Dla firm

Dla firm

Rosnące ceny energii elektrycznej uderzą przedsiębiorstwa po kieszeni. Eksperci szacują, że z początkiem 2019 roku firmy za prąd będą musiały zapłacić nawet 70 procent więcej niż przed rokiem. To zła wiadomości dla wszystkich, bo część firm może wtedy zdecydować się na podwyższenie cen swoich produktów. Więcej zapłacimy między innymi za żywność. Droższe mogą być usługi.

Czas poszukiwania pracy w Polsce skrócił się do średnio dwóch miesięcy - wynika z badania agencji Randstad. Odsetek osób, które zmieniły w ostatnim półroczu pracodawcę wzrósł do 24 proc.

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto pracownika. To zmiany, które przewiduje ustawa e-akta zaprojektowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Zgodnie z danymi Kantar TNS i Remote-How możliwość pracy z domu oferuje 32 proc. polskich firm. Jednocześnie 76 proc. Polaków deklaruje, że chętnie skorzystałoby z możliwości wykonywania zadań służbowych poza biurem. Elastyczne warunki zatrudnienia stały się atutem dla pracowników, mimo to mówi się o nich zwykle w kontekście korporacji, zapominając o sektorze MŚP. W jaki sposób wprowadzić skuteczne narzędzia pracy zdalnej do małej lub średniej firmy?

Małe firmy będą miały stawkę CIT jedną z najniższych w Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt, który zakłada obniżenie stawki podatku CIT z 15 do 9 procent. To element pakietu uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, który ma firmom przynieść 4 miliardy złotych oszczędności.

Od przyszłego roku minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC mają zostać podwyższone. Rząd przyjął już projekt przepisów przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Resort przekonuje, że zmiany nie wpłyną na wysokość składek płaconych przez kierowców, ale zdaniem ekspertów podwyższenie sum może być jednym z argumentów dla ubezpieczycieli do wprowadzenia podwyżek za polisę.

Do Polski trafiają niewykwalifikowani pracownicy z Indii, którzy nie znają angielskiego. Sprowadza się ich pakietami, bo w grupie mogą się komunikować - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef fundacji, która w Indiach propaguje naukę w Polsce.

W ciągu roku liczba firm turystycznych z zadłużeniem wzrosła o 18 proc. – wynika z raportu "Sytuacja w branży turystycznej. Wymarzone wakacje biur podróży" przygotowanego przez BIG InfoMonitor. Po I półroczu 2018 r. zaległości przekraczające 66 mln zł ma 730 firm z tej branży, czyli co 14. przedsiębiorstwo oferujące usługi turystyczne.

Pracodawcy, biorąc pod uwagę rosnące trudności ze sprowadzaniem pracowników z krajów sąsiadujących z Polską, coraz częściej muszą interesować się odleglejszymi kierunkami - ocenił w TVN24 BiS Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Wśród potencjalnych kandydatów są Hindusi oraz Nepalczycy, którzy mają jednak problemy z szybkim uzyskaniem wizy. Tymczasem, jak stwierdził Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, "flagowe programy rządu, jak Mieszkanie plus, nie zostaną wykonane, jeżeli zabraknie nam teraz nagle rąk do pracy".

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Od lipca 2018 r. małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa są zobowiązane do przekazywania danych w formie JPK na żądanie urzędu skarbowego. To dodatkowy obowiązek po styczniowej nowelizacji, zgodnie z którą przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, co miesiąc powinni przesyłać do urzędu raporty dotyczące ewidencji VAT według określonej formy JPK_VAT. Na funkcjonowanie firm wpłynęło również wprowadzone w maju RODO, które zobowiązuje przedsiębiorstwa do szczególnej ochrony danych osobowych. W jaki sposób łatwo i efektywnie poradzić sobie z nowymi zadaniami?

Po wejściu w życie podatku exit tax skarbówka wyciągnie rękę po 19 procent wartości firmy przenoszonej za granicę i 3 lub 19 procent aktywów finansowych Kowalskiego powyżej 2 milionów złotych. - Ten podatek będzie utrudniał przeniesienie biznesu z Polski za granicę - uważa Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy firmy JSLegal, który gościł w programie "Bilans" na antenie TVN24 BiS.