Polacy znaleźli się na drugim miejscu w Unii Europejskiej (UE) pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu - podał urząd statystyczny Eurostat. Polskę pod tym względem wyprzedziła tylko Grecja.
W 2022 roku w Unii Europejskiej przeciętny tydzień pracy osób w wieku 20–64 lat wynosił średnio 37,5 godziny.
Według danych Eurostatu w Polsce przeciętny tydzień pracy wynosi 40,4 godzin. Polaków wyprzedzili pod tym względem tylko Grecy, którzy średnio w ciągu tygodnia przepracowują 41,0 godzin.
Tuż za Polską w zestawienia znalazły się Rumunia i Bułgaria, gdzie pracuje się po 40,2 godzin tygodniowo.
Z kolei najkrótszy tydzień pracy miała Holandia (33,2 godziny). Nieco dłużej pracuje się w Niemczech (35,3) i Danii (35,4).
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?
Niedawno Nowa Lewica zgłosiła propozycję skrócenia tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Wcześniej o pilotażu czterodniowego tygodnia pracy mówił też lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że debata na temat skrócenia czasu pracy toczy się już od dawna.
Organizacja dodała, że Kodeks pracy pozwala na skrócenie tygodnia pracy. "Jest nawet system skróconego tygodnia pracy, gdzie praca świadczona jest 4 dni w tygodniu z wydłużonym dobowym systemem czasu pracy. Takie rozwiązanie jest też możliwe do natychmiastowego stosowania w ramach indywidualnego systemu czasu pracy, a po części także zadaniowego systemu czasu pracy" - wyjaśniono.
Zdaniem prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Lewiatana i byłego wiceministra pracy w rządzie PO-PSL, wprowadzenie skróconego tygodnia pracy, np. do 32 godzin, nie jest możliwe we wszystkich branżach. - Największe szanse na czterodniowy tydzień pracy mają pracownicy zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT. Tutaj są możliwości skracania tygodnia pracy przy monitorowaniu kosztów i wydajności - wskazał Męcina.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane/Shutterstock