Mają różnorodne doświadczenia życiowe i różne są też ich historie. Bohaterki programu "Biznesy pełne pasji" udowadniają, że prowadzenie przedsiębiorstwa mimo trudności może przynosić satysfakcję. To kilkanaście opowieści, które mogą być jednocześnie inspiracją i lekcją, bo kobiety, które poznamy w programie, udzielają porad, które mogą być przydatne - jeśli także my zastanawiamy się nad otworzeniem własnej firmy. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami wybranych bohaterek programu.
Z pasji do majsterkowania…
Jedną z nich jest Agnieszka. Prowadzi działalność edukacyjną oraz zajęcia stolarskie. Jak wspomina, decyzja o właśnie takim ukierunkowaniu własnego biznesu została podjęta dość intuicyjnie. Duża część jej rodziny pracowała jako nauczyciele, a kolejna była majsterkowiczami. Dziś Agnieszka prowadzi warsztaty dla szkół, domów kultury czy prywatnych instytucji. Edukuje na nich dzieci, ale także dorosłych, głównie inne kobiety. Wszystko zaczęło się po urodzeniu pierwszego dziecka. Stwierdziła wtedy, że nie chce wracać do pracy jako adwokat. Swoją firmę prowadzi już od sześciu lat.
Rzecz jasna zawziętość w dążeniu do celu mogą nie być wystarczające, jeśli chcemy prowadzić własne przedsiębiorstwo. Przydadzą nam się narzędzia, które prowadzenie firmy ułatwią. W swojej ofercie ma je mBank, który umożliwia za pomocą jednego wniosku założenie firmy oraz konta przez internet. Jest to proces prosty, który pozwala nam zaoszczędzić czas – ponieważ nie musimy odwiedzać w tym celu urzędów – a jednocześnie bezpieczny. Możemy w jego trakcie liczyć także na bezpłatną, telefoniczną pomoc księgowej.
Agnieszka wspomina też o trudnościach, które zwłaszcza na początku prowadzenia działalności musiała pokonać. Mówi, że pewnym problemem było przestawienie myślenia „etatowego” na tryb „sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem”. Negocjacje z klientami, składanie ofert, rozliczanie i opisywanie płatności. To wszystko może być początkowo frustrujące i spędzać sen z powiek.
Jednak, jak pokazuje historia Agnieszki, upór i determinacja sprawiły, że dziś ma duże nadzieje, jeśli chodzi o rozwój działalności warsztatowej. W przypadku zarządzania finansami firmy oraz fakturowaniem przydają się jej również dodatkowe narzędzia. Jest nim mOrganizer finansów, w którym przedsiębiorcy mogą między innymi wystawić faktury oraz otrzymywać przypomnienia o płatnościach do kontrahentów.
…lub miłości do roślin
Inna bohaterka programu "Biznesy pełne pasji" to Kasia. Prowadzi wysyłkową sprzedaż roślin doniczkowych i, jak sama mówi, biznes od zera do kilkudziesięciu wysyłanych kwiatów dziennie rozrósł się na dobrą sprawę w ciągu roku, choć początki – podobnie jak w przypadku Agnieszki – bywały trudne.
I czasem nadal są , bo sprzedaż roślin, na które wpływają różnorodne warunki atmosferyczne, jest obarczona ryzykiem. Kasia jednak nie poddaje się, a zarobione pieniądze inwestuje w zakup kolejnych. Jak przyznaje płaci za nie z reguły w euro lub innych zagranicznych walutach. Z pomocą w transakcjach przychodzi jej inne rozwiązanie z oferty mBanku – mPlatforma walutowa umożliwiająca całodobową wymianę walut po atrakcyjnych kursach.
Jak maluje się przyszłość biznesu Kasi? Oczywiście liczy na jego dalszy rozwój. Jej narzeczony zaczął właśnie działalność jej kolejnej odnogi, jaką jest produkcja roślin kolekcjonerskich.
Prowadząc firmę, szczególnie w kontekście płatności warto pomyśleć o rozwiązaniach skrojonych do naszych potrzeb. Jest nim na przykład karta firmowa Visa. To przede wszystkim narzędzie wygodne, umożliwiające płatności za zakupy firmowe kartą lub smartfonem w wielu, nawet niewielkich, punktach w całym kraju. Dzięki płatnościom kartą mamy także łatwiejszą kontrolę nad wydatkami naszego biznesu, bo wszystkie widoczne w dokonanych transakcjach na koncie bankowym.
Przekazując zamiłowanie do architektury
Marta to trzecia bohaterka programu "Biznesy pełne pasji", której historię poznamy w TVN Style. Jak nauczycielka plastyki stała się nagradzaną autorką klocków, dzięki którym przekazuje wiedzę z zakresu historii sztuki oraz architektury i przełamuje bariery? Szansą okazał się konkurs organizowany przez urząd miasta, w którym zajęła drugie miejsce.
Dziś prowadzi wspólnie z przyjacielem prężnie rozwijający się biznes. Jak sama mówi, jej klocki mogą być firmowym gadżetem i promować inne marki. Mogą też być pomocą dydaktyczną czy przełamywać bariery – firma Marty zaprojektowała klocki dla osób niewidzących. Niezależnie od przeznaczenia finalnego projektu przyświeca jej misja edukowania na temat sztuki, designu i piękna architektury. Dlatego stworzyła również słuchowisko, które ma na celu poszerzanie wiedzy o tych zagadnieniach.
Klocki można je zamówić na jej stronie, a dzięki bramce płatności Paynow klienci zainteresowani jego zakupem mogą opłacić zamówienie w szybki i łatwy sposób, a środki natychmiast są przekazywane na konto sprzedającej. To kolejna z usług z oferty mBanku, która przydaje się gdy planujemy rozpoczęcie lub już prowadzimy własną działalność gospodarczą.
Samodzielność i niezależność – to niewątpliwie zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Bohaterki programu TVN Style "Biznesy pełne pasji", który możecie obejrzeć w Playerze, pokazują, że choć nie jest to łatwe, to może nieść ze sobą ostatecznie spełnienie w tym, co robimy. Warto poznać ich historie, zainspirować się nimi, a jeśli planujemy rozpoczęcie własnej działalności - wynieść także dla siebie jakąś lekcję.
Źródło zdjęcia głównego: "Biznesy pełne pasji", prod. TVN Style 2023