Bank Anglii ma pomysł na kredyty

Najnowsze

Aktualizacja:

Firmy na całym świecie walczą z oporem banków do udzielania im kredytów. Brytyjskie już niedługo nie będą musiały: Bank Anglii poinformował, że w przyszłym tygodniu podejmie bezpośrednie kredytowanie przedsiębiorstw poprzez wykupywanie ich obligacji.

W ramach opiewającego na 50 miliardów funtów Programu Zakupu Lokat (Asset Purchase Scheme - APS) Bank Anglii będzie nabywał obligacje szterlingowe dużych brytyjskich spółek - bezpośrednio od nich, lub od banków na rynku wtórnym.

"Może to skierować fundusze bezpośrednio do elementów sektora przedsiębiorstw przy jednoczesnym wsparciu aktywności rynku wtórnego, usuwając w ten sposób przeszkody w dostępie firm do rynków kapitałowych" - napisał bank w komunikacie.

Czas wziąć sprawy we własne ręce

Program APS zacznie funkcjonować 13 lutego, a wiadomość o jego uruchomieniu juz spowodowała wzrost notowań krótkoterminowych szterlingowych papierów wartościowych.

- Jest to jedno z pierwszych zaobserwowanych podczas kryzysu przedsięwzięć, które faktycznie omija banki i pozwala przedsiębiorstwom zaciągać pożyczki bezpośrednio w Banku Anglii. Z tego punktu widzenia można je ewentualnie uważać za pierwsze wskazanie, że banki komercyjne nie powrócą do normalnych warunków udzielania kredytów w przewidywalnej przyszłości - powiedział Reuterowi Jonathan Loynes, główny ekonomista do spraw europejskich w firmie konsultingowej Capital Economics.

Źródło: PAP