Ogólnopolska Karta Seniora to program uprawniający do zniżek w całej Polsce. Jej posiadaczowi przysługuje prawo do korzystania z ulg oferowanych przez handlowców oraz różnorodne instytucje. Seniorzy mogą starać się również o inne karty - regionalne, jak i ogólnopolskie. Warto wiedzieć, jakie korzyści im przysługują.
● Karty Seniora upoważniają do skorzystania z wielu ulg, można dzięki niej kupić m.in. tańsze bilety do muzeów, kin czy ogrodów botanicznych. Ale też zaoszczędzić w niektórych placówkach handlowych.
● Ogólnopolską Kartę Seniora wydaje Stowarzyszenie MANKO, w porozumieniu z wieloma samorządami w kraju, a usługa jest darmowa.
● Seniorzy mogą również wyrobić sobie oddzielne Karty Seniora oferowane przez inne instytucje - np. Kartę Seniora PKP Intercity, kartę w aplikacji niektórych sieci handlowych, czy miejską Kartę Seniora.
Ogólnopolska Karta Seniora – do czego uprawnia?
Ogólnopolska Karta Seniora gwarantuje dostęp do zniżek w sklepach, instytucjach zdrowotnych, punktach usługowych. W ramach programu seniorzy po 60. roku życia mogą liczyć na korzyści w 2500 punktów współpracujących ze Stowarzyszeniem MANKO, które to kartę dostarcza. Dzięki karcie senior może m.in. korzystać z ulg w wybranych hotelach, restauracjach, muzeach, sanatoriach, przychodniach i lecznicach. Dokument pozwala ponadto zredukować koszty związane z komunikacją miejską. Jak informuje Stowarzyszenie, Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie już w 160 gminach i miastach, które przystąpiły do programu.
Ogólnopolska Karta Seniora – gdzie wyrobić?
W celu uzyskania dokumentu należy zgłosić się do Stowarzyszenia MANKO. Organizacja przyjmuje bezpośrednie zgłoszenia w swojej placówce oraz prośby listowne. Wniosek o wydanie Karty Seniora dostępny jest w Internecie. Wystarczy pobrać dokument, wypełnić go i wysłać pocztą lub zawieźć do Krakowa, gdzie znajduje się siedziba stowarzyszenia. Do wniosku należy dołączyć pustą kopertę z umieszczonym na niej znaczkiem. Karta zostanie przesłana na wskazany adres.
Karta Seniora – ile kosztuje?
Wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora nie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat, jest bezpłatna. Jedyny koszt związany jest z wysyłką formularza, zakupem znaczka pocztowego i koperty zwrotnej. Chcąc wesprzeć Stowarzyszenie MANKO, można wpłacić datek na dalszy rozwój projektów wdrażanych przez organizację. Nie jest to jednak obowiązek.
Karta Seniora – czy wydają ją handlowcy?
Inne Karty Seniora proponują Polakom, którzy osiągnęli określony wiek, również placówki handlowe. Wystarczy przy okazji zakupów zapytać czy dana sieć ma taki program i wypełnić odpowiedni formularz. Karty wydawane przez sklepy również dają atrakcyjne ulgi w przypadku zakupów. Ze zniżek można korzystać w ramach zakupów internetowych i stacjonarnych. Karta dostępna jest również w wielu aplikacjach mobilnych. Przykładem jest Karta Seniora Carrefour, dzięki której w określone dni seniorzy po 60. roku życia mogą robić taniej zakupy, lub otrzymać e-kupony do wykorzystania. W sieci Auchan seniorzy otrzymują zniżki na wybrane produkty w ramach Karty Skarbonka.
Osobne karty, bilety czy programy oferują seniorom również samorządy i podlegające im instytucje w całym kraju. I tak np. w Warszawie osoby po ukończeniu 65. roku życia mogą liczyć na roczny bilet seniora w cenie 50 zł. Dlatego zawsze warto zapytać w miejscu zamieszkania o lokalne programy skierowane do seniorów. Na atrakcyjne zniżki mogą liczyć również osoby starsze w ramach programów PKP - np. Karty Seniora PKP Intercity.
Źródła: spis.ngo.pl, senior.gov.pl, glosseniora.pl
Źródło: spis.ngo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock