Chiny wprowadzają kolejny gigantyczny pakiet ulg podatkowych dla aut elektrycznych

Źródło:
Reuters
Janusz Piechociński o rynku elektrycznych samochodów
Janusz Piechociński o rynku elektrycznych samochodówTVN24 BiS
wideo 2/9
Janusz Piechociński o rynku elektrycznych samochodówTVN24 BiS

Chiny zaprezentowały w środę pakiet ulg podatkowych o wartości 520 miliardów juanów (72,3 miliarda dolarów) mający na celu zwiększenie sprzedaży pojazdów elektrycznych i innych ekologicznych samochodów w ciągu najbliższych czterech lat, aby wesprzeć słabnący popyt na samochody. Spowodowało to gwałtowny wzrost akcji producentów aut.

Jak podaje Reuters pakiet, powszechnie oczekiwany po wcześniejszej rządowej obietnicy promowania branży, pojawia się, gdy słabnąca sprzedaż na największym na świecie rynku motoryzacyjnym wzbudziła obawy o wzrost gospodarczy, który traci impet po energicznym początku roku.

Auta zaliczane do kategorii nowych pojazdów energetycznych (NEV) zakupione w 2024 i 2025 roku będą zwolnione z podatku od zakupu w wysokości nawet 30 000 juanów za pojazd (ok. 16,5 tysiąca złotych). Ulga zostanie zmniejszona o połowę w przypadku zakupów dokonanych w 2026 i 2027 roku, podało chińskie Ministerstwo Finansów w oświadczeniu.

Kategoria pojazdów NEV zawiera auta elektryczne zasilane wyłącznie akumulatorami (EVs), hybrydy benzynowo-elektryczne typu plug-in i pojazdy napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi.

- Łączna wartość ulg podatkowych wyniesie 520 miliardów juanów - powiedział na konferencji prasowej wiceminister finansów Xu Hongcai.

Chińscy producenci samochodów zyskują na giełdzie

Posunięcie to jest rozszerzeniem obecnej polityki, zgodnie z którą pojazdy NEV są zwolnione z podatku od zakupu do końca 2023 r.

"Przedłużenie (ulgi - przyp. red.) o kolejne cztery lata przerosło oczekiwania rynku" – powiedział agencji Reutera Cui Dongshu, sekretarz generalny Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych, dodając, że tak duży pakiet sugeruje, że dodatkowe środki stymulacyjne są mało prawdopodobne.

Skrzynia biegów w aucie elektrycznym (zdjęcie ilustracyjne)shutterstock

Chińskie akcje spółek samochodowych wzrosły po ogłoszeniu ulgi, a w przypadku producentów samochodów elektrycznych NIO i Xpeng wzrosły odpowiednio o 6,1 proc. i 5,5 proc., w porównaniu z 2,4 proc. spadkiem indeksu porównawczego Hongkongu. Wycena Li Auto również wzrosła o 3,5 proc.

Ogłoszenie nastąpiło po posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się 2 czerwca, podczas którego władze oświadczyły, że rozszerzą i zoptymalizują zwolnienia podatkowe oraz przestudiują politykę promującą rozwój NEV.

Chiny wspierają sprzedaż aut elektrycznych od dekady

W ostatnich latach rząd mocno promował pojazdy NEV w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza poprzez zachęty, które wspierały rozwój lokalnych graczy, takich jak Li Auto, NIO i BYD.

Sprzedaż NEV spadła na początku tego roku po tym, jak rząd zakończył ponad dziesięcioletnie dotacje na zakupy pojazdów elektrycznych. Wkrótce doszło do odbicia po tym, jak producenci samochodów, w tym Tesla, obniżyli ceny w celu obrony udziału w rynku i po poprzednim rozszerzeniu zwolnienia z podatku od zakupu.

Ulga podatkowa na zakup samochodoów NEV została ogłoszona w 2014 roku, a następnie była przedłużana w 2017, 2020 i 2022 roku.

W ocenie Susan Zou, wiceprezes firmy badawczej Rystard Energy, czwarte przedłużenie ulgi "pomoże w rozwoju pojazdów elektrycznych w Chinach". Przewiduje ona, że sprzedaż tego typu aut wzrośnie o 30 proc. w 2024 r.

Jak podaje Reuters, na podstawie danych Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych, sprzedaż pojazdów NEV wzrosła w maju o 10,5 proc. w porównaniu z kwietniem. W porównaniu z 2022 r., kiedy ograniczenia związane z COVID-19 nadal utrudniały produkcję i sprzedaż samochodów, sprzedaż wzrosła o 60,9 proc.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych drugiego stopnia oraz siedem trzeciego stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl