Multimilioner apelował o wzrost bezrobocia. "Musimy zobaczyć cierpienie w gospodarce"

Źródło:
TVN24 Biznes
Multimilioner apelował o wzrost bezrobocia. Aneta Czernek oraz Rafał Dutkiewicz komentują
Multimilioner apelował o wzrost bezrobocia. Aneta Czernek oraz Rafał Dutkiewicz komentująTVN24 BiS
wideo 2/6
Multimilioner apelował o wzrost bezrobocia. Aneta Czernek oraz Rafał Dutkiewicz komentująTVN24 BiS

Tim Gurner, australijski multimilioner, wywołał ogromne kontrowersje. - W mojej opinii bezrobocie powinno wzrosnąć o 40 do 50 procent. Musimy zobaczyć cierpienie w gospodarce, musimy przypomnieć ludziom, że oni pracują dla pracodawcy, a nie odwrotnie - powiedział 41-latek. Gurner przeprosił za swoje słowa, ale wpisują się one w dyskusję o współczesnej pracy. Na ten temat mówili w TVN24 BiS Rafał Dutkiewicz, prezes zarządu Pracodawców RP oraz Aneta Czernek z firmy HRK S.A.

Zdaniem Tima Gurnera, który działa w branży deweloperskiej, współcześni pracownicy są zbyt aroganccy. - Myślę, że problem z jakim mamy do czynienia jest taki, że ludzie nie chcą ciężko pracować po pandemii COVID-19 i mamy duży kłopot z produktywnością. Wszystkie branże zdecydowanie zmniejszyły produktywność, płacą wiele za robienie niewielu rzeczy i musimy dostrzec tę zmianę w podejściu - powiedział australijski multimilioner. Jego majątek jest wyceniany na blisko 800 milionów dolarów.

W ocenie 41-latka "bezrobocie musi wzrosnąć". - W mojej opinii bezrobocie powinno wzrosnąć o 40 do 50 procent. Musimy zobaczyć cierpienie w gospodarce, musimy przypomnieć ludziom, że oni pracują dla pracodawcy, a nie odwrotnie. Mamy tu do czynienia z systemową zmianą, w której pracownik uważa, że to pracodawca ma ogromne szczęście, że ma pracownika, a nie odwrotnie, więc ta dynamika musi się zmienić - stwierdził Tim Gurner.

- Musimy zabić taką postawę i ta zmiana musi się dokonać poprzez uderzenie w gospodarkę - podkreślił Australijczyk.

"Durna wypowiedź, dotkliwie głupia"

Słowa wzbudziły ogromne kontrowersje, a Gurner przeprosił za swoją wypowiedź.

Zdaniem Anety Czernek, rekruterki i ekspertki rynku pracy słowa są australijskiego multimilionera "co najmniej absurdalne". - Jestem zadziwiona, że osoba, która kreuje trochę nastroje na rynku pracy, bo to jest jeden z największych pracodawców w Australii, jeden z najbogatszych Australijczyków wypowiada takie słowa, żeby poniekąd karać ludzi - podkreśliła.

- Pytanie, czy on jest tym świetnym pracodawcą, czy rzeczywiście ludzie są tak zmanierowani, że nie są zaangażowani w pracę konkretnie w jego firmie - zwróciła uwagę Czernek.

Suchej nitki na wypowiedzi Tima Gurnera nie zostawił też Rafał Dutkiewicz, prezes zarządu Pracodawców RP. - Durna wypowiedź, dotkliwie głupia - skomentował były prezydent Wrocławia.

Rynek pracy w Polsce

Jednocześnie Dutkiewicz zauważył, że "w Polsce rynek zmienił się z rynku pracodawcy na rynek pracownika dzięki bardzo dużemu rozwojowi naszego kraju i utworzenia bardzo wielu miejsc pracy". - Praca jest dobrem, który pozwala nam zarabiać na życie, kształtować naszą osobowość i doprowadzać do tego, że wzrasta produkt krajowy brutto (PKB) - dodał.

Aneta Czernek zgodziła się, że młodsze pokolenia podchodzą do pracy trochę inaczej. - To pokolenie, to są tak naprawdę nasze dzieci, które wchodzą na rynek pracy lub też już na nim się znajdują. To są po prostu osoby, które wychowaliśmy w takim duchu pewności siebie, inwestycji w siebie, odwagi też takiej cywilnej, tego, żeby realizować marzenia, żeby podróżować. W związku z czym, oni nie boją się komunikować, że coś im w tej pracy nie pasuje - tłumaczyła ekspertka rynku pracy.

- To może być oczywiście postrzegane jako taka postawa roszczeniowa, niemniej to są osoby, które po prostu są pewne siebie, mają dostęp do rynku pracy tak naprawdę na całym świecie - zauważyła.

Czernek zwracała przy tym uwagę, że to są osoby mobilne, które znają języki i nie boją się np. pracy dla pracodawcy w innym kraju, czy wyjazdu za pracą za granicę. - Pytanie, czy to nie trend, który będzie na rynku i to my powinniśmy się trochę do tego dopasować - oceniła.

Rafał Dutkiewicz wtórował, iż "to, że starsze pokolenia mówią o młodszych pokoleniach, że nie są już takie, jakie bywały kiedyś, są pewną prawidłowością historyczną". Prezes Pracodawców RP mówił też o wyzwaniach dla polskiego rynku pracy.

- Rzeczywistym problemem Polski jest to, że niedługo kryzys demograficzny doprowadzi do tego, że w ciągu jednego dnia roboczego będzie ubywało z rynku pracy około tysiąca osób. Musimy się tym zająć, biorąc pod uwagę to, że efektywność, która może wzrastać poprzez inwestycje bądź innowacje, jest w Polsce również ograniczona niskim poziomem inwestycji oraz bardzo niskim poziomem innowacji - wskazywał gość TVN24 BiS.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Tymczasem, jak od wielu lat donosi GUS, coraz mniejsza liczba Polek decyduje się na macierzyństwo i rodzi dzieci. W 2023 roku na świat przyszło ich 272 tys. i jest to liczba mniejsza o 33 tysiące w porównaniu z rokiem 2022. Poprzedni rząd wprowadził flagowy projekt 500 plus w celu zwiększenia dzietności. Jednak jak pokazują statystyki, celu nie spełniono. Obecny rząd zapowiada wprowadzenie nowych zachęt dla matek, m.in. "babciowego".

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Sektorowi odzieżowemu i tekstylnemu grozi zapaść z powodu wykluczenia ich z pomocy rządowej dla produkcji energochłonnej - alarmuje Związek Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. Dodaje, że te gałęzie zatrudniają 180 tys. pracowników.

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Źródło:
PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja o uwolnieniu handlu w niedzielę. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że jeśli ma on zostać wprowadzony, wówczas czas pracy powinien być krótszy.

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

Źródło:
PAP

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie może dochodzić do sytuacji, w której niektórzy płacą sumy nieproporcjonalne w stosunku do objętości odpadów, które wytwarzają - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie stoi na stanowisku, że przepisy, które obowiązują od dziesięciu lat powinny zostać zmienione.

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd i najważniejsze, co z niego wynika to, ile musimy zapłacić i w jakim terminie. Poza tym jest na nim mnóstwo danych i pozycji, których zrozumienie może być trudne. Jeśli dobrze przyjrzymy się wszystkim liczbom, to możemy zauważyć, że lwia część faktury to dodatkowe opłaty, a nie nasze faktyczne zużycie prądu.

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Źródło:
tvn24.pl

Na polskie czereśnie trzeba będzie jeszcze poczekać. W sprzedaży pojawią się za około dwa tygodnie. - Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - mówi wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Źródło:
PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl