"Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", przytaczając ocenę biznesu i ekonomistów rocznych rządów koalicji 15 października. Gazeta sprawdza co udało się zrealizować dla przedsiębiorców z obietnic wyborczych przez ostatni rok.
- Jak się popatrzy na konkrety, to po roku od wyborów przedsiębiorcy nie mają nic, może poza przesunięciem wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania – mówi Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” o działalności rządu. We wtorek mija rok od zwycięstwa wyborczego koalicji 15 października.
Jednak, jak pisze gazeta, to z czego środowisko biznesowe jest zadowolone, to dialog. - Widzimy bardzo duże otwarcie rządu na współpracę, na komunikację, jesteśmy zapraszani do różnego rodzaju zespołów, na przykład do spraw deregulacji gospodarki - wyjaśnia cytowany przez dziennika Goliszewski.
Obietnice wyborcze dla przedsiębiorców. Status realizacji
Jak pisze "Rzeczpospolita", środowiska przedsiębiorców są rozczarowane m.in. brakiem zmian w zakresie naliczania składek zdrowotnych i konfliktami wewnątrzkoalicyjnymi w tej sprawie.
"Nasi rozmówcy podkreślają, że to przedsiębiorcy byli jednym z tych środowisk, które z największą nadzieją czekały na zmianę rządu. Liczyli przy tym, że zamiast ogłaszanych szerokim gestem transferów socjalnych oraz mało przejrzystych i gigantycznych wydatków, zapanuje dyscyplina oraz przejrzystość finansowa" - czytamy.
Wprawdzie premier Donald Tusk przekazał w sobotę na konwencji Koalicji Obywatelskiej, że rząd przyjmie projekt ustawy o składce zdrowotnej do końca tego roku, próbując w ten sposób uspokoić opinię publiczną obserwującą ostry spór koalicjantów w tej sprawie. Propozycji jest bowiem kilka, a obietnica wyborcza zapowiadała powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, czyli cofnięcie reformy z czasów PiS - tak zwanego Polskiego Ładu. Na razie jednak nie wiadomo, w jakim zakresie zostanie wprowadzona reforma. Obecnie koalicja jest zgodna tylko w kwestii wyłączenia z wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców dochodów ze sprzedaży środków trwałych.
Czytaj również: Coraz goręcej w sprawie kluczowej obietnicy wyborczej. Co dalej ze składką zdrowotną? >>>
Ponadto, jak wylicza dziennik "rząd Donalda Tuska nie kwapi się też z określeniem długofalowych celów polityki gospodarczej, a rozłożone na kilka lat wychodzenie z deficytu finansów publicznych dla biznesu oznacza raczej wzrost obciążeń niż ich likwidację. Niepokoi także szeroko rozumiane otoczenie, np. wysokie ceny energii".
Ocena ekonomistów.
Głos zabrali również ekonomiści. "Deficyty są rekordowe, zadłużenie państwa szybko rośnie, przejrzystość finansów publicznych nadal pozostawia wiele do życzenia. Politycy rządzącej koalicji, jak się wydaje, powtarzają beztroskie podejście do dyscypliny finansowej swoich poprzedników" - pisze dziennik, powołując się na opinię ekonomistów.
Eksperci zauważają jednak również pozytywy działalności obecnego rządu. "Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - czytamy. Jak dodaje "Rz", koalicji udało się również odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy oraz przygotować reformę finansów samorządów.
Źródło: "Rzeczpospolita", tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP