Sąd Najwyższy w kolejnej sprawie podzielił interpretację Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) dotyczącą możliwości korzystania z wyjątku od zakazu handlu w niedziele - poinformowano w komunikacie. Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy.
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Na podstawie wyłączenia przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 10 powyższej ustawy, zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.
Sąd Najwyższy podzielił interpretację Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącą możliwości korzystania z tego wyjątku. Wyrok zapadł w środę.
Obchodzenie zakazu handlu w niedziele
"Sąd Najwyższy rozstrzygnął drugą kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy – na niekorzyść obwinionego (sygn. akt III KK 647/23) – w sprawie wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 16 września 2022 r. (sygn. akt II Ka 267/22 ) - czytamy w komunikacie PIP.
Jak podano, "w ustnych motywach wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że możliwość korzystania z wyżej wskazanego wyjątku istnieje wyłącznie wówczas, gdy placówka handlowa zlokalizowana jest w zakładzie prowadzącym działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, a tego warunku nie spełnia zorganizowanie wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalni książek itp. na terenie sklepu".
Za powierzanie - wbrew zakazowi handlu - wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Przy uporczywym naruszaniu przepisów grozi kara ograniczenia wolności.
13 września br. Sąd Najwyższy również rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy - na niekorzyść obwinionego. "Sprawa ta dotyczyła korzystania przez placówkę handlową z wyjątku, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, poprzez wstawienie do sklepów – zajmujących się głównie sprzedażą alkoholu – regałów, na których wyeksponowano sprzęt sportowy oferowany do wypożyczenia klientom sklepów" - informowała Inspekcja.
Minister Marlena Maląg o rozstrzygnięciach Sądu Najwyższego
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w niedawnej odpowiedzi na interpelację poselską, poinformowała o "wyraźnym wzroście" skali naruszeń zakazu powierzania pracownikom lub zatrudnionym pracy w handlu lub przy wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele, święta, w sobotę poprzedzającą Święta Wielkanocne bądź w Wigilię Bożego Narodzenia. Szefowa MRiPS zwracała przy tym uwagę na rosnącą liczbę naruszeń w większych placówkach handlowych.
Szefowa MRiPS wskazywała przy tym, że "sposób sformułowania przepisów przywołanej ustawy, budzących wiele wątpliwości interpretacyjnych" skłania przedsiębiorców do odmowy przyjmowania grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych, co powoduje konieczność kierowania spraw na drogę postępowania sądowego.
Zdaniem Maląg "rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy kasacji wniesionych przez prokuratora generalnego pozwoli na ustalenie właściwej interpretacji art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu". Prokurator Generalny wniósł kasację w trzech sprawach, w momencie udzielania odpowiedzi przez minister rodziny dwa wnioski PIP były nadal rozpatrywane.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock