Drożej za parkowanie w stolicy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szukują się podwyżki za parkowanie w stolicy

Od czerwca zapłacimy więcej za parkowanie w stolicy. Pierwsza godzina postoju będzie kosztowała 3 złote. Kierowcy będą mogli przesiąść się do komunikacji miejskiej, jednak ta też ma zdrożeć - donosi "Życie Warszawy".

W czwartek Rada Warszawy ma podjąć dwie decyzje, których unikała od dziewięciu lat. Pierwsza uchwała zmieni taryfy opłat za parkowanie. Druga rozszerzy granice strefy płatnego parkowania o nowe ulice na Ochocie i Śródmieściu. Jeśli radni zaakceptują propozycje urzędników ratusza, nowy cennik zacznie obowiązywać jeszcze w czerwcu.

Pierwsza godzina parkowania będzie kosztować 3 zł, czyli o złotówkę więcej niż dziś, druga – 3,60 zł (zdrożeje o 1,20 zł), trzecia 4,20 zł (o 1,40 zł więcej niż obecnie), a każda następna godzina kolejne 3 zł (teraz 2 zł). Będzie można parkować w czasie krótszym niż godzina, ale za minimum 60 groszy.

Roczny abonament dla osób, które mieszkają na terenie objętym strefą płatnego parkowania, zdrożeje z 20 do 30 zł. Byłyby to maksymalne stawki, na jakie pozwala ustawa o drogach publicznych.

"Trudna decyzja, ale odważna"

- Każda decyzja o podwyżce opłat jest trudna, ale ktoś musi być odważny. Przecież ceny za parkowanie nie były zmieniane od ponad dwóch kadencji – tłumaczy przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z Platformy Obywatelskiej. Według niej, czwartkowa sesja przyniesie uchwalenie podwyżki, gdyż -jak twierdzi - PO i LiD poprą ten pomysł.

Opozycyjny klub PiS jeszcze oficjalnie nie zdecydował, jak się zachowa. - Ale nie wyobrażam sobie, byśmy poparli wzrost opłat. Bo czym one mogą być uzasadnione, skoro urzędnicy tylko w ubiegłym roku nie potrafili wydać ponad miliarda złotych? – pyta radny PiS Maciej Maciejowski, który nawiązał do nadwyżki budżetowej za 2007 rok. Wyniosła ona 600 mln zł.

Według szacunków, uchwała zwiększająca opłaty za parkowanie ma przynieść budżetowi miasta dodatkowe 9 mln zł rocznie i zniechęcać kierowców do wjeżdżania do centrum.

Źródło: "Życie Warszawy"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24