Ceny paliw na stacjach w kolejnym tygodniu powinny pozostać bez większych zmian - wynika z prognoz analityków. Ich zdaniem obserwowane obecnie wysokie ceny ropy naftowej wspierają przeciągające się w czasie ograniczenia w amerykańskim wydobyciu.
W ocenie Biura Maklerskiego Reflex, "stabilizacja cen hurtowych i konsolidacja cen ropy naftowej powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w utrzymaniu stabilnych poziomów cen paliw na krajowych stacjach przynajmniej w kolejnym tygodniu".
Dużych zmian nie zakładają również przedstawiciele portalu branżowego e-petrol. "W dniach 13-19 września spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa ulokuje się na średnim poziomie 5,95-6,07 zł/l. W cenach benzyny Pb95 także nie będzie widać dużych zmian – średnia znajdzie się w 'widełkach' 5,67-5,78 zł za litr. Ceny oleju napędowego powinny w tym samym okresie wynosić 5,44-5,55 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, przewidujemy, że ceny przeciętnie wyniosą 2,73-2,80 zł/l" - czytamy w piątkowym komentarzu.
Ropa naftowa - notowania
Ropa naftowa Brent kosztuje w okolicach 73 dolarów za baryłkę. Według e-petrol mijający tydzień na giełdzie naftowej w Londynie charakteryzował się niską zmiennością cen ropy, które przez większość czasu utrzymywały się w wąskim paśmie 71-73 dolarów.
"Przeciągające się w czasie ograniczenia w amerykańskim wydobyciu, spowodowane przejściem huraganu Ida w rejonie Zatoki Meksykańskiej, były w ostatnich dniach wsparciem dla drogiej ropy i tymczasowo na drugi plan zepchnęły obawy inwestorów związane z rosnącą na świecie liczbą przypadków COVID-19" - wskazano.
BM Reflex zwróciło z kolei uwagę, że chwilowy wzrost zmienności na rynku wywołały informacje z Chin. Władze Chin poinformowały o planach uwolnienia rezerw strategicznych ropy naftowej w celu obniżenia kosztów surowców.
Analitycy wskazali, że amerykańska Administracja ds. Informacji Energetycznych (EIA) spodziewa się utrzymania średnich cen ropy naftowej Brent w czwartym kwartale tego roku na poziomie 71 dolarów za baryłkę. Według EIA w sierpniu światowa konsumpcja paliw osiągnęła poziom 98,4 mln baryłek dziennie, jednak nadal jest o blisko 4 mln baryłek dziennie niższa w porównaniu z sierpniem 2019 roku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock