W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.
Chodzi o zgłoszenia, które napływają na policyjne adresy akcji "stop agresji drogowej" w poszczególnych komendach wojewódzkich i komendzie stołecznej.
Można tam przesyłać informacje na temat agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu oraz załączać filmy. W całym 2024 r. policjanci otrzymali 30 581 takich zgłoszeń. Dla porównania rok wcześniej zgłoszono ponad 29,5 tys. zdarzeń.
Nagrania i zdjęcia
Najwięcej, bo 7146 donosów otrzymała Komenda Stołeczna Policji, a następnie komendy wojewódzkie: we Wrocławiu - 4250, Katowicach - 3003, Poznaniu - 2828, Krakowie - 2319, oraz Gdańsku - 2069. Jak zwraca uwagę policja, są to garnizony, w których skład wchodzą duże aglomeracje, a co za tym idzie gdzie ruch jest największy.
Najmniej zgłoszeń policjanci dostali na skrzynki komend wojewódzkich: w Rzeszowie - 419, Kielcach - 349, Białymstoku - 512, Gorzowie Wielkopolskim - 585 i Lublinie - 537. W pozostałych komendach liczba zgłoszeń wyniosła: w Bydgoszczy - 1568, Łodzi – 1500, Szczecinie – 1205, Opolu, Radomiu – 729 i Olsztynie – 668.
Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP przypomniał, że skrzynki z adresami zawierającymi hasło "stop agresji drogowej" przypisane są najpoważniejszym, groźnym dla innych uczestników ruchu drogowego przypadkom. Chodzi m.in. o nieprawidłowe wyprzedzanie, w tym przed i na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu, zajeżdżanie drogi innym czy wjeżdżanie na skrzyżowanie przy czerwonym świetle.
- Prosimy, by na te skrzynki nie wysyłać nagrań czy zdjęć dokumentujących inne wykroczenia, które nie mają związku z samą agresją. Niestety, duża część zgłoszeń dotyczy spraw mniej poważnych, jak na przykład nieprawidłowe parkowanie. Oczywiście można je zgłosić w normalnym trybie bądź w wielu miejscach, także poprzez internet - przekazał nadkom. Opas.
Jak zgłosić agresję na drodze?
Wykroczenia można zgłaszać np. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, gdzie można także sprawdzić bieżący status zgłoszenia. Można to również zrobić w odpowiedniej jednostce policji lub straży miejskiej.
- Postępowanie wyjaśniające wszczynane jest w każdym z przypadków, które wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Natomiast o doprowadzeniu do ukarania bądź w formie mandatu karnego, bądź w postępowaniu sądowym decyduje przede wszystkim jakość materiału dowodowego. Dlatego takie zgłoszenie powinno zawierać takie informacje, jak: data, godzina i miejsce zdarzenia, dane dotyczące pojazdu oraz dane samego zgłaszającego - zwrócił uwagę.
Dodał, że przesłanie materiału filmowego zarejestrowanego przez zgłaszającego oznacza automatyczne wyrażenie zgody na jego wykorzystanie, w tym upublicznienie, w celach działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji, według stanu na 2 stycznia 2025 r. wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 21528 wypadków drogowych, w których zginęło 1881 osób, a 24825 osób odniosło obrażenia. Doszło również do 388601 kolizji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock