Stany Zjednoczone wyszły z recesji. Po czterech kolejnych kwartałach pod kreską, trzeci kwartał 2009 roku wreszcie jest na plusie. I to dużym - według najnowszych, zrewidowanych danych wynika, że PKB wzrósł o 2,8 procent. To jednak mniej niż oczekiwali analitycy. Dane nie są jednak jeszcze ostateczne.
Mimo, że niższy od szacunków, wzrost PKB oznacza, że Stany Zjednoczone wyszły z recesji po serii czterech kwartałów spadku Produktu Krajowego Brutto.
Trzeci kwartał przyniósł jednocześnie najszybszy wzrost gospodarczy od dwóch lat. Departament Handlu podał, że wydatki konsumentów w trzecim kwartale wzrosły o 2,9 procent, czyli najszybciej od pierwszego kwartału 2007-go roku.
Kulą u nogi amerykańskiej gospodarki okazał się jednak import, którego wzrost znacznie przekroczył zwiększenie się eksportu. Import do USA wzrósł w trzecim kwartale o blisko 21 procent - najszybciej od 1985-go roku. Eksport w tym czasie poszedł w górę o 17 procent.
Tempo szybkie, ale nie aż tak
Pierwotne dane Departamentu Handlu przedstawione w ubiegłym miesiącu wskazywały, że gospodarka rozwijała się w skali roku w tempie 3,5 procent. W drugiej korekcie danych przedstawionej we wtorek, nie jest już jednak tak optymistycznie - amerykańska tempo wzrostu wyniosło 2,8 procent.
Wtorkowe dane nieco zawiodły, ale i tak wskazują na koniec najbardziej bolesnej recesji w USA od 70 lat. Nieco niższe oczekiwania do PKB miał rynek - tempo wzrostu PKB, które mierzy łączną produkcję dóbr i usług na terenie USA, było niższe od oczekiwań rynku jedynie o 0,1 procent.
Wydawali mniej, więcej importowali
Gwałtowny wzrost importu, którzy był wyższy niż wzrost eksportu, ograniczył w trzecim kwartale tempo rozwoju gospodarczego. Import podskoczył dokładnie o 20,8 procent, a nie o 16,4 procent. Zmniejszyło to realne PKB o 2,53 punktu procentowego - podał departament. Kolejnym hamulcem dla PKB okazało się budownictwo nie-mieszkaniowe, które w minionym kwartale spadło o 15,1 procent, a nie o 9 co pokazuje problemy na rynku nieruchomości komercyjnych. Odjęło to kolejne pół punktu procentowego od PKB.
Wydatki konsumenckie, które normalnie odpowiadają za dwie trzecie aktywności gospodarczej w USA, wzrosły o 2,9 procent, a nie o 3,4 procent, jak podawał rząd w ubiegłym miesiącu.
Oprócz tego, ogłoszono wyniki indeksu zaufania konsumentów w listopadzie. Zaufanie konsumentów wyniosło 48,5 pkt, czyli więcej niż oczekiwano (47,7).
Źródło: TVN CNBC Biznes, Onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES