Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że międzynarodowy szlak Via Carpatia to droga życia dla Europy Środkowo-Wschodniej. - Via Carpatia to zmiana sposobu myślenia, to inne pojmowanie układu transportowego Europy – ocenił szef MI. Jak wskazał, cała trasa w naszym kraju ma być gotowa do końca 2026 roku.
Andrzej Adamczyk był jednym z uczestników panelu na rozpoczętym w środę Kongresie 590. Spotkanie poświęcone było trasie Via Carpatia i jej znaczeniu dla rozwoju Polski. Minister podkreślił, że budowa Via Carpatia to wieki projekt, który powinien być obecny w rozmowach w każdym z państw UE.
- 8800 kilometrów drogi Via Carpatia wraz z odnogami, to tak naprawdę droga życia (...), całej Europy Środkowo-Wschodniej. Via Carpatia to zmiana sposobu myślenia, to inne pojmowanie układu transportowego Europy. To nie tylko układ wschód-zachód, ale szczególnie układ południkowy – mówił szef MI.
Adamczyk dodał, że budowa tej trasy to również otwarcie Morza Bałtyckiego i państw północno-wschodniej Europy. Przypomniał, że inicjatorem powstania szlaku był śp. prezydent Lech Kaczyński.
Budowa trasy Via Carpatia
Minister zapowiedział, że obecnie głównym celem jest wpisanie szlaku do sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa). - To jest taki bardzo skuteczne narzędzie i powiedziałbym, klucz do sukcesu i to jest nasz główny cel – dodał. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w 2023 roku.
Andrzej Adamczyk przypomniał, że budowę trasy Via Carpatia poparły nie tylko kraje, przez które ona przebiega, ale również m.in. Niemcy, Białoruś i Ukraina. Szczególnie ważna jest to droga, jak mówił szef MI, dla tego ostatniego kraju.
Minister zaznaczył, że Via Carpatia będzie się łączyła m.in. z drogą Via Baltica i autostradą A2. W ocenie Adamczyka dlatego Via Carpatia będzie potężnym silnikiem, który wpłynie na rozwój regionów, przez które będzie przebiegać.
Jak podkreślił minister, odcinek trasy Via Carpatia między Rzeszowem a Lublinem ma być oddany jeszcze w tym roku. Natomiast cała trasa w naszym kraju ma być gotowa do końca 2026 roku.
Przebieg międzynarodowej drogi
Via Carpatia w Polsce będzie miała ponad 700 km długości i przebiegnie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Jej częścią, oprócz drogi ekspresowej S19, będzie również m.in. droga S61.
Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 roku w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.
Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock