W pierwszym półroczu 2023 roku działalność zawiesiło 110,5 tysiąca przedsiębiorstw. Eksperci nie mają wątpliwości, że powodem jest zadyszka gospodarki - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Jeżeli trend się utrzyma, to w tym roku liczba zawieszonych firm będzie o blisko jedną trzecią wyższa niż rok wcześniej.
"Rz" powołuje się na dane zebrane przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet Poland. Wynika z nich, że ogółem liczba zawieszonych firm w pierwszym półroczu stanowi aż 66 proc. wszystkich zawieszonych działalności w całym 2022 roku.
- Oznacza to, że jeśli rosnący trend utrzyma się w kolejnych sześciu miesiącach, to w grudniu 2023 roku liczba zawieszonych firm przekroczy 220 tysięcy i będzie o 30 procent wyższa niż w 2022 roku - wskazuje w rozmowie z gazetą Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.
Więcej firm w Polsce zawiesza działalność
Jak czytamy, największy udział w ogólnej liczbie zawieszonych działalności ma szeroko rozumiana branża budowlana. Spośród 110,5 tys. zawieszonych firm w 2023 roku aż 27 tys. to firmy budowlane, co stanowi 24 proc. całości. Z kolei w branży handlowej, zarówno detalicznej, jak i hurtowej, działalność zawiesiło ponad 18,2 tys. firm (16,5 proc.).
- Poważnie odczuwamy wzrost kosztów działalności, a jednocześnie walczymy o przynajmniej minimalizowanie skali wzrostu cen, z jaką zmagają się teraz zarówno sieci handlowe, jak i konsumenci - mówi "Rz" Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Według dziennika zaskoczeniem może być wysoki wynik sklepów internetowych. Zawieszono ich ogółem 3,8 tys., co stanowi 67 proc. liczby z 2022 roku.
- Główną przyczyną zawieszania działalności przedsiębiorstw w Polsce jest spowolnienie gospodarcze, które mocno odczuwają przedsiębiorcy - mówi gazecie Sergiej Druchyn, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
- Przyczyny zawieszeń działalności różnią się w zależności od branży. Na przykład w sektorze budowlanym, gdzie odnotowano największy wzrost liczby zawieszonych firm, przedsiębiorcy jako główne bariery wskazują wysokie koszty zatrudnienia oraz koszty materiałów - dodaje Druchyn.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock