Lewica nigdy nie zgodzi się na podwyższenie wieku emerytalnego - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier Krzysztof Gawkowski. Minister finansów Andrzej Domański w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" zapewniał, że "nie ma absolutnie żadnej dyskusji" o podniesieniu wieku emerytalnego.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski pytany o wypowiedź minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz dotyczącą możliwości podwyższenia wieku emerytalnego, odpowiedział, że Lewica na podwyższenie wieku emerytalnego "nigdy się nie zgodzi". - Co nie zmienia faktu, że nie słyszę dzisiaj żadnych postulatów ani projektów ustaw, które by chciały wiek emerytalny zmieniać - dodał. - Nigdy i nigdzie o tym na poziomie rządowym nie było mowy. Padają czasem takie wypowiedzi medialne, jak ta pani ministry Pełczyńskiej-Nałęcz, ale żadne prace się w tym temacie nie toczą - wyjaśnił.
W rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" także minister finansów Andrzej Domański zapewnił, "nie ma absolutnie żadnej dyskusji" o podniesieniu wieku emerytalnego. - Nie zostanie zmieniony, bo taka jest wola Polaków, trzeba tworzyć warunki do tego, żeby ludzie mogli i chcieli być dłużej aktywni zawodowo i żeby wszyscy więcej oszczędzali na emeryturę - stwierdził minister.
- Pracownicze Programy Kapitałowe są dobrym sposobem, będziemy też pracować nad innymi pomysłami - mówił.
Czytaj także: Prawo do "odłączenia się" od pracy w kolejnym kraju>>>
"Nie ma takiej woli politycznej"
Kwestia zmian w wieku emerytalnym pojawiła się po wypowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej- Nałęcz z Polski 2050, która na początku sierpnia nie wykluczyła w rozmowie z Onet Rano, że w przyszłości potrzebne będzie podniesienie wieku emerytalnego w Polsce.
- Nie wykluczam tego, tak, ale na dzisiaj najważniejsza jest (zachęta) i to na pewno zadziała, jeżeli będzie bodziec ekonomiczny dla seniorów, że im się będzie opłacało dłużej pracować i w związku z tym kobiety będą miały gwarancję bezpieczniejszej samodzielnej emerytury - stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz.
Kilka dni później, w radiowej Jedynce, minister stwierdziła, że nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd. - To oczywiste. Nie ma takiej woli politycznej i tego nie będzie, każdy to bardzo dobrze rozumie - przekonywała.
Wiek emerytalny w Polsce
Powszechny wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
Rząd PO-PSL wprowadził w 2013 roku reformę, która zakładała, że mężczyźni i kobiety mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Zmiany były rozłożone w czasie - wiek emerytalny miał wzrastać stopniowo do 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 w przypadku kobiet. Te zmiany cofnął PiS w roku 2017.
- Do przymusowego podniesienia wieku emerytalnego na pewno nie będę wracał – mówił w ubiegłym roku w Łodzi przewodniczący PO Donald Tusk.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock