierwszych stronach holenderskich gazet z powodu wykorzystywania jej do handlu narkotykami i bronią palną, pornografii dziecięcej oraz rekrutowania młodych ludzi w celu podkładania ładunków wybuchowych.
Przeczytaj również: TikTok wprowadzi zmiany. To reakcja na postępowanie KE
Władze ostrzegają przed Telegramem
Parlament Holandii omawiał możliwy zakaz używania aplikacji w kraju na początku tego roku, ale ówczesny minister sprawiedliwości Dilan Yesilgoz ocenił, że byłoby to zbyt duże naruszenie wolności słowa.
W ubiegłym roku służba wywiadowcza AIVD ostrzegała przed zagrożeniem wywiadowczym dotyczącym aplikacji pochodzących z krajów rozwijających "ofensywne programy cybernetyczne". Jako przykłady takich państw wymieniono Rosję, Chiny, Iran i Koreę Północną. Według BNR ministerstwo spraw wewnętrznych prowadzi listę "najbardziej ryzykownych" aplikacji, których nie wolno używać na telefonach służbowych urzędników państwowych.
W 2023 roku holenderski nadawca publiczny NOS poinformował, że w tym zestawieniu znajdują się rosyjska aplikacja VKontakte oraz chińskie aplikacje zakupowe Temu i AliExpress.
Telegram ma prawie 1 mld użytkowników na całym świecie, w tym prawie 2 mln w Holandii. Jest to największa aplikacja zakazana przez holenderskie władze od czasu, gdy rząd krajowy zabronił w ubiegłym roku używania TikToka na telefonach urzędników państwowych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock