Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku wyniosło 7368,97 zł brutto - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 11,9 procent rok do roku i spadek o 1,6 procent w porównaniu do lipca. Zatrudnienie w tym sektorze spadło w ujęciu miesięcznym o 0,2 procent i wyniosło nieco ponad 6,5 miliona etatów.
Dane dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza dziewięć osób. GUS podał w środowym komunikacie, że w sierpniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się nominalnie w stosunku do lipca o 1,6 proc.
Przeciętne wynagrodzenie brutto - sierpień 2023
"Spadek ten spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu m.in. nagród i premii uznaniowych, motywacyjnych, okolicznościowych, jubileuszowych, a także odpraw emerytalnych (obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń" - wyjaśniono.
GUS podał, że największy nominalny spadek w stosunku do lipca odnotowano w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" (o 30,5 proc.) oraz w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 24,2 proc.).
"Najniższa wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sierpniu 2023 r. wystąpiła w sekcji "Zakwaterowanie i gastronomia" (5417,76 zł), a najwyższa w sekcji "Informacja i komunikacja" (12212,03 zł)" - czytamy.
W skali roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło nominalnie o 11,9 proc. Oznacza to, że wynagrodzenia wzrosły szybciej niż inflacja. Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 roku wyniósł 10,1 proc. w ujęciu rocznym.
GUS przekazał, że w sierpniu 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się do tego z lipca br. o 0,2 proc. W porównaniu do sierpnia 2022 roku odnotowano podobny poziom przeciętnego zatrudnienia.
Rynek pracy w Polsce - komentarze
Polski Instytut Ekonomiczny podkreślił, że "w sierpniu tempo wzrostu wynagrodzeń przyspieszyło z 10,4 do 11,9 proc.". "Średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7369 złotych. Spadek inflacji i wysoki wzrost wynagrodzeń oznaczają, że zamożność gospodarstw domowych będzie systematycznie rosnąć w najbliższych miesiącach" - ocenili analitycy think tanku związanego z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
"Dynamika zatrudnienia obniżyła się w sierpniu z 0,1 proc. do 0,0 proc. r/r. Od początku roku liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 28 tys. Spadek zatrudnienia to efekt ograniczania rekrutacji przez przedsiębiorstwa dotknięte słabszą koniunkturą. Liczba ofert pracy przypadająca na bezrobotnego wciąż jest wysoka, a mała liczba firm deklaruje zwalnianie" - dodali przedstawiciele PIE we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter).
Zdaniem analityków Banku Pekao w kolejnych miesiącach należy się spodziewać powolnego trendu spadkowego dynamiki płac.
"Po 3 miesiącach rozczarowań, w sierpniu dynamika wynagrodzeń odbiła z 10,4 do 11,9 proc. r/r minimalnie przewyższając konsensus" - zauważył Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych w cinkciarz.pl. Jak dodał, lepiej od prognoz wypadła też produkcja przemysłowa. W ocenie analityka "to jednak zdecydowanie za mało by odwieść RPP od październikowej obniżki stóp o 25 pb.".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock