Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.
Każdy przedsiębiorca, który w 2023 r. podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu i był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Rozliczenie pozwala ustalić kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należną za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych.
Termin rozliczenia rocznej składki zdrowotnej i dokonanie przelewu.
Przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok do 20 maja. Płatnik wypełnia roczne rozliczenie w dokumencie rozliczeniowym (ZUS DRA lub RCA) za kwiecień 2024 r.
20 maja to także termin na opłacenie należnych składek za kwiecień wraz z ewentualną dopłatą składki zdrowotnej, jeśli taką wykaże roczne rozliczenie.
- Jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż należna za cały rok, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to będzie przysługiwał mu jej zwrot - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne
Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, zostanie automatycznie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS następnego dnia po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Będzie on dostępny w widoku "Dokumenty i wiadomości", w sekcji "Dokumenty robocze".
Jednak wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE najpóźniej do 3 czerwca 2024 r. Następnie ZUS będzie miał czas do 1 sierpnia br. na przekazanie środków na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock