Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie na znakach drogowych w Polsce będzie możliwe umieszczenie logo UNESCO. "Logo światowego dziedzictwa jest znakiem rozpoznawalnym na całym świecie, a umieszczenie go na znakach drogowych wpłynie bezpośrednio na podniesienie świadomości turystycznej dotyczącej występowania na terenie Polski unikatowych w skali świata obiektów" - zwrócił uwagę w interpelacji poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Głogowski. Jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury, które zapowiada przenalizowanie tej propozycji.
Tomasz Głogowski skierował interpelację w sprawie znaków drogowych do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że uregulowania wymagałaby kwestia dotycząca braku możliwości umieszczenia na tablicach znaków drogowych logo UNESCO, "co miałoby ułatwić turystom dojazd do obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa".
"Do tej pory na liście znalazło się już ponad tysiąc obiektów zgłoszonych przez państwa ze wszystkich kontynentów. Szesnaście z nich znajduje się na terenie Polski" - przypomniał.
Jak zaznaczył, Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO wielokrotnie postulowała wprowadzenie oznaczania logo UNESCO na znakach drogowych obiektów światowego dziedzictwa. Głogowski przypomniał, że w 2013 roku liga wystąpiła z wnioskiem do ówczesnego ministra transportu o oznakowanie polskich miejsc UNESCO przy autostradach, drogach ekspresowych oraz pozostałych drogach krajowych.
"Logo światowego dziedzictwa jest znakiem rozpoznawalnym na całym świecie, a umieszczenie go na znakach drogowych wpłynie bezpośrednio na podniesienie świadomości turystycznej dotyczącej występowania na terenie Polski unikatowych w skali świata obiektów. W wielu miejscach na drogach krajowych można spotkać tablice z symbolami UNESCO (choć nie przewiduje tego rozporządzenie); więc wreszcie należałoby usankcjonować taką możliwość" - ocenił poseł KO.
W związku z tym poseł zapytał, czy Ministerstwo Infrastruktury planuje w najbliższej przyszłości zmianę przepisów, tak aby możliwe było umieszczanie logo UNESCO na znakach drogowych.
Ministerstwo odpowiada
Odpowiedzi, z upoważnienia szefa MI, udzielił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Jak przypomniał, wzory i znaczenie znaków drogowych określa rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, natomiast warunki techniczne oraz sposób umieszczania znaków drogowych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
"Przepisy wymienionych wyżej aktów prawnych nie przewidują umieszczania symbolu UNESCO (jak też innych podobnych elementów graficznych) na tarczy znaków drogowych przekazujących informacje o atrakcjach turystycznych (E-22a 'samochodowy szlak turystyczny', E-22b 'obiekt na samochodowym szlaku turystycznym' i E-22c 'informacja o obiektach turystycznych')" - wskazał wiceminister.
MI nie wyklucza jednak zmian w przepisach. Rafał Weber poinformował, że "mając na względzie argumentację przedstawioną w treści interpelacji posła Tomasza Głogowskiego, resort infrastruktury podda analizie zasadność wprowadzenia do przepisów przywołanych wyżej rozporządzeń z zakresu znaków i sygnałów drogowych, zmian pozwalających na umieszczanie symbolu UNESCO na znakach informujących o atrakcjach turystycznych".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: gddkia.gov.pl