Trudna sytuacja mediów w Polsce. "Gwałtownie ubożeją"

Źródło:
tvn24.pl
Ministra funduszy o dopłatach do elektryków
Ministra funduszy o dopłatach do elektrykówTVN24
wideo 2/5
Ministra funduszy o dopłatach do elektrykówTVN24

- Poziom uzależnienia od globalnych platform, jeśli chodzi o pozyskiwanie użytkowników do naszych treści, wzrósł diametralnie w ostatnich dwóch dekadach. Im większa jest ich siła, tym to dokręcanie śruby staje się większe - mówił Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding, w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego. Jak dodał, to może sprawić, że wkrótce media internetowe w Polsce staną się płatne dla wszystkich Polaków. Prezes zarządu Grupy Agora Bartosz Hojka stwierdził, że globalne platformy odpowiadają za mniej więcej dwie trzecie obrotów, jeżeli chodzi o reklamę internetową.

Powoli dobiega końca czternasta edycja Europejskiego Kongresu Finansowego, czyli jednego z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. W trakcie kongresu poruszane są kwestie stabilności polskiego i europejskiego rynku finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań dotyczących zrównoważonego i bezpiecznego rozwoju. Co roku w wydarzeniu biorą udział członkowie władz europejskich, przedstawiciele biznesu, polityki, a także mediów.

W trakcie środowego panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez Katarzynę Dębek z "Forbesa", dyskutowano o tym, jak zachować konkurencyjność mediów oraz różnorodność treści przy rosnącej dominacji globalnych platform cyfrowych. Na początku rozmówcy poruszyli kwestię regulacji DMA i DSA, czyli regulacji, których celem jest poprawa konkurencyjności w sieci oraz ochrona bezpieczeństwa.

Agnieszka Wiercińska-Krużewska z Kancelarii WKB podkreśliła, że "czas pokaże", czy nowe akty są wystarczające. - Trudno w tej chwili powiedzieć. Prace nad tą konstytucją internetu, czyli nad dwoma aktami DSA i DMA, trwały bardzo długo, więc najpierw pytanie, które się nasuwa, to czy one nadążyły za rozwojem technologii i odpowiadają temu poziomowi technologicznemu, z którym mamy do czynienia - stwierdziła.

- Wydaje mi się, że te regulacje na pewno idą w bardzo dobrym kierunku, dlatego że one dotykają tych wszystkich obszarów, o których dyskutujemy już od dawna, mając do czynienia z wielkimi gigantami internetowymi - dodała.

Do sprawy odniósł się także Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, który przyznał, że nie ma obecnie pewności, jak te regulacje się sprawdzą. - Dajmy tym aktom prawnym zafunkcjonować. Jeżeli będą potrzeby zmiany, to tak, ale nie róbmy tego nagle. To jest coś, co nam biznes powtarza cały czas. Nie może być tak, że co pół roku zmieniamy legislację. Nie jestem zwolennikiem takiego ekspresowego działania, ale oczywiście przyglądamy się tej sytuacji - wyjaśnił.

Jak zauważył Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, "nowe kompetencje w zakresie DMA stawiają całkiem nowe wyzwania przed biznesem i przed regulatorami". - To, co jest bez wątpienia pewnym novum, to jest to, że mówimy po raz pierwszy o implementacji przepisów i o regulacji, która wprowadza narzędzia ex ante, zatem umożliwia dyscyplinowanie przedsiębiorców do tego, aby zachowywali się uczciwie na rynku, bez długotrwałego postępowania - ocenił.

Media a globalne platformy

W trakcie panelu dyskusyjnego poruszono też problem uzależnienia polskich mediów od globalnych platform, takich jak Google czy Facebook.

- Poziom uzależnienia od globalnych platform, jeśli chodzi o pozyskiwanie użytkowników do naszych treści, wzrósł diametralnie w ostatnich dwóch dekadach. Tak jak 20 czy 15 lat temu to było coś z kategorii 'nice to have', tak w tej chwili są to źródła ruchu, bez których trudno sobie wyobrazić rozwój, inwestycje i nawet bieżącą pracę. Jest to wszystko podporządkowane ruchowi, który otrzymujemy z Facebooka czy Google. To jest oczywiście problem, bo te platformy są nieprzewidywalne - stwierdził Jacek Świderski, CEO Wirtualna Polska Holding S.A.

Jak dodał, uzależnienie od globalnych platform sprawia, że wydawnictwa internetowe coraz częściej dyskutują o konieczności wprowadzenia opłat za przeglądanie publikowanych treści.

- Być może okaże się, że takie portale jak WP czy Interia, będą te swoje treści zamykać, no i pytanie, jaki to będzie miało skutek. Dzisiaj do tych treści dostęp mają wszyscy Polacy, może się jednak okazać, że za kilka lat będą mieli go tylko ci, których stać na kolejne subskrypcje. Czy chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że większość powietrza jest wysysana przez globalne platformy kosztem małych czy średnich wydawców? - pytał ekspert.

Świderski zaznaczył, że im większa siła (globalnych platform - red.), tym dokręcenia śruby staje się większe.

Prezes zarządu Grupy Agora Bartosz Hojka także odniósł się do roli globalnych platform technologicznych w kontekście rynku reklamowego. - Otóż według naszych szacunków (globalne platformy - red.) one odpowiadają za mniej więcej dwie trzecie obrotów, jeżeli chodzi o reklamę internetową. To oznacza, że ta reklama, która kiedyś w stu procentach finansowała lokalne media polskie i najbardziej kosztowne gatunki dziennikarskie, dzisiaj w dwóch trzecich wypływa do Kalifornii - mówił.

- Musimy pracować na rynku, na którym została nam już tylko jedna trzecia tych obrotów, które kiedyś ten rynek finansowały. To powoduje, że rynek się gwałtownie kurczy, a media gwałtownie ubożeją. Jakość mediów spada - stwierdził Bartosz Hojka.

Do sytuacji na rynku medialnym nawiązała Agnieszka Kosik, CEO Brainlabs, która przyznała, że "im bardziej rynek będzie uregulowany, a przepisy skutecznie wprowadzone, tym łatwiej będzie dochodzić tego, by te pieniądze były inaczej dystrybuowane i żeby te treści powstawały". - Jak sobie wyobrazimy duże platformy, no to jednocześnie jest i aukcjonerem i kupującym i sprzedającym i wyznacza cenę. Rzeczywiście naprawdę można mieć wątpliwości, jak to wszystko funkcjonuje - podsumowała.

Autorka/Autor:BC/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Rumunii spłonął budynek centrum dystrybucyjnego, wynajmowany przez polską spółkę LPP. Firma poinformowała, że w wyniku pożaru uległ zniszczeniu towar o wartości około 300 milionów złotych, a także sprzęt o orientacyjnej wartości 100 milionów złotych.

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Źródło:
PAP/profit.ro

Ceny gazu w dół o niemal 15 procent. Ma to związek z wejściem w życie 1 lipca nowej taryfy. Obniżka zostanie zastosowana automatycznie - przekazała w komunikacie spółka PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen. Według koncernu nowe ceny to nawet tysiąc złotych oszczędności rocznie w przypadku domów ogrzewanych gazem.

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI w czerwcu 2025 roku wyniósł 44,8 punktu - przekazał S&P Global. To największe pogorszenie warunków w polskim przemyśle od października 2023 roku. Zdaniem analityków to "katastrofalny odczyt".

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

Źródło:
PAP

Ceny za tygodniowy pobyt dla dwóch osób w hotelu przy plaży na Wyspach Kanaryjskich zaczynają się już od 2119 złotych. Tymczasem w Ustce ceny hoteli są nawet o 1400 złotych wyższe, i to bez gwarancji lokalizacji tuż przy morzu - wynika z wyliczeń przygotowanych przez Rankomat.pl.

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump zasugerował, by Departament Wydajności Państwa (DOGE) przyjrzał się dotacjom przyznawanym firmom miliardera Elona Muska. Według prezydenta USA mogłoby to przynieść rządowi federalnemu znaczne oszczędności.

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował projekt ustawy budżetowej Donalda Trumpa, nazywając ją "ustawą o niewolnictwie długu". Miliarder dodał, że w przypadku jej przegłosowania utworzy nowe ugrupowanie - Partię Ameryki.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Źródło:
PAP

Nie milkną komentarze na temat pierwszego połączenia kolejowego z Warszawy do Rijeki. Internauci krytykują zbyt małą ich zdaniem liczbę pasażerów, którzy pojechali do Chorwacji w ostatni piątek. PKP Intercity tłumaczy, że liczba ta jest zgodna z zakładaną. Dziś nad Adriatyk jadą kolejni pasażerowie.

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

We wtorek startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej. Obniżek można oczekiwać najwcześniej we wrześniu 2025 roku.

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Źródło:
PAP

Od debiutu narzędzi AI (sztucznej inteligencji) takich jak ChatGPT o jedną trzecią spadła liczba ogłoszeń o pracę dla początkujących pracowników w Wielkiej Brytanii - podał "The Telegraph".

Sztuczna inteligencja zastępuje ludzką. Drastyczny spadek

Sztuczna inteligencja zastępuje ludzką. Drastyczny spadek

Źródło:
PAP

Opłata mocowa od 1 lipca ponownie pojawi się na naszych rachunkach za prąd. To dlatego, że wygasły przepisy, które zawiesiły jej funkcjonowanie. Opłata wynosi od 2,86 do 16,01 złotego netto miesięcznie w zależności od zużycia prądu.

Na rachunki wraca dodatkowa opłata

Na rachunki wraca dodatkowa opłata

Źródło:
PAP

Od wtorku 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci. Dodatek w wysokości 300 złotych przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął pierwsze wypłaty renty wdowiej. We wtorek dodatkowe pieniądze otrzyma 86 tysięcy wdów i wdowców – poinformował dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS Bartosz Gaca. Dodał, że średnia kwota renty wdowiej wyniesie około 350 złotych. Wynikająca z przepisów kwota maksymalna to nieco ponad 5,6 tysiąca złotych.

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

W wakacje za granicą łatwo natknąć się na produkty z Polski. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi polskie jabłka, piwo czy lody - informuje "Rzeczpospolita".

Hity eksportowe z Polski

Hity eksportowe z Polski

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP