Co z podwyższeniem wieku emerytalnego? Deklaracja ministry

Źródło:
PAP
Emerytura bez podatku? Okła-Drewnowicz: minister finansów powiedział, że będzie dowiezione
Emerytura bez podatku? Okła-Drewnowicz: minister finansów powiedział, że będzie dowiezioneTVN24
wideo 2/3
Emerytura bez podatku? Okła-Drewnowicz: minister finansów powiedział, że będzie dowiezioneTVN24

- Nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd. To oczywiste - zapewniła w piątek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że zachętą do dłuższej pracy może być zwrot trzynastych emerytur dla tych, którzy dłużej pracują.

- Po pierwsze – to jest oczywiste, że nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd. Nie ma takiej woli politycznej i tego nie będzie, każdy to bardzo dobrze rozumie - powiedziała w radiowej Jedynce ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Mamy bardzo poważny problem"

Ministra była pytana o przytaczaną przez media swoją wypowiedź sprzed kilku dni, że "wszyscy muszą pracować najdłużej jak się da, jeśli nic nie zrobimy, emerytury będą znacznie niższe niż dzisiaj". W programie Onet Rano ministra miała powiedzieć także, że nie wyklucza podniesienia wieku emerytalnego w Polsce.

- To zdanie nie jest prawdziwe - stwierdziła ministra. - To, co ja mówię, to (...) że mamy bardzo poważny problem demograficzny w Polsce. 15 lat temu na jednego emeryta pracowały cztery osoby, teraz niespełna trzy, w 2050 roku - niespełna dwie osoby. Musimy działać już teraz, żeby przyszli emeryci dostawali godne emerytury i żeby nie było niewspółmiernych, nie do wytrzymania obciążeń dla przyszłych pokoleń - podkreśliła.

Dodała, że możliwych jest wiele rozwiązań tego problemu. - Jednym bardzo ważnym rozwiązaniem jest nie "muszą pracować", tylko "chcą pracować". Żeby zrobić takie rozwiązania, żeby ludzie chcieli pracować jak najdłużej - powiedziała ministra.

Zachęty do dłuższej pracy

Stwierdziła, że warto myśleć o zachętach do dłuższej pracy; jednym z rozwiązań jest aktywizacja i dawanie "także młodym pokoleniom możliwości dłuższej pracy". Oceniła, że "tutaj bardzo dużo się zmieniło". Wymieniła "babciowe" oraz 100 tysięcy miejsc w żłobkach, które będą "zbudowane w najbliższych latach". Innym rozwiązaniem, służącym aktywizacji starszego pokolenia mogą być, według Pełczyńskiej-Nałęcz, "kluby cyfrowe", czyli program finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jej zdaniem, starsze osoby mogą z nich skorzystać, aby podnieść swoje kompetencje cyfrowe i dłużej pozostać w pracy.

Pełczyńska-Nałęcz dodała także, że konieczne jest przyjęcie takich rozwiązań, aby emerytura była tym wyższa, im dłużej się pracuje. Tymczasem, jak mówiła, obecnie wiele osób jest w takiej sytuacji, że w momencie przejścia na emeryturę ma "wyskładkowane" 70 proc. emerytury minimalnej i otrzymuje emeryturę minimalną, a jeśli popracuje dłużej, to osiągną 90 proc. emerytury minimalnej i także dostaną emeryturę minimalną.

- Superważne jest to, aby ludzie pracując dłużej, dostali więcej - zawsze - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej. - Należy rozważyć – i to jest w programie Polski 2050 – zwrot emerytur trzynastych. Człowiek przechodzi na emeryturę, dostaje trzynastą emeryturę. Nie przechodzi – nie dostaje. Za te laty pracy, kiedy nie przechodzi na emeryturę, człowiek powinien dostawać zwrot zaległych jakby trzynastek, wtedy ten bonus emerytalny się opłaca - dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Podkreśliła, że "ten rząd na pewno nie podniesie wieku emerytalnego". Dodała jednak, że choć temat jest trudny, to należy o nim rozmawiać i szukać rozwiązań. Powiedziała, że dotyczą one zarówno zachęt do dłuższej pracy, jak i do aktywizacji zawodowej, ale są także rozwiązania z zakresu "innych polityk publicznych, które też są bardzo trudne (…), jak mieszkalnictwo".

Programy mieszkaniowe

- Jeśli dobrze zainwestujemy w mieszkalnictwo - ja osobiście uważam, że budownictwo społeczne jest tym rozwiązaniem, dostępność gruntów jest tym rozwiązaniem, projekt "Kredyt 0 procent" nie jest tym rozwiązaniem - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Ministra była pytana o spór z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, dotyczący zarówno "Kredytu 0 procent", jak i społecznego budownictwa mieszkaniowego w zakresie możliwości dojścia do własności.

- Jest zgoda i spór, więc ja może o zgodzie - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. - Pole wspólne jest i jest ono bardzo duże. Polem wspólnym - i myślę, że w całym rządzie, co oznacza, że to rozwiązanie będzie - jest wsparcie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego. I to się zdarzy w 80 a nawet 90 procentach, mamy zgodność w całym rządzie - zapewniła.

Zaznaczyła, że różnica dotyczy tylko kwestii SIM-ów, społecznych inicjatyw mieszkaniowych, które są nadzorowane przez Krajowy Zasób Nieruchomości.

- I tam jedną z opcji – obok budownictwa 100-procent czynszowego – jest możliwość dojścia do własności. To oznacza, że osoby wnoszą więcej wkładu własnego, płacą przez kilkadziesiąt lat wyższy czynsz, żeby cała inwestycja się zwróciła i mają możliwość dojścia do własności - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Autorka/Autor: mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Podejrzana kwota wydatków publicznych, ustalona w wyniku kontroli Krajowej Administracji Skarbowej, osiągnęła 100 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Działania prowadzone są w 90 jednostkach. Szef rządu dodał, że obecnie jest ponad 60 zawiadomień do prokuratury w związku z tymi sprawami.

Donald Tusk o "układzie zamkniętym PiS". Postępowania dotyczą 100 miliardów złotych

Donald Tusk o "układzie zamkniętym PiS". Postępowania dotyczą 100 miliardów złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na sprzedaż Browaru Leżajsk. - Po finalizacji transakcji Mycofeast (MFPL) przejmie kontrolę nad dalszym rozwojem aktywów w Leżajsku. Spółka wykorzystuje proces fermentacji do produkcji białek i lipidów między innymi do produkcji pasz - wyjaśniła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Magdalena Brzezińska z Grupy Żywiec.

Sprzedaż znanego browaru. Jest decyzja UOKiK

Sprzedaż znanego browaru. Jest decyzja UOKiK

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2024 roku wzrosło o 14,7 procent rok do roku i wyniosło 8038,41 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Spore zaskoczenie"

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Spore zaskoczenie"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Atofab. Powodem decyzji jest wynik poza specyfikacją jakościową.

Dwie serie leku na ADHD wstrzymane w obrocie

Dwie serie leku na ADHD wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

- Orlen analizuje inwestycję w kompleks Olefiny III, a na decyzję o jej przyszłości potrzebuje czasu - poinformował prezes spółki Ireneusz Fąfara. W jego ocenie rozpoczęcie inwestycji, której koszt wzrósł z początkowych 8 miliardów złotych do 25 miliardów złotych, nie było oparte na racjonalnych przesłankach.

"To jest niegospodarność i brak odpowiedzialności". Prezes Orlenu o decyzji Obajtka

"To jest niegospodarność i brak odpowiedzialności". Prezes Orlenu o decyzji Obajtka

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo zdecydował, że z pensjami za lipiec 2024 roku nie zostaną wypłacone niektóre szczególne składniki wynagrodzenia, jak odprawy emerytalne czy nagrody jubileuszowe. Przyczyną jest trudna sytuacja spółki i priorytetowe potraktowanie wynagrodzeń zasadniczych - podano w komunikacie.

Pracownicy PKP Cargo bez odpraw emerytalnych i nagród

Pracownicy PKP Cargo bez odpraw emerytalnych i nagród

Źródło:
PAP

Trwające upały mogą istotnie zagrozić tegorocznej produkcji tokaju na Węgrzech. Niekorzystne warunki zmuszają węgierskie winnice do wczesnych zbiorów. Niektórzy klimatolodzy przewidują, że niedługo w kraju będzie zbyt gorąco, aby produkować słynne wina tokajskie.

Produkcja słynnego wina zagrożona

Produkcja słynnego wina zagrożona

Źródło:
PAP

Skumulowany dług na rynku księgarskim rośnie nieprzerwanie od 2021 roku - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Poinformowano, że długi wydawców książek na koniec maja wynosiły 14,5 milionów złotych, księgarnie winne były 14,4 milionów złotych, a autorzy 12,4 milionów złotych.

Zadłużenie rośnie nieprzerwanie od 2021 roku. "Rynek potrzebuje przede wszystkim systemowego wsparcia"

Zadłużenie rośnie nieprzerwanie od 2021 roku. "Rynek potrzebuje przede wszystkim systemowego wsparcia"

Źródło:
PAP

Z powodu ataków separatystów Huti na statki, płynące trasą przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, Moskwa zaczęła wysyłać węgiel do Azji przez Ocean Arktyczny - poinformował portal dziennika Moscow Times, powołując się na agencje monitorujące ruch morski.

Rosja zmienia kierunek. Przez ataki Huti

Rosja zmienia kierunek. Przez ataki Huti

Źródło:
PAP

Najem mieszkania jest coraz droższy - zwracają uwagę w najnowszym raporcie analitycy Expandera i Rentier.io. Choć w ujęciu rocznym wzrost kosztu najmu zwykle nie przekracza 100 złotych, w niektórych dużych miastach podwyżka jest kilkukrotnie wyższa. Za duże mieszkanie w Gdyni trzeba zapłacić nawet o 313 złotych więcej. W ciągu ostatnich pięciu lat koszty najmu zwykle wzrosły o 30-50 procent. Wzrost ten jest bardzo mocny, zwłaszcza z punktu widzenia studentów.

Najem mieszkania coraz droższy. Tutaj stawki poszły w górę najmocniej

Najem mieszkania coraz droższy. Tutaj stawki poszły w górę najmocniej

Źródło:
tvn24.pl

Większość rodziców deklaruje, że na wyprawkę szkolną wyda w tym roku więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym - wynika z badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku. - Nadal rosną ceny zeszytów, bloków, teczek i wszystkiego, co jest z kartonu - wyjaśnia Paula Andrée, dyrektor hurtowni artykułów biurowych i szkolnych Rodan.

Nawet 1000 złotych na wyprawkę szkolną

Nawet 1000 złotych na wyprawkę szkolną

Źródło:
PAP, TVN24

W ciągu dwóch, trzech tygodni wypracujemy formułę nowej składki zdrowotnej, która będzie mogła zostać zaakceptowana przez ministra finansów - powiedział w programie "Tak jest" na antenie TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. - Obecnie przechodzimy na etap roboczy - dodał.

Co z niższą składką zdrowotną? Petru: jestem umiarkowanym optymistą

Co z niższą składką zdrowotną? Petru: jestem umiarkowanym optymistą

Źródło:
TVN24

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 8 sierpnia 2024. Jakie liczby wylosowano?

Wyniki Lotto z 8 sierpnia 2024. Jakie liczby wylosowano?

Źródło:
tvn24.pl

Największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce, PKP Cargo, będący obecnie w restrukturyzacji, zaapelował do premiera i ministra aktywów państwowych o pilną wypłatę rekompensaty za tak zwaną decyzję węglową z 2022 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Wydał ją ówczesny premier Mateusz Morawiecki.

Pilny apel do premiera

Pilny apel do premiera

Źródło:
PAP

Prezes UODO zobowiązał spółkę Meta Platforms do wstrzymania przez trzy miesiące wyświetlania na terytorium Polski fałszywych reklam na Facebooku i Instagramie, wykorzystujących prawdziwe dane oraz wizerunek dziennikarki i prezenterki Omeny Mensah. "Mamy pierwsze duże zwycięstwo w walce z deepfake'ami, szerzonymi w kanałach Mety i udowadniamy, że się da" - skomentował na portalu LinkedIn Rafał Brzoska, prezes InPostu oraz mąż Omeny Mensah.

Meta z tymczasowym zakazem wyświetlania fałszywych reklam w Polsce. "Mamy pierwsze duże zwycięstwo"

Meta z tymczasowym zakazem wyświetlania fałszywych reklam w Polsce. "Mamy pierwsze duże zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Ważą się losy wysokości składki zdrowotnej. - Budżet nie jest z gumy, jeżeli będziemy dopłacali i dopłacali przy procedurze nadmiernego deficytu, to się nam to kompletnie nie zepnie - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 analityk finansowy Xelion Piotr Kuczyński. Z kolei ekonomista z akademii WSB Marek Zuber podkreślał, że "ten samochód, od którego płacimy składkę zdrowotną, jest synonimem kompletnie bezsensownych przepisów".

Składka zdrowotna w nowej wersji. "Budżet nie jest z gumy"

Składka zdrowotna w nowej wersji. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
TVN24

Rząd szykuje duże zmiany w rachunkach za wodę. Pierwszy metr sześcienny ma być za 1 złoty, dwa kolejne w niższej niż obecna cenie, a za czwarty i następne trzeba będzie zapłacić więcej. Pomysłem zaniepokojony jest Paweł Sikorski, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie".

Rewolucja w opłatach za wodę. "Nie ma nic za darmo"

Rewolucja w opłatach za wodę. "Nie ma nic za darmo"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen zdecydował się na inwestycję, która nie spełniała podstawowych biznesowych wskaźników - informuje Business Insider, powołując się na wstępne wyniki audytu prowadzonego w płockiej firmie przez firmę PwC. Chodzi o kompleks Olefiny III - inwestycję wartą 25 miliardów złotych.

Jak Obajtek wydawał miliardy. "To przerażające"

Jak Obajtek wydawał miliardy. "To przerażające"

Źródło:
tvn24.pl

Postulowane zmiany w unijnych przepisach mogą sprawić, że baterie produkowane w Polsce nie będą spełniać norm dotyczących śladu węglowego - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Tymczasem nasz kraj jest czołowym producentem i eksporterem baterii w Unii Europejskiej.

Może być kłopot z bateriami z Polski

Może być kłopot z bateriami z Polski

Źródło:
PAP

Biura podróży obsłużyły więcej klientów niż w poprzednim roku i przebiły wynik z rekordowego 2019 roku – podaje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Szał na wyjazdy. Rekord w biurach podróży

Szał na wyjazdy. Rekord w biurach podróży

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej (KO) chcą ustanowienia dnia pamięci poświęconego zagładzie osób z zaburzeniami psychicznymi. Swoją propozycję nowego dnia ma też Lewica, ale taka aktywność posłów jest dużo mniejsza niż za rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) – informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Lista dni świątecznych może się wydłużyć

Lista dni świątecznych może się wydłużyć

Źródło:
PAP

Polacy mogli od kwietnia do końca lipca zadecydować, czy część ich składki emerytalnej ma trafiać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym. Jak przekazał ZUS, w tej sprawie do Zakładu wpłynęło niemal 16 tysięcy deklaracji. Większość wniosków dotyczyła przekazywania środków do OFE.

Okienko transferowe w sprawie emerytur. Kilkanaście tysięcy wniosków do ZUS

Okienko transferowe w sprawie emerytur. Kilkanaście tysięcy wniosków do ZUS

Źródło:
PAP

Róża Ignatowa jest poszukiwana przez FBI w związku z podejrzeniem zorganizowania kryptowalutowego oszustwa na kwotę 4,5 miliarda dolarów. Określana jako "zaginiona kryptokrólowa" wymyka się organom ścigania od ponad sześciu lat. Jak podaje BBC, właśnie zamrożono jej majątek.

Zamrożono majątek "zaginionej kryptokrólowej". "Historie ofiar rozdzierają serce"

Zamrożono majątek "zaginionej kryptokrólowej". "Historie ofiar rozdzierają serce"

Źródło:
BBC

Drukowanie domów w technologii 3D jest szybsze i wymaga mniejszej ilości materiałów budowlanych - zapewnia firma ICON, która właśnie kończy budowę ostatniego ze stu domów w mieście Georgetown w Teksasie. Wykorzystana w tym celu drukarka Vulcan ma ponad 13,7 metra szerokości i waży 4,75 tony – podała w czwartek agencja Reutera.

Mieszanka wyciskana niczym pasta do zębów. Tak powstaje osiedle z drukarki

Mieszanka wyciskana niczym pasta do zębów. Tak powstaje osiedle z drukarki

Źródło:
PAP