ZUS DRA - co to jest? Wszystko, co trzeba wiedzieć

[object Object]
Politycy o podwyżce składki ZUStvn24
wideo 2/8

Aby w odpowiedni sposób rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie wystarczą jedynie opłacone we właściwej wysokości składki. Konieczne jest również złożenie odpowiedniej deklaracji, zwanej ZUS DRA. Kto musi to zrobić? Kiedy mija ostateczny termin na przesłanie dokumentu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA to dokument, w którym wykazuje się rozliczenie składek. Każdy przedsiębiorca musi wypełnić ją co najmniej raz.

Do kiedy trzeba przesłać deklarację ZUS DRA?

Osoby płacące składki muszą przesyłać deklaracje rozliczeniowe - ZUS DRA. Nie można tego zrobić później niż do 10. dnia miesiąca, jeżeli opłaca się składki tylko za siebie. Natomiast opłacający składki nie tylko za siebie, ale również za osobę współpracującą lub zatrudnionych pracowników, a także tacy, którzy są wspólnikiem spółki cywilnej, mają czas na złożenie deklaracji do 15. dnia miesiąca.

W przypadku, gdy termin ten wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.

Kiedy nie trzeba przesyłać deklaracji ZUS DRA?

Nie wszyscy muszą jednak składać deklarację co miesiąc. Nie ma takiego wymogu, jeżeli opłaca się składki ZUS wyłącznie za siebie, czyli nie zatrudnia innych pracowników. Deklaracji nie trzeba wysyłać co miesiąc także, jeżeli płaci się składki ZUS od minimalnej podstawy. Dokumentu nie trzeba składać również, jeżeli zmieniły się przepisy. Mogą one dotyczyć na przykład zmiany minimalnego wynagrodzenia i tym samym zmiany podstawy obliczania składek.

Ważne jest również to, kiedy zgłoszono firmę do ubezpieczeń. Jeżeli było to pierwszego dnia miesiąca, powinno się złożyć jedynie pierwszą deklarację. W przypadku zrobienia tego w trakcie miesiąca trzeba złożyć ZUS DRA za niepełny okres rozliczeniowy, a także drugą za pełny miesiąc.

Dokumenty do ZUS trzeba natomiast składać co miesiąc, jeżeli zatrudnia się pracowników, opłaca się składki od wyższej niż minimalna, lub przy zmianie wysokości składek, przy przejściu z małego na pełny ZUS, przy zawieszeniu, czy wznowieniu działalności.

Osoby zatrudniające pracowników muszą składać także imienne raporty za ubezpieczonych.

Przesłanie deklaracji ZUS DRA

Dokumenty można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Z pierwszego rozwiązania mogą jednak skorzystać tylko rozliczający składki za pięć lub mniej osób. Można to zrobić bezpośrednio w placówce ZUS lub przesłać je pocztą.

DEKLARACJA ZUS DRA - WZÓR

Obowiązek przesyłania deklaracji w formie elektronicznej mają natomiast rozliczający składki do ZUS za więcej niż 5 osób.

Jeżeli zdecydujemy się na wysłanie dokumentów drogą elektroniczną, możemy skorzystać z dwóch programów: Płatnika lub ePłatnika. W przypadku tego pierwszego konieczne jest używanie podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego). Z programu można skorzystać niezależnie od liczby zatrudnianych osób. Z aplikacji ePłatnik można natomiast skorzystać, jeżeli zatrudnia się do 100 osób.

Można używać też innego oprogramowania, które spełnia warunki określone przez ZUS.

Błąd w ZUS DRA - co robić?

Błędy w deklaracji ZUS DRA musimy poprawić. Rozliczenie korygujące trzeba przekazać ZUS w ciągu siedmiu dni od od stwierdzenia nieprawidłowości lub otrzymania zawiadomienia od ZUS. W przypadku, gdy konieczność naniesienia poprawek stwierdził ZUS w trakcie kontroli, musimy nanieść korektę nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania protokołu.

Do ZUS-u trzeba dostarczyć nową, poprawnie wykonaną deklarację ZUS DRA. Jeżeli osoba płacąca składki przesyła również raporty miesięcznie, a błąd dotyczy tylko ZUS DRA, wystarczy skorygowanie tylko tego ostatniego dokumentu. Korektę raportów imiennych należy natomiast złożyć tylko za pracowników, w których dokumentach znaleźliśmy błąd.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości