Praca zdalna i kontrola stanu trzeźwości pracowników. Rząd zajmie się zmianami w Kodeksie pracy

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński: Praktycznie nie mamy bezrobocia. To jest niezwykle osiągnięcie Polaków (wypowiedź z 6 maja 2022)
Glapiński: Praktycznie nie mamy bezrobocia. To jest niezwykle osiągnięcie Polaków (wypowiedź z 6 maja 2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Glapiński: Praktycznie nie mamy bezrobocia. To jest niezwykle osiągnięcie Polaków (wypowiedź z 6 maja 2022)

Praca zdalna ma zostać wpisana do Kodeksu pracy. Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy - tak wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Nowe przepisy mają też umożliwić kontrolę pracowników na obecność alkoholu w ich organizmach.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, potrzeba wprowadzenia zmian "wynika z konieczności wyjścia naprzeciw uzasadnionym potrzebom pracowników i pracodawców w dwóch istotnych obszarach".

Praca zdalna w Kodeksie pracy

Projekt ustawy dotyczy realizacji postulatów dotyczących wprowadzenia pracy zdalnej jako rozwiązania stałego, czyli w ramach Kodeksu pracy. Jak zauważono w ocenie skutków regulacji, w związku z epidemią COVID-19 rozpowszechniło się wykonywanie pracy w formie zdalnej na podstawie przepisów mających zastosowanie tylko przez okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz przez okres trzech miesięcy po ich odwołaniu.

"W związku z tym pojawiły się liczne postulaty, zarówno od pracowników, jak i od organizacji pracodawców, które dostrzegły zalety tej formy wykonywania pracy, aby pracę zdalną wprowadzić jako rozwiązanie stałe, tj. w ramach Kodeksu pracy (...)" - podkreślono w OSR.

Autorzy projektu zwrócili uwagę, że obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość świadczenia pracy poza zakładem pracy w formie telepracy, jednak w sposób mniej elastyczny, niż projekt noweli.

"Obowiązująca przesłanka regularności wykonywania pracy w formie telepracy, z uwagi na jej nieostrość, budziła zawsze wiele wątpliwości interpretacyjnych. Ponadto, jak pokazała praktyka, wymóg regularności stanowił istotne ograniczenie dla upowszechnienia się tej formy wykonywania pracy i jej użyteczności, przez eliminację możliwości wykonywania telepracy w sposób nieregularny" - wskazano.

Zgodnie z projektem pracą zdalną będzie praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania, z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Jak wskazano w uzasadnieniu, "ani pracodawca ani pracownik nie będzie mógł narzucić drugiej stronie miejsca wykonywania pracy zdalnej".

Zwrot opłat za pracę zdalną

Zgodnie z propozycją pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Ponadto pracodawca będzie zobowiązany do pokrycia innych kosztów niż koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, wydanym regulaminie lub porozumieniu z pracownikiem.

Jednocześnie - zgodnie z projektem - będzie także możliwe używanie przez pracownika prywatnych narzędzi pracy (np. komputera). "W takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą" - czytamy.

Autorzy projektu wskazali, że zgodnie z postulatami organizacji pracodawców zaproponowano przepis, zgodnie z którym obowiązek pokrycia przez pracodawcę kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej oraz obowiązek wypłaty ekwiwalentu będzie mógł być zastąpiony obowiązkiem wypłaty ryczałtu, którego wysokość będzie odpowiadać przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z pracą zdalną.

"Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych" - czytamy w projekcie.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Kontrola stanu trzeźwości pracowników

Nowela ma umożliwić pracodawcom - w uzasadnionych przypadkach - wprowadzenie prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Jak wynika z oceny skutków regulacji, zgodnie z obecnymi przepisami stan trzeźwości pracowników można sprawdzać tylko w sytuacji, gdy badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu. Z kolei badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza policja, zaś zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

"Przepis ten w obecnym brzmieniu nie zawiera wyraźnej normy prawnej dającej podstawę do przeprowadzania samodzielnych, prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników" - podkreślono w OSR.

Podano również, że projektowana regulacja ma także na celu rozwiązanie problemu wynikającego z braku podstaw prawnych do przeprowadzania przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego badań pracowników na obecność w ich organizmach narkotyków. "W chwili obecnej w polskim porządku prawnym nie ma bowiem przepisów, które określałyby procedurę takiego badania, na żądanie pracodawcy lub samego pracownika" - napisano.

Podniesiono, że brak możliwości weryfikacji stanu psychofizycznego pracownika może zagrażać zdrowiu i życiu zarówno samego pracownika znajdującego się pod wpływem takich substancji czy środków, jak i jego współpracowników oraz osób trzecich, a w niektórych przypadkach także grozić szkodami w mieniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ceny przyprawiają o zawrót głowy - drogo jest już od dawna, ale drożeje także chleb. Ceny będą jeszcze bardziej rosły - piekarze ostrzegają. Winne są ceny energii i rosnące płace. Materiał Łukasza Łubiana, reportera programu "Polska i Świat".

Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Autor:
Łukasz
Łubian,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Grzegorz Bierecki zgromadził najwięcej oszczędności wśród wszystkich senatorów tej kadencji. Członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przekazał w oświadczeniu majątkowym, że ma w walucie polskiej prawie 8,4 miliona złotych oraz równowartość ponad 2 milionów złotych w euro i dolarach amerykańskich. Grzegorz Bierecki ma też obligacje skarbowe i Fiata 126p.

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu, wraz z mężem ma około 467,6 tysiąca złotych oszczędności. Polityczka Koalicji Obywatelskiej jest też współwłaścicielką domu o powierzchni 438 metrów kwadratowych. W swoim portfelu ma też jedną akcję imienną klubu piłkarskiej Ekstraklasy. Na stronach Senatu opublikowano oświadczenie majątkowe Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sprawa przedłużenia wakacji kredytowych budzi duże emocje. Projektami w tej sprawie miała się zająć we wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych, jednak posiedzenie zostało odwołane. Taka decyzja oburzyła posła Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budę. W związku z tym w Sejmie doszło do gorącej wymiany zdań między byłym ministrem rozwoju i technologii oraz Januszem Cichoniem z Koalicji Obywatelskiej.

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Tauron ostrzega przed pojawiającymi się w sieci fałszywymi stronami internetowymi, wykorzystującymi logo Grupy. Spółka energetyczna poinformowała, że nie prowadzi w mediach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dotyczących finansowania inwestycji Grupy.

Tauron ostrzega przed oszustami

Tauron ostrzega przed oszustami

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi we wtorek wycofali projekt ustawy zakładający przedłużenie obowiązywania wakacji kredytowych. - Podjęliśmy decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie już procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych i to jest słuszna decyzja dla pewnego porządku, który musimy zaprowadzić w tym trudnym, przejściowym momencie. Tak po prostu będzie lepiej dla tego projektu - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podkreślał przy tym, że "nikt nie będzie niczego opóźniał, bo decyzja w sprawie wakacji kredytowych musi być".

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 98 tysięcy pasażerów od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia 2023 roku. "To już pięć razy więcej niż łącznie w ciągu dwóch lat funkcjonowania poprzedniego radomskiego portu" - poinformowała w komunikacie spółka Polskie Porty Lotnicze. W 2024 roku port na południu Mazowsza ma podwoić swój wynik, ale lotnisko jeszcze długo poczeka na zyski.

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Najprawdopodobniej te dwa tematy, czyli mrożenie cen energii i liberalizacja zasad dotyczących energetyki wiatrowej, zostaną rozdzielone - zapowiedział na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że temat "uwolnienia energii z wiatru nie zostanie odpuszczony". - Tematem zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego - mówił.

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w czterech krajach, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższymi były dwie wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu z rynku kilku partii produktów kosmetycznych. Powodem decyzji jest "niewłaściwa jakość mikrobiologiczna".

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Środowe posiedzenie szerszego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, dotyczące rozliczania nieważnych umów frankowych, zostało odwołane - poinformował we wtorek Sąd Najwyższy. Powodem odwołania jest zainicjowanie przez bank występujący w sprawie "testu niezawisłości" wobec wszystkich sędziów ze składu.

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. To ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu trafił we wtorek rządowy projekt noweli ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Po zmianach limit budżetu na program Bezpieczny kredyt 2 procent w 2024 roku może przekroczyć 1,8 miliarda złotych wobec obecnych 941 milionów złotych - wynika z informacji na stronie Izby Niższej.

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Intensywne opady śniegu w miniony weekend przyniosły wiele problemów kierowcom. Według danych Global Assistance Polska było ich o 29 procent więcej niż w bezśnieżny weekend. Kierowcy zgłaszali awarie, kolizje i zdarzenia losowe. Pomoc, jaką otrzymali, najczęściej polegała na holowaniu lub usprawnieniu pojazdu na miejscu. Największy wzrost zgłoszeń odnotowano w województwie lubelskim, aż o 167 procent.     

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji wszczął postępowanie przeciwko Scott Sportech Polska - poinformował urząd w komunikacie. Zarzuty wobec spółki dotyczą ograniczania konkurencji poprzez podział rynku sprzedaży rowerów. Zdaniem urzędu konsumenci mogli zostać pozbawieni możliwości zakupów produktów przez internet.

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Aktualizacja:
Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zapowiedziała w rozmowie z "Financial Times", że w razie zawieszenia prezesa NBP Adama Glapińskiego w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złamania traktatów unijnych.

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Niezależność banku manifestuje się w decyzjach, które ten bank podejmuje, a nie osobach, które pracują w ciałach Narodowego Banku Polskiego - powiedziała w poniedziałek Marta Kightley, wiceprezes NBP, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego. W ten sposób odniosła się do pytań o doradców szefa banku centralnego. - Historia jest taka, że przedstawiciele różnych partii, czołowi politycy, premierzy, zasiadali w tym gronie - oceniła Kightley.

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

Vueling, hiszpańska tania linia lotnicza, wprowadziła do menu oferowanego podczas lotów przysmaki dla zwierząt. Według przewoźnika to pierwsza taka inicjatywa w Europie.

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes